artist profile

Ben Burman

THEATRE includes:

2016 MERRY WIVES Pistol Barrie Rutter Northern Broadsides  
2015 KING LEAR King of France/Ensemble Jonathan Miller Northern Broadsides  
2014 ALLADIN The Genie Phil Shepherd Lamproom Theatre  
2014 KES Jud Phil Osment/Kully Thiarai Cast Theatre  
2014 AN AUGUST BANK HOLIDAY LARK William Farrar Barrie Rutter Northern Broadsides  
2013 SLAP Bam/Gillian Lizi Patch/Dick Bonham Small Fish  
2013 ROMEO & JULIET Romeo Maddy Kerr Heartbreak Productions  
2012 THE HISTORY BOYS Dakin Steve Smith The Loft Theatre  
2012 MISS JULIE Jean Rachel Murray Empty Bliss  
2011 DUNSINANE Smith/Soldier Roxana Silbert Royal Shakespeare Company  
2010 MEET MICHAEL MARSTONE Michael James Dudley Lookout Theatre Company  

TELEVISION includes:

2015 EMMERDALE Hot Tony  ITV  
2009 EMMERDALE Gary Duncan Foster Granada Television  
2008 MY SPY FAMILY Bully   ITV  

FILM:

2015 EXTRA TIME James Spring Gary Thomas Film on Film Entertainment  
2014 DUSTY AND ME Jason the Flash Boyfriend Betsan Morris Evans KYTS  
2013 SHOP ON THE CORNER Adam James Barker Northern Film Asos  
2012 NEVILLE RUMBLE Awkward Shop Assistant Richard Miller Body in the Box Productions  
2010 MATCH MADE IN HEAVEN Steve Tom Blackham  
2009 YABC KNIFE CRIME Sam Niel Thornton The Production Company  

SKILLS:

Accents: Native Yorkshire plus Standard American, Cockney, Essex, German, Lancashire, Leeds, Liverpool, London, Manchester, RP, Sheffield
Music and Dance: Bass (singing), Cabaret Dancing, Contemorary Dance, Drums, Morris Dancing, Tap
Sports: Badminton, Kayaking, Rugby, Swimming, Tennis, Wind Surfing

Clean Driving Licence

artist profile

Stephanie Street

Stephanie took a degree at Cambridge University before training at LAMDA.

THEATRE includes:

2014/15 BEHIND THE BEAUTIFUL FOREVERS Asha Rufus Norris National Theatre  
2012 THE DJINNS OF EIDGAH Wani Richard Twyman Royal Court Theatre  
2011 KING JAMES BIBLE: The Gospel According to John Mary Polly Findlay National Theatre  
2011 NIGHTWATCHMAN Abirami Polly Findlay National Theatre  
2011 ROUGH CUTS Aisha Joe Hill-Gibbins Royal Court Theatre  
2010 THE BIG FELLAH Karelma Max Stafford-Clark Out of Joint  
2010 SISTERS Faiza/Samina/Maysoon Ruth Carney Crucible Theatre, Sheffield  
2009 MIXED UP NORTH Aneesa Max Stafford-Clark Out of Joint  
2009 BEHIND THE IMAGE Nina Raine Royal Court Theatre  
2009 ON THE BEACH/RESLIENCE Sarika Michael Longhurst/Tamara Harvey The Bush  
2009 SHADES Sabrina Nina Raine Royal Court Theatre  
2008 THE SCARCROW AND HIS SERVANT Ensemble Simon Reade Southwark Playhouse  
2008 SWEET CIDER Nosh Kristine Landon Smith Arcola Theatre  
2007 INDENTURE Kastoori Poonam Brah Talawa Theatre Company  
2007 NOT THE END OF THE WORLD Bashemath Simon Reade Bristol Old Vic  
2006 TOO CLOSE TO HOME Raziya Iqbal Khan Rasa  
2006 IRAQ INNIT Usma Amelia Nicholson Paines Plough/Trafalgar Studios  
2005 THE LARAMIE PROJECT Ensemble Ruth Carney Kit Productions/Sound Theatre  
2004 THE VAGINA MONOLOGUES Josie Rourke Mark Goucher Productions  
2003 DARK MEANING MOUSE The Lady Adam Meggido The Sticking Place  
2002 AS YOU LIKE IT Rosalind Adam Meggido Natural Perspectives  
2002 ARABIAN NIGHT Fatima Gordon Anderson Actors’ Touring Company  

TELEVISION includes:

2014 HANK ZIPPER Dr Mehat Matt Bloom Kindle  
2012 HOLBY CITY Sarah Harper Simon Massey BBC TV  
2011 SILK Tavishi Gupta Alice Troughton BBC TV  
2011 DCI BANKS PC Khan Bill Anderson Left Bank  
2010 LEWIS Lakshmi Nick Renton ITV  
2010 HENS Selina Peter Gill Sky TV/Riverside Studios  
2010 BRINGING DOWN THE HOUSE Redactor Simon Cellan Jones BBC TV  
2009 HOLBY CITY Kitty Daikin Marsh BBC TV  
2008 MONDAY MONDAY Dating Agent Martin Dennis Talkback TV  
2008 APPARITIONS Rachel Joe Ahearne Lime Productions obo BBC  
2007 HOLBY CITY Helen Hamilton Rob Evans BBC TV  
2007 NEVER BETTER Rachel Martin Dennis World Productions  
2007 EASTENDERS Julie Clive Arnold BBC TV  
2006 PRIMEVAL Dr Lewis Cilla Ware Improbable Pictures  
2006 THE COMMANDER Series 3 Mrs Singh Tristram Powell La Plante Productions  
2005 SOUNDPROOF Duty Solicitor Ed Coulthard Blast Films obo BBC TV  
2005 HEAVENLY FATHER Jill Ursula Macfarlane WC  
2005 HOLBY CITY Nita Chopra Delyth Thomas BBC TV  
2004 NY-LON Rachna Keith Boak/Otto Bathurst NY-LON Productions  
2003 20 THINGS TO DO BEFORE YOU’RE 30 Nadia (series regular) John Duthie/Otto Bathurst Tiger Aspect  
2003 DOCTORS Cara Daniels Roy Battersby BBC TV  
2002 RED CAP Theresa Martin Hutchings Stormy Pictures  
2002 THE LAST DETECTIVE Nita Matthew Evans Meridian TV  
RADIO includes:
2007 WHOSE SARI NOW Meena Justine Potter BBC Radio Manchester  
2004 LEGACY Raheela Mary Peate BBC R4  
2003 WESTWAY Sana David Hitchinson BBC World Service  

FILM:

2010 ATTACK THE BLOCK Policewoman Joe Cornish  

artist profile

Paul Dodds

THEATRE includes

2014/15 TREASURE ISLAND Captain Smollet Polly Findlay National Theatre  
2014 TYNE (revival) Mark Max Roberts Live Theatre, Newcastle  
2013 THE JAZZ CLUB MURDERS Sidney Chambers Marilyn Imrie Oran Mor Theatre, Glasgow  
2013 TYNE Mark Max Roberts Live Theatre, Newcastle  
2012 ANTIGONE Chorus Polly Findlay National Theatre  
2012 TIMON OF ATHENS Hortensius/cover Timon Nicholas Hytner National Theatre  
2011 THE CHERRY ORCHARD Station Master Howard Davies National Theatre  
2010 THE WHITE GUARD Cossack Deserter Howard Davies National Theatre  
2009 OF MICE AND MEN George Kevin Dyer Dukes Playhouse, Lancaster &npsp;
2009 THE MONSTER UNDER THE BED Dad/Monster Dad Jonathan Lloyd Polka Theatre  
2008 THE BOMB Ned Keenan Joe Sumsion Dukes Playhouse, Lancaster  
2007 THE CROAK Multi-Role Kevin Dyer Action Transport Theatre Company  
2006 THE BOMB Ned Keenan Joe Sumsion Action Transport Theatre Company For this Paul received a TMA Award nomination  
2005 HOMEWARD BOUND Craig Robertson Olwen May M6  
2004 BIRDBOY Eddie Mason Kevin Dyer Nottingham Roundabout/Action Transport  
2004 SCORCHER Tom Walsh Joe Sumsion Action Transport/Chester Gateway  
2004 THE LEATHER BOY Tanner Guy Christiansen Chester Gateway  
2004 WARRIOR SQUARE Andrea Joe Sumsion Action Transport Theatre Company  
2003 IN THE BIG HOUSE Multi-role Joe Sumsion Action Transport Theatre Company  
2003 NO SUCH THING Sean Stevens Jake Lyons Walking Forward Theatre Company  
2003 THE STONES Yahoo/Russell Greg Banks Travelling Light Theatre Company  
2002 A LAST BELCH FOR THE GREAT AUK Reg Armitage David Halliwell Wychway Depiction Engine  
2002 THANK GOD FOR COD Multi-role Kevin Dyer New Perspectives  
2002 THIS OTHER ME Sam Richard Conlon New Perspectives  
2001 EURYDICE The Stage Manager Amanda Cooper Frontier Theatre Company  
2001 THE RAILWAY CHILDREN Peter Chris Fogg New Perspectives  
1999 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Bottom Leona Heimfeld OSD  
1999 CONFESSIONAL Bill George Peck OSD  
1999 MACHINAL Man Will Kerley OSD  

TELEVISION includes:

2009 CRIMEWATCH ON THE STREETS Gunshop Owner   BBC TV  
2004 CRIMEWATCH UK Attacker   BBC TV  
2000 A DINNER OF HERBS Harry Baker Alan Grint Festival Films for ITV  
2000 PEAK PRACTICE Pete Flynn Rob Evans Central TV  
2000 THE BILL PC Pete Shrubshaw Ken Grieve Thames Television  

artist profile

Freddy Carter

Freddy trained at The Oxford School of Drama, graduating in 2015.

THEATRE includes:

Professional Theatre:

2016 CIRCA The First Love Eleanor Clare Taylor Amsterdam/The Vaults, Waterloo  
2016 THE TEMPEST Ferdinand William Galinsky Site Specific Production – Great Yarmouth  
2015 THE WARS OF THE ROSES Reignier/Prince Edward Trevor Nunn Rose Theatre, Kingston  

While at the Oxford School of Drama:

THEATRE:

2015 LINES IN THE SAND Simon Abigail Graham Soho Theatre  
2015 ALL DAY, PERMANENT RE DLutie Alexandra Spencer-Jones Pegasus Theatre  
2014 ALL MY SONS Frank Lubey Lisa Spirling The Studios  
2014 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Lysander Ed Woodall Garden Tour  
2014 THE COUNTRY WIFE Horner Cordelia Monsey The Studios  
2013 CHILDREN OF THE SUN Pavel Prottasov Hal Chambers The Studios  

FILM and TELEVISION:

2015 HERETIKS Ellis Paul Hyett The Gateway Movie Ltd  
2014 I WANT IT Vince Simon Massey The Studios  
2014 IN PRETARIA Jacob Dylan Brown The Studios  

RADIO:

Freddy was a 2015 Carleton Hobbs Radio Bursary Award Nominee

2014 SETTING IN A GLASS Mike Jane Morgan The Studios  
2014 TOM JONES: A Foundling Tom Jones Jane Morgan The Studios  

SKILLS:

Musical: Tenor
APC Stage Combat Certificate
Full Clean Driving Licence

artist profile

Andy Cryer

Andrew trained at the Guildhall School of Music & Drama.

THEATRE includes:

2016 CONSUMING PASSIONS Freddy Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre  
2016 KARAOKE Olly Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre  
2016 THE MERRY WIVES Caius Barrie Rutter Northern Broadsides  
2015 THE WINTER’S TALE Camillo Conrad Nelson Northern Broadsides  
2015 KING LEAR Cornwall Jonathan Miller Northern Broadsides  
2015 ALADDIN Mr. Ghobad Chris Monks Stephen Joseph Theatre  
2014 ONE FOR THE ROAD Roger Mark Stratton Esk Valley Theatre  
2014 THE LAST TRAIN TO SCARBOROUGH Vaughan Chris Monks Stephen Joseph Theatre  
2014 101 DALMATIANS Jasper Baddun Teresa Heskins New Vic, Stoke on Trent  
2013 TICKLED PINK Lesley Andrew Barry Royal Exchange Theatre  
2013 A GOVERNMENT INSPECTOR Bob Longbottom Conrad Nelson Northern Broadsides  
2013 LOVE’S LABOURS LOST Boyet Barrie Rutter Northern Broadsides  
2012 MUCH ADO ABOUT NOTHING Don Jon/Dogberry Hannah Chissick Guildford Shakespeare  
2012 THE MERCHANT OF VENICE Graziano Charlotte Conquest Guildford Shakespeare  
2011 HAMLET Marcellus (+ Ast. Director) Conrad Nelson Northern Broadsides  
2010 PETER PAN Tinkerbell Michael Fentiman Wyvern Theatre, Swindon  
2010 THE CANTERBURY TALES Chaucer Conrad Nelson New VicTheatre/Northern Broadsides  
2009 OTHELLO Montano Barrie Rutter Northern Broadsides/Trafalgar Studios  
2009 ALADDIN Widow Twanky Michael Fentiman The Hawth, Crawley  
2008 JACK LEAR Edmund Barrie Rutter Stephen Joseph Theatre  
2008 TWELFTH NIGHT Fabian Ed Dick Regent’s Park Open Air Theatre  
2008 ROMEO AND JULIET Gregory Tim Shearer Regent’s Park Open Air Theatre  
2007 SNOW WHITE Nurse Nellie Phil Lowe Harrogate Theatre  
2007 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Flute Bill Alexander Zurich Ballet Company  
2007 THE PLAY WHAT I WROTE Eric Michael Gyngell Mark Goucher Productions/Tour  
2006/1990 WARS OF THE ROSES Suffolk/Cade/Catesby Barrie Rutter Northern Broadsides  
1990 THE COMEDY OF ERRORS Antipholus Barrie Rutter Northern Broadsides  
  GHOSTS Oswald Hannah Chissick Harrogate Theatre  
  TEECHERS Mr Nixon Hannah Chissick Harrogate Theatre  
  UP AND UNDER Phil Mark Clements Derby Playhouse  
  BOUNCERS Les Mark Clements Derby Playhouse  
  TAKING STEPS Tristram Watson Robin Herford Derby Playhouse  
  CONFUSIONS Terry/Stuart Alice Bartlett Hull Truck Theatre Company  
  DEATH OF A SALESMAN Bernard Di Trevis Birmingham Rep.  
  ANTONY AND CLEOPATRA Caesar Barrie Rutter British/European and U.S. Tour  
  THE CHANGING ROOM Billy Spencer James Macdonald Royal Court Theatre/Tour  
  THE CRACKED POT Leslie Dixon Barrie Rutter West Yorkshire Playhouse  
  A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Puck Barrie Rutter Northern Broadsides  
  AS YOU LIKE IT Silvius David Thacker RSC Stratford/Barbican Theatre  
  THE TAMING OF THE SHREW Biondello Bill Alexander RSC Stratford/Barbican Theatre  
  KING LEAR Cornwall’s Captain Nicholas Hytner RSC Stratford/Barbican Theatre  
  THE PRETENDERS Thorfinn Danny Boyle RSC Stratford/Barbican Theatre  

TELEVISION includes:

2014 CILLA Floor Manager Paul Whittington ITV Productions  
  SKINS REDUX: RISE Estate Agent Jack Clough E4  
  DOCTORS David Gyles Brett Fallis BBC TV  
  SPARTICLES Dad Jon East CBBC  
  A TOUCH OF FROST Vicar Paul Harrison ITV  
  THE ROYAL Paul Tim Dowd Yorkshire Television  
  EMMERDALE (4 episodes) D.S. Philip Dransfield Piotr Szkopiak Yorkshire Television  
  HEARTBEAT Postman Gerry Mill Yorkshire Television  
  DOCTORS Keith Dewar Ariyon Bakare BBC TV  
  CASUALTY Paul Sullican Reza Moradi BBC TV  
  PEAK PRACTICE Danny Ian White Central  
  THE BILL Rob Frank Smith Thames TV  

FILM

  RED RIDING 1983 Mr Atkins Anand Tucker Revolution Films  
  TO KILL A KING   Mike Barker  
  FAIRYTALE – A TRUE STORY   Charles Sturridge  
RADIO includes:
  OTHELLO Montano Barrie Rutter BBC Radio 4  
  ANTONY & CLEOPATRA   Kate Rowlands BBC Radio  
  THE TEMPEST   David Hunter BBC Radio  
  DONKEYS & LIONS   David Hunter BBC Radio  
  A MIDSUMER NIGHT’S DREAM   Sue Roberts BBC Radio  
  LIFE’S A SPORT   Pauline Harris BBC Radio  

artist profile

Katie Lambert

Katie took a BA (Hons) in English Literature at Warwick University. From 2011 she was part of the National Youth Theatre and toured with them to China.

THEATRE includes:

2015 POPPIES Ada George Bancroft-Livingston Music Box Theatre, Edinburgh Festival  
2014 THE IMPROVISED MUSICAL Ensemble Rob Kelly Warwick Arts Centre  
2013 23.5 HOURS (Conviction) Jayne Wagner Katharine Farmer St James’ Theatre Studio  
2013 RIOT Corinna Christopher Sivertson/Lucy Maycock The North Wall  
2013 THOROUGHLY MODERN MILLIE Mrs Meers Rebecca Ward Warwick Arts Centre  
2012 HENRY V Princess Katharine Olly Ashforth-Smith RSC Open Stages  
2011 THE RAT PACK Berelli Sister Louis Hartshorn Hartshorn-Hook Productions  
2011 THE BLUES BROTHERS Lead Girl Louis Hartshorn Hartshorn-Hook Productions  
2010 THE MUSIC MAN Zaneeta Shinn Jim Snell The Gordon Craig Theatre  
2009 SWEENEY TODD Johanna Jim Snell The Queen Mother Theatre  
2009 FIDDLER ON THE ROOF Chava Linda Dyne The Gordon Craig Theatre  

CONCERTS:

2015 THE SOUND OF MUSICALS Featured Singer Laura Kaye Thomson Music Box Theatre  
2015 THE EDINBURGH CONCERTS Featured Singer Alicia Krakauer  

TELEVISION:

2012 HOLBY CITY Ceski Richard Platt BBC TV  

FILM:

SHORT FILMS:

2015 COLOURS Girl Peter Lee Scott Asylum Films Ltd  
2011 BECKY Becky Daya Dodds Thrill Seekerz Productions Ltd.  
RADIO and VOICE WORK includes:
2015 HOSPITALITY TRAINING VIDEO Narrator Appqual Soho Voices London  
2014 FUSE E-LEARNING various Jordan Thomas London Voiceover  

SKILLS:

MUSIC: Katie is a very accomplished Soprano, happy to sing Folk, Jazz, Musical Theatre, Pop or Rock with a range G below mid C to D above Top C.

She plays Classical Guitar to Grade 7 and Acoustic Guitar to Grade 5 as well as playing the Ukulele.

DANCE: Jazz and Contemporary Dancing

SPORT: Katie ran the London Marathon in 2014 and is currently in training for cycling RideLondon 2015. She Rollerblades, plays Football, Ice Skates, Skis, Swims, plays Tennis, Wind Surfs and does Yoga (Advanced Hatha).

artist profile

Oliver Tilney

After taking a BA Hons. in English Literature with Linguistics at the University of York, Oliver trained at Bristol Old Vic and New York Film Academy.

THEATRE:

2016 MUCH ADO ABOUT NOTHING Claudio Joe Hufton Shakespeare in the Squares  
2015 THE GREAT GATSBY Jay Gatsby Alex Wright The Fleeting Arms, York  
2014 DIAL M FOR MURDER Max Halliday Ken Alexander Vienna’s English Theatre  
2014 THE CAPONE TRILOGY Vindici/Michael/Clown Jethro Compton Edinburgh Festival  
2013/14 MAMMA MIA! Sky Phyllida Lloyd Novello Theatre For this Oliver was nominated by West End Frame for Best West End Debut  
2012/13 MACBETH Banquo Paul Warwick WAC & UK Tour  
2012 THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME Captain Phoebus David Calvitto Selby Abbey  
2012 SOME SMALL LOVE STORY Oliver Joseph Hufton South Hill Park Arts Centre  
2012 THE GOOD SOUL OF SZECHUAN Li Gung Patrick Sandford Bristol Old Vic  
  A CLOCKWORK ORANGE Pete Alexander Wright York Theatre Royal  

FILM:

2015 THE ESTATE Peter Freddy Frost Film Engine  
2014 JOSEPH’S REEL Joseph Michael Lavers Fifty Foot Productions  
2014 BROTHERS IN ARMS Andrew Pekka Saari NFTS  
2013 THE LAKE Sam Sukhdeep Krishan Freelance Films  
2006 BOYS DON’T CRY Lead Simone Hanselmann New York Film Academy  
2005 FRANCIS Francis Philip Crawford Producers’ Partnership  

SKILLS:

Accents: RP (native), London, General US, Brooklyn, Lowland Scots, Southern Irish, Yorkshire
Music: Sings Tenor/Plays clarinet to Grade 4
Combat: BADC Stage Combat Certificate (Gold with Gold Star). CCF army training and weapons handling
Sports: Rugby to club level/Cricket to county level/Golf – handicap 14/All racquet sports including squash

Full clean driving licence

artist profile

Joshua Elliott

Joshua is currently in his final year at Royal Central School of Speech & Drama where he is taking the BA (Hons) Acting (Music Theatre). He will finish his course in the summer of 2015.

THEATRE

PRODUCTIONS AT RCSM&D:

2015 WEST SIDE STORY Doc/Officer Krupke Ed Hughes  
2014 THE MAN OF MODE Sir Foppling Flutter Philip Franks  
  ROMEO & JULIET Tybalt/Friar John Vesna Stanojevic  
  SWEENEY TODD Sweeney Todd Andrei Biziorek  
  GREASE Ensemble Robert Shaw Cameron  
  HAYFEVER Richard Greatham Martin Parr  
  TERMINATINGKUSHNER SHORTS Hendryk Robert Shaw Cameron  
2013 THE IDIOT (Scenes) Rogozhin Vesna Stanojevic  

PROFESSIONAL & OTHER EXPERIENCE:

2016 KING LEAR The Fool Max Webster Royal Theatre, Northampton/National Tour  
2015 MR. FOOTE’S OTHER LEG Mr Hallam Richard Eyre Hampstead Theatre/Haymarket Theatre  
2012 THE CURIOUS INCIDENT OF THE DOG IN THE NIGHTIME Christopher Boone Becky Lee Edinburgh Fringe  
  PETER PAN Peter Pan Christian Durham YMT UK (Ascot)  
RADIO:
2015 SOMETHING UNDERSTOOD Reader Natalie Steed Whistledown obo BBC R4  
2015 A PATRIOT FOR ME Albrecht Philip Franks Perfectly Normal obo BBC R3  
2015 CAMBRIDGE LIVE EXAMINATIONS voices Steve Crombie Cambridge International Examinations  

SKILLS:

MUSIC:

High Baritone (F2 – Bb4) Strong Falsetto (F5)
Campanology, Basic Piano/Guitar/Penny Whistle/Ukulele

MOVEMENT:

Basic Jazz, Ballroom, Ballet, Tap
Stage Combat (Unarmed/Rapier/Dagger)

Accomplished skier

ACCENTS:

Native: Hertfordshire/RP
New York, General US, Welsh (southern), Glasgow, Australian

artist profile

Gabriel Vick

THEATRE includes:

2015 SUNNY AFTERNOON Robert Wace Edward Hall Harold Pinter Theatre  
2014 FLOWERS OF THE FOREST Richard Newton-Clare Anthony Biggs Jermyn Street Theatre  
2013 ONCE Emcee John Tiffany Phoenix Theatre  
2012 CHARIOTS OF FIRE Henry/The Prince of Wales Edward Hall Gielgud Theatre  
2012 THE TEMPEST Master of the Ships Adrian Noble Theatre Royal, Bath  
2011 HAMLETTHE MUSICAL! Laertes/Guildenstern Ryan McBride UK Tour  
2011 DOUBLE FALSEHOOD Julio Phil Wilmott Union Theatre  
2010 MURDER IN THE CATHEDRAL Tempter/Knight Tom Little Oxford Playhouse  
2010 THE GREAT BRITISH COUNTRY FATE various Anthea Williams Bush Theatre  
2009 LA CAGE AUX FOLLES Jean-Michel Terry Johnson Playhouse Theatre  
2008 A LITTLE NIGHT MUSIC Henrick Trevor Nunn Menier Chocolate Factory/Garrick Theatre  
2008 DICKENS UNPLUGGED Dickens Adam Long Comedy Theatre/Assembly Rooms, Edinburgh  
2007 CABARET Wolf & u/s Emcee Rufus Norris Lyric Theatre  
2006 AVENUE Q Lead Cover Jason Moore Noel Coward Theatre  
2005 SCROOGE Sweep Bob Tomson London Palladium  

FILMS

2013 THE INVISIBLE WOMAN Francesco Berger Ralph Fiennes Headline Pictures  
2012 LES MISERABLES Feuilly Tom Hooper Working Title  
2010 ELIMINATE: ARCHIE COOKSON Pendleton Rob Holder Agent Pictures  

TELEVISION includes:

2015 RUSSELL HOWARD’S GOOD NEWS Disciple Stephen Pipe Avalon TV  
2015 A GERT LUSH CHRISTMAS Wiggy Al Campbell Avalon TV  
2014 DOCTORS Gary Balshaw Baff Akoto BBC TV  
2012 WHITE VAN MAN Jan Iain B Macdonald ITV  
2011 EASTENDERS Waiter Tim Mercier BBC TV  
2010 MI HIGH Cecil D Miller Richard Elson Kudos Productions  
2008 MY FAMILY Young Ben Nic Phillips BBC 1  
RADIO and AUDIO:
2015 BARRY THE PENGUIN’S BLACK & WHITE CHRISTMAS The Wordsmith Andy Barnes Perfect Pitch  
2009 NEWFANGLE Crag Adam Bromley BBC Radio 4  

SKILLS:

Tenor (range Low A – Top B)
Plays: Piano, Trumpet (Grade 8), Guitar, Banjo, Mandolin, Accordion, Ukulele, Banjo, Cello
Accents: Somerset (Native), RP, Standard US, Cockney
Languages: French and German

artist profile

Alisha Williams

THEATRE includes:

While at LAMDA:

2011 CABARET Helga Stephen Jameson  
2011 A GLORIOUSLY MUCKY BUSINESS Ama Elizabeth Freestone  
2011 A LIE OF THE MIND Sally Aaron Mullen  
2011 GENESIS FOUNDATION 10th ANNIVERSARY GALA Performer David Lan Royal Court  
2010 A PRAYER FOR OWNE MEANY Mary Beth/Sam White John Baxter  
2010 THE SEAGULL Nina Jenny Lipman  
2009 MEDEA Medea John Baxter  
2009 TARTUFFE Elmire James Kerr  
2009 THE WHITE DEVIL Vittoria Colin Cook  
2008 MUCH ADO ABOUT NOTHING Beatrice Jenny Lipman  
2008 RESURRECTION Maslova Adam Meggido  
2008 SOME VOICES Laura Penny Cherns  
2007 THE WONDERFUL WORLD OF DISSOCIA Lisa Adam Meggido  

Rehearsed Readings/Workshops:

2012 OTHERWORLD Traci Mark Rosenblatt National Theatre Studio  
2012 DAD Jasmine Tinuke Craig Talawa Theatre Company  

TELEVISION includes:

2016 HOLBY CITY Anna Jamie Annett BBC TV  
2014 CORONATION STREET Doctor (recurring character) Tony Prescott ITV  

SKILLS include:

Accents and Dialects: Native – London, RP, African, American: Standard, California, New England, Southern States Caribbean, Jamaican

Dance: Ballet, Ballroom Dancing, Flamenco, Jazz Dancing, Period, Tap, Choreography

Sports: Athletics, Baseball, Football, Running, Tennis, Yoga, Stage Combat (BADC)Advanced Specialisation (Gold) Rapier & Dagger

artist profile

Jos Vantyler

THEATRE includes:

2016 THE MERRY WIVES Slender Barrie Rutter Northern Broadsides  
2015 KING LEAR Oswald Jonathan Miller Northern Broadsides Tour  
2014 FLYING INTO DAYLIGHT Marco Max Roberts Live Theatre, Newcastle For this Jos was nominated for Performing Artist of the Year in the Journal Culture Awards 2014  
2014 ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS Various Jamie Jackson Iris Theatre Company  
2013 KING LEAR Oswald Jonathan Miller Old Vic (Gala Performances)  
2013 ROBIN HOOD Robin Hood Peter Duncan Oxford Playhouse  
2013 DRACULA Dracula/Grice Ninon Jerome Fairfield Theatres  
2013 DREAMING UNDER A DIFFERENT MOON Fausto Janine Waters The Edge, Manchester  
2012 DEAD ON HER FEET Mel Carney Barry Kyle Arcola For this Jos won the Critics’ Choice Award for Best Actor in a New Play and was nominated in the Best Male Performance category for the 2012 OffWestEnd Awards  
2012 LOVES LABOUR’S LOST Longaville Barrie Rutter Northern Broadsides  
2011 CIRCUS BRITANNICA Stevie David Lockwood Bike Shed Theatre/Theatre 503  
2011 SWIMMING AT THE RITZ Pietro Roland Jacquarello Yvonne Arnaud Theatre  
2010 THE GAME Leo Barrie Rutter Northern Broadsides  
2010 VICTORIAN FANCIES The Singer Anthony Banks National Theatre  
2010 REELING Lennie Roland Jacquarello New Vic Theatre, National Tour  
2010 HUCK Tom/Buck/Levi John Terry National Tour/SouthwarkPlayhouse For this Jos was nominated in the Best Male Performance category for the 2010 OffWest End Awards  
2009 TENNESSEE WILLIAMS SEASON various Ninon Jerome New End Theatre/Hackney Empire  
2009 THE REAL THING Billy Hanna Beriggan Tabard Theatre  
2008 PROPHCY Jeremy Ninon Jerome New End Theatre For this Jos was nominated in the Critics’ Choice Best Actor category  
2008 UNDERFOOT IN SHOWBUSINESS Man (28 roles) David Giles Devonshire Park Theatre  
2008 CHARLEY’S AUNT Fancourt Babberley Bryan Hinds New Wimbledon Theatre  
2008 ARDEN OF FAVERSHAM Arden Anthony Minghella NYC Classic Revival Series  
2007 THE LION IN WINTER Philip II Don Morrelli The Fairbanks Theater, NY  
2006 ALL MY SONS Chris Jon Cassy The Crucible Theater, NY  
2006 THE SECOND MAIDEN’S TRAGEDY Anselmus Amanda Cooper Hackney Empire  
2005 A VIEW FROM THE BRIDGE Rodolfo Paul Bush Tower Theatre, NY For this Jos won the NYC START Best Newcomer Award  
2005 GHOSTS Oswald Max Demere Lincoln Center, NY For this Jos received a Best Supporting Actor nomination in NYC Review Awards  
2005 THE GLASS MENAGERIE Jim Joan Ashton New Chicago Theatre  

TELEVISION includes:

  KNIGHT SPELL Prince of Denmark Jennifer Andrews Fairmont/HBO  
  THE NAME OF GOD Peter O’Rielly Henny Lanso Fairmont/HBO  
  HERE AND NOW Tyronne Hidi Bresburn CBS  

VOICE RECORDINGS:

2009 THE JEWISH MUSEUM,LONDON Joe Paul Kucharski Centre Screen Productions  
2008 MACBETH Donalbain/Young Siward Robert Burns US Educational Series Collection  
2007 FAR FROM THE MADDING CROWD Troy Anthony Mingella IPC  
2007 LONG DAY’S JOURNEY INTO NIGHT Edmund Anthony Mingella Sony/HBO  

REHEARSED READINGS/WORKSHOPS include:

Jos worked with Anthony Mingella on Romeo & Juliet (Mercutio), Hamlet (Horatio), ‘Tis Pity She’s A Whore (Giovanni) and Far From the Madding Crowd (Troy).

Other Workshops:

2013 DANCE IN THE BLOOD Marco/Philip/Steve Ron Hutchinson  
2013 CHILDREN OF FATE Aurelio Robert Shaw  

SKILLS includes:

All major Circus Skills, Ariel Work and Tightrope.
Magic
Modern Dance and Tap
Competition level Equestrian
USFA Fencing 1st Division

ACCENTS AND DIALECTS:

RP, Northern
All major American, Southern American and New York
Southern Irish
Eastern European
Italian

artist profile

Ian Davidson

Ian trained at LAMDA graduating in 2013.

THEATRE

While at LAMDA:

2013 THE ROVER Willmore Nicky Henson  
2013 POND LIFE David Buckfield Iqbal Khan  
2013 PARADE Judge Roan Joanna Read  
2012 MUCH ADO ABOUT NOTHING Dogberry Janet Suzman  
2012 THE ACRRINGTON PALS Tom Raz Shaw  
2012 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Bottom James Kerr  
2012 THE SEAGULL Trigorin Adam Meggido  
2011 THE PROVOK’D WIFE Sir John Stephen Jameson  
2011 THE DUCHESS OF MALFI Bosola Jenny Lipman  

SKILLS include:

Native Accent: Geordie
Accents: Standard American, Belfast, Cockney, German, Lancashire, Manchester, RP, Yorkshire

Ballroom dancing, Flamenco, Jazz Dancing, Period Dance, Tap

Stage Combat

artist profile

Angela Hardie

THEATRE includes:

2016 DEAD DOG IN A SUITCASE Polly Peacham Mike Shepherd Kneehigh International Tour  
2015 DEAD DOG IN A SUITCASE Polly Peacham Mike Shepherd Kneehigh National Tour  
2014 LITTLE RED HEN Young Hen Jennifer Bakst Finborough Theatre  
2013 A CHRISTMAS CAROL various Andrew Panton Royal Lyceum, Edinburgh  
2013 CALUM’S ROAD Julia Gerry Mulgrew NTS/Communicado  
2013 KILLING ME SOFTLY Lil John Binnie New Wolsey Theatre  
2012 CINDERELLA Cinderella Julie Brown Macrobert Theatre, Stirling  
2012 BOLTED (Opera) Claire Ben Harrison Scottish Opera/Aberdeen Sound Festival  
2012 SHETOWN Judith Jemima Levick Dundee Rep  
2011 TALL TALES FOR SMALL PEOPLE Girl with Boots/Swan/Fox Gerry Mulgrew NTS/Communicado  
2011 CALUM’S ROAD Young Julia/Narrator Gerry Mulgrew NTS/Communicado  
2010 SPRING AWAKENING Ilse/Martha/Abortionist Ben Harrison Grid Iron/Traverse Theatre  
2010 SWEENEY TODD: THE MUSICAL Johanna James Brining Dundee Rep.  
2010 EQUUS Jill Jemima Levick Dundee Rep.  
2009 A CHRISTMAS CAROL Belle/Kathleen/Martha Cratchit James Brining Dundee Rep.  
2009 THE ELEPHANT MAN Princess/Pin/various Jemima Levick Dundee Rep.  
2009 THE CHERRY ORCHARD Dunyasha Vladimir Boucher Dundee Rep.  
2008 KILLING BRANDO Niamh Jemima Levick Oran Mor Theatre, Glasgow  

REHEARSED READINGS:

2015 THE TIN DRUM   Mike Shepherd KneeHigh Theatre  
2015 PROM Queen Bitch Dan Pick Etch Theatre  
2014 THE FINAL HOURS Suki Ros Thomas Soho Theatre  
2013 PASSING PLACES Mirren Ben Harrison Traverse Theatre  
2013 LOSING VENICE Mrs Doge/Conspirator Ben Harrison Traverse Theatre  

TELEVISION includes:

2012 CASE HISTORIES Carol Braithwaite Kenny Glennan Ruby Films/BBC  
2011 PRAM FACE Kelly Dan Zeff Little Comet/BBC 3  
2011 SIRENS Tina Damon Thomas Daybreak Pictures/Ch4  
2009 SCOTTISH KILLERS Marion Young Eleanor Yule STV  
RADIO includes:
2012 A FIRM HAND Amy Gaynor Macfarlane BBC Radio Scotland  

SKILLS:

Soprano – G below Mid C to Top C
Plays piano and Clarsach (Scottish harp) to Grade 6
Horse rider
Full clean licence

ACCENTS:
Standard Scots (Native), West Highlands, RP, London, West Country, West Coast and Standard American. Good ear.

artist profile

Jennifer Clement

Jennifer took a BA Hons. degree in Drama and Theatre Practice at Hull University before training at Bristol Old Vic Theatre School, leaving in July 2013.

THEATRE

2016 MUCH ADO ABOUT NOTHING Margaret/Don John Amy Draper Iris Theatre Company, St Pauls, Covent Garden  
2016 ANDY CAPP: THE MUSICAL Ruby Jake Smith Finborough Theatre  
2015 TIMEPLAYS Elizabeth I/Aphra Benn Pia Fortado Hampton Court Palace  
2014 CANS Jen Dan Pick Theatre 503  
2013 OF MICE AND LEN Kate Dan Pick Theatre 503  

While at BOVTS:

2013 THE LAST DAYS OF MANKIND Marie Toby Hulse/John Retallack Bristol Old Vic  
2013 RICHARD II Isabel John Hartoch/Nik Partridge Sam Wannamaker Festival Shakespeare’s Globe  
2013 TO KILL A MOCKINGBIRD Mayella Ewell Marylin Imrie Bath Literature Festival  
2013 PERICLES Bawd/Diana John Hartoch Redgrave Theatre  
2012 A FUNNY THING HAPPENED ON THE WAY TO THE FORUM Geminae Jenny Stephens Tobacco Factory Theatre  
2012 THE WINTER’S TALE Paulina John Hartoch BOVTS  
2012 THE DOUBLE DEALER Lady Touchwood Dick Tuckey BOVTS  
2012 LOVE AND UNDERSTANDING Rachel Sonia Fraser BOVTS  
2012 THREE SISTERS Masha Chris Donnelly BOVTS  
2011 THE VOYSEY INHERITANCE Beatrice Kath Rogers BOVTS  

While at Hull:

2011 THE WINTER’S TALE Paulina Amber Hine Donald Roy Theatre  
2010 BLITHE SPIRIT Madam Arcati Louise Peacock Donald Roy Theatre  
2010 TELL TALE Erica Sarah Louise Davies National Student Drama Festival  
2010 MANKIND Mischief Philip Crispin Donald Roy Theatre  
2009 GORMENGHAST Gertrude Sian Dudley Donald Roy Theatre  

TELEVISION

While at BOVTS:

2012 VARIOUS ADAPTED SCENES Claire/Susan Leyla Pope BOVTS – TV  
RADIO

Jennifer has Radio presenting experience

2013 GOBLIN MARKET Fairy Queen John Telfer BOVTS  
2012 THE ACCRINGTON PALS May Chris Scott BOVTS  

SKILLS:

Accents: Yorkshire (native), American – Standard, New York, Southern, Australian, Essex, French, Hull, Southern Irish, Liverpool, London, Manchester, RP, Standard Scottish, Welsh – southern, West Country
Music: Alto, Flute, Guitar, Electric Guitar, Piano, Ukulele
Dance: Jazz and Period dance
Sports: Running, Skiing, Stage Combat, Swimming

artist profile

Todd James

Todd took a BA Honours Degree in Drama and English Literature at the University of Manchester before going on to the Bristol Old Vic Theatre School, graduating in 2013.

THEATRE

2016 TEN FOOT TALES various Ruby Thompson Broccolily Theatre Company/Hull Truck  
2016 I’LL BE SEEING YOU (rehearsed reading) Tommy Ben Woolf Deafinitely Theatre Company  
2016 ANDY CAPP: THE MUSICAL Chalkie Jake Smith Finborough Theatre  
2015 TWELFTH NIGHT Feste/Antonio Andrew Normington The Lord Chamberlain’s Men  
2015 THE DAY AFTER (They Went off on One) Him Juliet Knight Vaults, Waterloo  
2014 ROMEO AND JULIET Tybalt/Friar Lawrence Roberto Cesarone Erasmus Theatre Company, Italy  
2013 TWISTED various Poppy Rowley/Rafaella Marcus Sheffield Crucible  
2013 BREATHING CORPSES Ben   Victoria Baths, Manchester  

Work while at BOVTS and Manchester:

2013 LAST DAYS OF MANKIND Moriz Benedikt John Retallack/Toby Hulse Bristol Old Vic  
2013 TENDER NAPALM Man Lisa Gregan Alma, Bristol  
2013 PERICLES Simonides John Hartoch Redgrave, Bristol  
2012 A CHRISTMAS CAROL Scrooge Mark Babych Redgrave, Bristol  
2012 DESIGN FOR LIVING Otto Nik Partridge BOVTS  
2012 THE WINTER’S TALE Antigonus John Hartoch BOVTS  
2012 LOVE AND UNDERSTANDING Neal Sonia Fraser BOVTS  
2011 THREE SISTERS Tusenbach Chris Donnelly BOVTS  
2011 FAR AWAY Todd Charlotte Campbell Uni. of Manchester  
2011 A STREETCAR NAMED DESIRE Stanley Eoin O’Hara Uni. of Manchester  

TELEVISION

TV/FILM and TELEVISION work while at BOVTS and Manchester:

Radio Training: Sunny Ormonde, Andrew Wincott, David Hodge, Peter Wild
Camera Training: Andy Rowley, Sam Ellis, Ben Morris

  Scenes from SHIFTY/HOLBY CITY Rez/Jac Ben Morris BOVTS  
  STAGS AND HENS (Radio) Peter Sunny Ormonde BOVTS  
  COUNTING APPLES Jimmy Hannah Horan Uni. of Manchester  

SKILLS:

Accents: Sheffield (native), RP, Manchester, Liverpool, Standard US, New York, Chicago, Scottish, Australian. Phonetics trained.
Music: Bass-Baritone, Guitar (Grade 8), Digital/EDM DJ
Dance: Jazz, Tap, Period, Contemporary
Combat: BADC Stage Combat Level 1 (Gold)
Sports: Lacrosse (international level), Football, Running
Circus: Diablo, Devil Sticks

CV

Patrick Walshe McBride

Theatre

Television & Film

Radio & Voice

Skills

artist profile

Patrick Walshe McBride

Before training at Guildhall School of Music & Drama, Patrick took a BA in Oriental Studies at Cambridge.
He was a member of both the National Youth Theatre and Cambridge Footlights.

THEATRE:

At Guildhall School:

2013 MAY ’08 (devised piece) various Richard Wilson Bridewell Theatre  
2013 THE LARAMIE PROJECT Rulon Stacey Wyn Jones  
2013 TWELFTH NIGHT Sir Andrew Aguecheek Patsy Rodenburg  

THEATRE includes:

2016 PRESENT LAUGHTER Roland Maule Stephen Unwin Theatre Royal, Bath/Tour  
2016 GREAT EXPECTATIONS Herbert Pocket Lucy Bailey West Yorkshire Playhouse  
2016 YOU MEAN THE WORLD TO ME Will Freddy Syborn Theatre Delicatessen  
2015 PHOTOGRAPH 51 u/s James and Ray Michael Grandage Noel Coward Theatre  
2014/15 ALMOST, MAINE Jimmy/Randy/Dave Simon Evans Park Theatre  
2014 THE PICTURE OF JOHN GRAY John Gus Miller Old Red Lion  
2013 THE WINTER’S TALE Young Shepherd Paul Miller Crucible Theatre, Sheffield  
  THE LOVE STORY Ed Freddy Syborn Negative Capability/Edinburgh Festival  
  HAMLET Polonius/Gravedigger Max Barton Elisnore Castle  
  A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Peter Quince Max Barton European Tour  
  HOSTAGE Michael Keith Akushie ADC Theatre, Cambridge  
  HENRY V Fluellen/Canterbury Marieke Audsley CAST – American Tour  
  ROMEO AND JULIET Balthasar Robert Icke ADC Theatre, Cambridge  
  TOTALLY OVER YOU Victor Zan Foster Tricycle Theatre  

TELEVISION

2016 HOLBY CITY Phoenix David Innes Edwards BBC TV  
2014 LEWIS: HOW TO PHILOSOPHISE Luke Burgess David Drury Mammoth Screen  

FILM

2015 BETWEEN DEPARTURES William Jaclyn Bethany BKE Productions  
2015 BLOOD DIAMONDS (pitch video) Albert Alwyne Kennedy Sepia Films  
2014 TINFOIL AND JACKBOOTS Dexter Robert Howells Spectre  

WORKSHOPS:

Workshops with Mike Alfreds; Declan Donnellan and Nick Ormerod; Roberto Romei, Monica Wannucchi, Roberto Fratini ( Prima del Teatro Festival, Italy); TV and Film Workshops with James Larkin, Niall Fraser, Brett Fallis and Peter Cregeen.

RADIO:
  PEER GYNT Peer Gynt Alain Perroux BBC Symphony Orchestra/BBC R3  

SKILLS

Fluent Arabic and Spanish, advanced French. Very good ear for accents, phonetically trained.
Stage Combat, Period and 20th Century Dance

artist profile

Clare Lawrence-Moody

After appearing as a teen actor in various television productions, Clare read English at Cambridge University. After graduation she worked as a theatre producer in the West End, before returning to acting in 2008.

THEATRE includes:

2016 MILL HILL Denise Emma Faulkner St. James’s Theatre  
2014 THE DISTANCE Kate Charlotte Gwinner Orange Tree Theatre  
2013 LOVE GAMES: A Door Should Be Either Open Or Shut The Marquise Peter Kavanagh Chichester Festival  
2013 LATE IN THE DAY Sophie Tom Hughes Hen and Chickens Theatre  
2011 CARNALITY Michelle Joasia Goldyn Soho Theatre  
2011 THE MARY SHELLEY PROJECT Mary Wollstonecraft Polly Teale Shared Experience  
2011 AGE OF AROUSAL Rhoda Nunn Muriel Romanes Royal Lyceum, Edinburgh For this Clare was nominated for the Critics Award for Best Ensemble Performance  
2009 THE GIRLS OF SLENDER MEANS Dorothy Muriel Romanes Stellar Quines/Edinburgh Festival For this Clare was nominated for the Stage Award for Best Ensemble Performance  
2008 MINE Sister/Katya Polly Teale Shared Experience/Hampstead Theatre  
2008 FRAM Ruth Fry Tony Harrison National Theatre  

TELEVISION includes:

2016 DOCTORS Claire O’Donnell Shani Grewal BBC TV  
2013 HOLBY CITY Jessica Neasa Hardiman BBC TV  
2007 EASTENDERS Lois Jamie Anette BBC TV  
2006 ULTIMATE FORCE Dr Warner Laurence Moody Bentley Productions  
2001 BAD GIRLS Amanda Hunt Laurence Moody Shed Productions  
2001 THE BILL Jan Stevens Laurence Moody ITV  
2000 LONGITUDE Staff Nurse Charles Sturridge Granada  

FILM

2013 PRIDE Jaqui Matthew Warchus Proud Films  
1998 THIS COULD BE THE LAST TIME Janet Foster Gavin Milller BBC Films  
RADIO includes:
2013 WESTPORT various Peter Kavanagh BBC R4  
2011 THE AMBASSADORS Maria Gostrey Peter Kavanagh BBC R4  
2011 A DOMESTIC Kim Peter Kavanagh BBC R4  
2008 LET’S MURDER VIVALDI Julie David Hunter BBC R4  
2008 GHOST IN THE MACHANIC Narrator Gemma Jenkins BBC R7  
2008 AMERIKA Therese Peter Kavanagh BBC R4  
2007 27 WAGONS FULL OF COTTON Flora Peter Kavanagh BBC R4  

artist profile

Angela Down

THEATRE

2006 SUMMER AND SMOKE Mrs Winemiller Adrian Noble Adelphi Theatre  
2005 ROMEO AND JULIET Lady Capulet Patrick Sandford Nuffield Theatre, Southampton  
2003 PERICLES Cerimon/The Bawd Neil Bartlett Lyric, Hammersmith  
2000 RICHARD II Duchess of Gloucester Jonathan Kent Almeida at Shoreditch  
2000 CORIOLANUS Valeria Jonathan Kent Almeida at Shoreditch  
1997 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Hippolyta Jonathan Miller Almeida Theatre  
1995 PEACE IN OUR TIME Janet Braid Wyn Jones UK Tour  
1993 GHOSTS Mrs Alving Lou Stein Watford Palace Theatre  
1992 A HARD HEART Praxis Ian McDiarmid Almeida Theatre  
1991 ALL FOR LOVE Octavia Jonathan Kent Almeida Theatre  
1990 ENCOUNTERS Rosemary Peter Gill National Theatre Studio  
1987 BREAKING THE CODE Pat Green Clifford Williams Haymarket Theatre  
1985 SMITHEREENS Lallah Brooks Frith Banbury Theatre Royal, Windsor  
1984 A PATRIOT FOR ME Hilde Ronald Eyre Haymarket Theatre  
1980 BODIES Helen Robin Lefevre Duke of York’s Theatre  
1976 THREE SISTERS Irina Jonathan Miller Cambridge Theatre  
1975 THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST Gwendolen Jonathan Miller Greenwich Theatre  
1975 THE MERCHANT OF VENICE Portia Michael Attenborough Leeds Playhouse  

TELEVISION

2009 MIDSOMER MURDERS Sylvia Goring Renny Rye Bentley Productions  
1999 MIDSOMER MURDERS Pru Bennett Peter Smith Bentley Productions  
1998 KAVANAGH QC Angela Beddoes Jack Gold Carlton Television  
1990 CAPITAL CITY Rachel Lowe Clive Fleury Euston Films  
1989 POIROT Marjorie Gold Renny Rye LWT  
1989 CASUALTY Liz Gerry Harrison BBC TV  
1988 CLOWNS Eve David Maloney BBC TV  
1988 CHEKHOV IN YALTA Masha Donald McQuinnie Thames Television  
1982 TAKE THREE WOMEN Avril Roger Bamford BBC TV  
1981 IT TAKES A WORRIED MAN Lilian Tony Page Thames TV  
1980 ALL’S WELL THAT ENDS WELL Helena Elijah Moshinsky BBC TV  
1976 THE GLITTERING PRIZES Joyce Hadleigh Waris Hussein/Rob Knights BBC TV  
1975 KING LEAR Cordelia Jonathan Miller LWT  
1975 SHOULDER TO SHOULDER Sylvia Pankhurst Waris Hussein/Rob Knights BBC TV  
1971 WAR AND PEACE Maria Bolkonsky John Davies BBC TV  
1970 TAKE THREE GIRLS Avril John Matthews BBC TV  

FILM

1996 EMMA Mrs Coles Doug McGrath Matchmaker Films  
1974 MAHLER Jusinte Mahler Ken Russell Goodtime Enterprises  
RADIO includes:
2010 FINAL DEMANDS Joyce Hadleigh Frederick Raphael BBC Radio 4  
2007 FAME AND FORTUNE Joyce Hadleigh Frederick Raphael BBC Radio 4  
  WITH GREAT PLEASURE     BBC Radio 4  
1995 JANE EYRE Diana Rivers   BBC Radio 4  
1989 TIME FOR VERSE     BBC Radio 4  
1988 POETRY PLEASE     BBC Radio 4  
  UNDER ONE ROOF     BBC Radio 4  
  THE BROTHERS KARAMOZON Katerina   BBC Radio 4  

artist profile

Alex Clatworthy

Alex went to Cambridge University where she took a BA Honours in English Literature before going on to Guildhall School of Music & Drama.

She won the 2011 Michael Bryant Award.

THEATRE

2015 FUTURE CONDITIONAL Kate Matthew Warchus Old Vic Theatre  
2015 READ NOT DEAD various Vivien Heilbron Sam Wannamaker Playhouse  
2013 – 2014 CHARLIE AND THE CHOCOLATE FACTORY Mrs Buckett Sam Mendes Theatre Royal, Drury Lane  
2012 A PROVINCIAL LIFE Marya Peter Gill National Theatre of Wales  
2011/12 SLEEPING BEAUTY Beauty Sarah Esdaile Birmingham Rep.  
  BIG BROTHER IS WATCHING YOU Ensemble Steve Marmion Sherman Theatre, Cardiff  

TELEVISION

2012 FOYLE’S WAR Charlotte Stuart Orme FWAR Productions obo ITV  
2012 HENRY IV Part 1 Lady Mortimer Richard Eyre BBC TV  
  AXON Sam’s Friend Martin Belderson BBC Wales  
  TREFLAN Miss Denman Tim Lyn Alfresco  
  PAWB AT Y BWRDD Siân Paul Jones Apollo  
  THE BENCH Max Matthew Evans BBC Wales  
  WANT 2TLK SCIENCE? Various Gareth Rowlands BBC Wales  
  HOTEL EDDIE Ceirios Capel Paul Jones Apollo  

FILM

  DWI ISHO BOD YN ENWOG Mari Endaf Emlyn Alfresco (Jukebox Musical)  
1995 THE PROPOSITION Emily Morgan Strathford Hamilton Peakviewing Productions  
RADIO and VOICE
2016 SURVIVORS Summer Broome Ken Bentley Big Finish Productions  
  EVACUEES various Elin Rhys BBC Wales  
  MEDDWL various Elin Rhys BBC Wales  

SKILLS

Fluent Welsh, excellent ear for accents including Cardiff, South East Wales, West Wales, North Wales, General Scottish, Northern, American, Southern and Northern Irish
ABRSM Grade 8 Singing (Distinction). Plays Piano Grade 5, Ukelele, Double Bass, Harp.

artist profile

Jane Booker

TELEVISION includes:

2011 DOCTORS Jeannie Joseph Di Patrick BBC TV  
2009 DOCTORS Elizabeth Dominic Keevey BBC TV  
2009 MIDSOMER MURDERS Janet Lovell Renny Rye Bentley Productions  
2007 CASUALTY Valerie A J Quinnn BBC TV  
2007 DOCTORS Margaret Thomas Niall Fraser BBC TV  
2006 MY FAMILY Hilary Dewi Humphries DLT for BBC TV  
2004 THE ONLY BOY FOR ME Audrey Harrison-Black Dewi Humphries Greenpoint Films  
2004 EVERYTHING I KNOW ABOUT MEN Miss Bunce Dewi Humphries BBC TV  
2004 NORTH & SOUTH Aunt Shaw Brian Percival BBC TV  
2004 MY FAMILY Jill Dewi Humphries DLT for BBC TV  
2003 ULTIMATE FORCE Lawyer for the French Jeremy Webb Bentley Productions  
2002 FOYLE’S WAR Mrs Graeme Jeremy Silberston Greenlit Productions  
2001 RECOMMENDED DAILY ALLOWANCE Various Karen Rosie BBC TV  
1999 HOLBY CITY Janice Alexander Jim Goddard BBC TV  
1999 JONATHAN CREEK Philippa Farell Keith Washington BBC TV  
1998 THE AMBASSADOR Jane Tyler A. J. Quinn Nazeed Productions  
1998 KISS ME KATE Laura John Stroud BBC TV  
1997 MIDSOMER MURDERS Laura Jeremy Silberstone Bentley Productions  
1997 DUCK PATROL Mrs Smith Jamie Rix LWT  
1996 CORONATION STREET Defence Counsel Mervyn Cumming Granada  
1994 DO THE RIGHT THING Christine Mike Adams Action Time  
1994 THE GOOD SEX GUIDE     Prospect Pictures  
1992 MURDER MOST HORRID     TalkBack  
1992 GET BACK     SelecTV  
1991 TITMUSS REGAINED Sue Bramble Martin Friend New Penny Productions  
1991 PERFECT SCOUNDRELS Anita John Gorrie TVS  
1990 DON’T WAIT UP   Harold Snoad BBC TV  
1989 INSPECTOR MORSE   Tony Simmons    
  ALAS SMITH AND JONES   John Kilby BBC TV  
  COLIN’S SANDWICH   John Kilby BBC TV  
  A PERFECT SPY   Peter Smith BBC TV  
  MISS MARPLENEMESIS   David Tucker BBC TV  
1987 FIRST AMONG EQUALS   John Gorrie Granada  
  TRAVELLING MAN     Granada  
  PARTNERS IN CRIME   Paul Annett    
1980 NANNY   David Tucker BBC TV  
  TESTAMENT OF YOUTH     BBC TV  
2002 NEVERLAND   Mark Forster Neverland Films  
1980 PRIEST OF LOVE   Christopher Miles    
1978 HULLABALOO OVER GEORDIE AND BONNIE’S PICTURES   James Ivory    

THEATRE includes:

2015 THE BEAUX STRATAGEM Lady Bountiful Simon Godwin National Theatre  
2014 SENSE & SENSIBILITY Fanny Jessica Swale Watermill Theatre  
1996 MEMORY OF WATER Theresa Terry Johnson Hampstead Theatre  
1991 THE SECRET RAPTURE Marian Sue Wilson Theatre Royal, Bristol  
  A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Helena Celia Bannerman Regent’s Park  
  FRENCH WITHOUT TEARS   Alan Strachan Greenwich  
1983/5 THE HAPPIEST DAYS OF YOUR LIFE Miss Harper Clifford Williams RSC, Barbican  
  THE COMEDY OF ERRORS Luciana Adrian Noble RSC, Stratford/Barbican  
  A NEW WAY TO PAY OLD DEBTS Lady Allworth Adrian Noble RSC, Stratford/Barbican  
  THE TIME OF YOUR LIFE Mary L Howard Davies RSC, Stratford/Barbican  
  PASSING OUT PARADE     Greenwich Theatre  
  HABEAS CORPUS   Richard Wilson British Council Tour  
RADIO and VOICE WORK includes:
2000 BRISTOW   Neil Cargill BBC  
2000 DAUGHTERS OF BRITANNIA Sheila Witney/ Lady Susan Townley Hannah Andrassy BBC R4  
1999 THE BELL Mrs Mark Catherine Bailey BBC R4  
1999 SKETCHES BY BOZ Amelia Crompton Sally Avens BBC R4  
1998 AS TIME GOES BY Sally Curtis Martin Fisher BBC R2  
1998 MR HARRISON’S CONFESSIONS Miss Horsman Sally Avens BBC R4  
1998 MESSAGES TO MYSELF     BBC R4  
1991/4 THE HOUSE Kay Neil Cargill BBC  
1991 FIFTEEN LOVE   Sally Avens BBC  

artist profile

Edward Dede

THEATRE includes:

2014 OBAMA-OLOGY Warren Tommo Fowler Finborough Theatre  
2010 DESIGN FOR LIVING Matthew Anthony Page Old Vic  
2010 PIRATES Jim Watts Jonathan Lloyd Polka Theatre  
2010 DOCTOR FAUSTUS Mephistophilis/Rafe George Perrin Watford Palace Theatre  
2009 SOHO SAM various Christine Harmar-Brown Soho Theatre  
2008 SHOOT, GET TREASURE, REPEAT Brian/Man/Ensemble Roxana Silbert Paines Plough  
2007 BURNT BUTTERFLIES Young Phil/Old Phil Des Kennedy Trafalgar Studios  
2007 PRESENT:TENSE Myself James Grieve Trafalgar Studios/Nabokov  
2006 SINBAD: THE UNTOLD STORY Sinbad Ian Forrest Theatre by the Lake  
2006 OLD VIC NEW VOICES Ash Des Kennedy Old Vic  

THEATRE Readings and Workshops:

2008 LADS James James Kermack Old Vic  
2006 WE ARE LIBERAL Matthew Max Stafford-Clark Out of Joint  

TELEVISION includes:

2008 SHANGRI-LA (pilot) Reece Mark Ravenhill Lime Pictures/Channel 4  
2008 THE WRONG DOOR Danny Ben Wheatley BBC TV  

FILM

2007 FARMING Enitan Adewale Akinnoye-Abaje Sundance Institute/Sundance Director’s Lab  
2004 80 DAYS (short) Jez Diana Willington SU Productions  
RADIO & VOICE WORK includes:
2011 NETWORK 1 Voice-Over Martin Williamson Oxford University Press  
2011 INSPIRATION Voice Over James Richardson    
2011 BOYS DON’T CRY Adam Ross Burman RNIB Talking Books  
2011 VOICES Voice Over James Richardson    
2008 A DANGEROUS VOYAGE Amoah Jenny Horrocks BBC Radio 4  

SKILLS:

Accents: London (native), RP, New York, Southern American, Cockney, Manchester, Ghanaian, West Indies

Stage Combat: Advanced (Silver) Certificate of the British Academy of Dramatic Combat

Street Dance, Singing (Tenor)

artist profile

Felicity Dean

THEATRE

2015 THIS THING CALLED LOVE Maggie Ben Caplan The So & So Club  
2015 HARVEY Betty Lindsay Posner Birmingham Rep./Haymarket Theatre  
2014 THE LONG ROAD SOUTH Carol-ann Jake Murray The Hope Theatre  
2013 DRACULA Florrie Ninon Jerome Fairfield Halls, Croydon  
2010/11 SWIMMING AT THE RITZ Pamela Harriman Roland Jacquerello Eastbourne/Tour  
2010 UNDERFOOT IN SHOWBUSINESS Maxine David Giles Eastbourne  
2007 DON JUAN Dona Elvira Neil Bartlett Lyric, Hammersmith  
2003 KING LEAR Regan Barry Kyle Shakespeare’s Globe  
2002 THE COAST OF UTOPIA Maria/Varia Trevor Nunn National Theatre  
1998 THREE SISTERS Masha Bill Bryden Birmingham Rep.  
1996 JOHN GABRIEL BORKMAN Fanny Wilton Richard Eyre National Theatre  
1995 GASLIGHT Mrs. Manningham Roland Jacquerello Gateway Theatre, Chester  
1994 WICKED OLD MEN Imogen Jude Kelly West Yorkshire Playhouse  
1987 THE CHURCHILL PLAY Caroline Barry Kyle RSC Stratford and London  
1987 THE TAMING OF THE SHREW Bianca Jonathan Miller RSC Stratford and London  
1987 HYDE PARK Julietta Barry Kyle RSC Stratford and London  
1986 TWELFTH NIGHT Olivia Nancy Meckler Leicester Haymarket  
1986 RELATIVELY SPEAKING Ginny Alan Strachan Greenwich Theatre  
1986 AN HONOURABLE TRADE   Mike Bradwell Royal Court  
  PERICLES Marina/Thiasa David Ultz Theatre Royal, Stratford East  
1983/83 GOOD Ann Howard Davies RSC London and New York  
  MUCH ADO ABOUT NOTHING Margaret Gordon McDougal Oxford Playhouse  
  HAYFEVER Sorel Michael Blakemore Lyric, Hammersmith  

TELEVISION

2015 CASUALTY Julia Graham Harper BBC TV  
2009 DOCTORS Eileen Maddock Alex Perrin BBC TV  
2007 TALK TO ME Elaine   2007 STUART: A LIFE BACKWARDS Dido David Attwood Neal Street Productions  
2006 NEW TRICKS Rosanne Midgely Robert Walker BBC TV  
2006 MIDSOMER MURDERS Frances Kirby Peter Smith Bentley Productions  
2006 DOCTORS Rita Wilson   BBC TV  
2005 MURDER IN SUBURBIA Kim Roger Goldby ITV  
2004 ROSEMARY & THYME Gloria Gable Brian Farnham Carnival Film & TV  
2003 CASUALTY Susan Blackburn Euros Lyn BBC TV  
2003 DOCTORS Maggie   BBC TV    
2001 CASUALTY Marion Moorhouse Julie Edwards BBC TV  
2001 THE BILL Frannie Leake   Talkback Thames  
2001 PEAK PRACTICE Yvonne Palmer Barbara Rennie Carlton  
2000 LAST OF THE BLONDE BOMBSHELLS Patricia Gillies Mackinnon  
2000 ATTACHMENTS Alice Harry Bradbeer World Productions (2 episodes)  
1999 MIDSOMER MURDERS Tara Cavendish Bentley Productions  
1999 TRIAL AND RETRIBUTION III Susan Warrington Jo Johnson La Plante Productions  
1998 KAVANAGH QC Lady Amanda Preston-Stoke Ferdinand Fairfax Carlton  
1998 HETTY WAINTHROPP INVESTIGATES Sandra Lever John Glenister BBC TV  
1997 WYCLIFFE Lisa Venning Graham Harper HTV  
1995 PERSUASION Mrs Clay Roger Michell BBC TV  
1994 HALE AND PACE Peter Orton LWT  
1993 LOVEJOY Samantha Drake-Pemberton Jim Hill Witzend Productions  
1993 INSPECTOR ALLEYN MYSTERIES Desdemona Ancred Martyn Friend BBC TV  
1991 VAN DER VALK Helga Herbie Wise ITV  
  DIE KINDER   Rob Walker BBC TV  
1983 THE BLUE DRESS   Peter Hammond   BBC TV  
1984 THE FAR PAVILLIONS Belinda Harlowe Peter Duffell   Goldcrest  
1982 EDUCATING MARMALADE Ursula Snott John Stroud BBC TV  
1981 THE MEMBER FOR CHELSEA Virginia Crawford John Gorrie Granada (2 episodes)  
1980 THE TROUBLE WITH GREGORY Fran John Glenister BBC TV  
1980 THE HAPPY AUTUMN FIELDS   Peter Hammond BBC TV  
1979 THE LEGEND OF KING ARTHUR Guinevere Rodney Bennett BBC TV  
1978 THE BIRDS FALL DOWN Laura Rowan John Glenister BBC TV  
1977 SHOOTING THE CHANDELIER Blanka Jane Howell BBC TV  
1977 SHORT BACK AND SIDES Gillian Hardy James Ormerod YTV  

FILM

2011 WEDDING VIDEO Jacqui Nigel Cole Squirrel Films  
1989 THE EYE OF THE WIDOW Victoria Andrew McGlaghlan  
1987 THE WHISTLE BLOWER Cynthia Goodburn Simon Langton  
1985 REVOLUTION Betsy Hugh Hudson Goldcrest  
1985 WATER Sarah Dick Clement  
1985 STEAMING Dawn Meadows Jo Losey  
1984 SUCCESS IS THE BEST REVENGE TV Director Jercy Skolimowsky  
  RETURN TO MUNICH   Rod Amateau  
  THE PRINCE AND THE PAUPER   Richard Fleicher  
1979 WHO’S WHO   Caroline Mike Leigh  
RADIO WORK:
2014 CAROL Genevieve Crannell Neil Bartlett Pier Productions obo BBC Radio 4  
  KING OF THE BLUES   Roland Jacquarello BBC R4  

artist profile

Joe Jameson

Joe trained at the Bristol Old Vic Theatre School, graduating in 2010.

He was a finalist in the Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year.

THEATRE

2016 THE NIGHT WATCH Duncan Rebecca Gatward Royal Exchange Theatre  
2015 ONE ARM The Divinity Student Josh Seymour Southwark Playhouse  
2015 THE BROKEN HEART Nearchus Caroline Steinbeis Sam Wanamaker Playhouse  
2015 THE CHANGELING Tomazo Dominic Dromgoole Sam Wanamaker Playhouse  
2014 DR SCROGGY’S WAR Lord Ralph Dulwich John Dove Shakespeare’s Globe  
2014 JULIUS CAESAR Octavius Dominic Dromgoole Shakespeare’s Globe  
2013 HENRY VI Parts 1, 2, 3 John Talbot/The Son Who Killed His Father Nick Bagnall Shakespeare’s Globe + Tour  
2013 THE DOLPHIN CROSSING John Ed Viney Ustinov Theatre, Bath  
2012 THE BUTTERFLY LION Michael Daniel Buckroyd Leicester Curve & Derby  
2011 FOUR DOGS AND A BONE Victor Josh Seymour Phoenix Arts Club  
2011 BURIED CHILD Vince Tim Trimingham-Lee Upstairs at the Gatehouse  
2008 ROMEO & JULIET Mercutio Hal Chambers Bristol Old Vic  
2007 MY FAIR LADY Freddie Eynsford-Hill Richard Wells Julian Slade Theatre  
2007 PRIVATE PEACEFUL (one-man show) Tommo David Langley Mackintosh Studio  
2006 ELECTRA Orestes David Langley Julian Slade Theatre  
RADIO
2014 THE HOT KID Joe Young Sasha Yevtushenko BBC Radio 4  
2014 THE SHOOTIST Gillom Rodgers Sasha Yevtushenko BBC Radio 4  

FILM

2011 GREAT EXPECTATIONS Startop Mike Newell Number 9 Films  

VOICE OVER

2016 THE LONGEST KILL by Graig Harrison Reader   Pan Macmillan  
2016 FIVE RIVERS MET ON A WOODED PLAIN by Barney Norris Sam Tamsin Collison Random House  
2016 THE SACRIFICE OF SHERLOCK HOLMES Alistair Baxter/Midshipman Boyle Ken Bentley Big Finish Productions  
2016 TEN DAYS by Gillian Slovo Reader   Audible  
2016 THE LAST DAYS OF JACK SPARKS by Jason Arnopp Reader   Little Brown Books  
2015 THE DANISH GIRL by David Ebershoff Reader Gareth Price-Lewis Chatterbox Audio  
2015 ACTS OF VIOLENCE by James Craid Reader   Red Apple Creative  
2015 TROUBLE by Non Pratt Reader Gareth Price-Lewis Chatterbox Audio  
2015 FIELDS OF GOLD by Fiona McIntosh Reader Gareth Price-Lewis Chaterbox Audio  
2015 THE SPIDER TRUCES by Tom Connelly Reader   Audible UK  
2015 A WOMAN ON THE EDGE by Jeremy Gavron Reader Gareth Price-Lewis Chatterbox Audio  
2015 A MAN OF SORROWS/SINS OF THE FATHER/NOBODY’S HERO by James Craig Reader   Red Apple Creative  
2015 SWORD OF THE NORTH by Luke Skull Reader   Red Apple Creative  
2015 DOCTOR WHO: Fallen Angels Piero Barnaby Edwards Big Finish Productions  
2015 PLAYERS, BUMPS & COCKTAIL SAUSAGES by Natasha Preston Reader   Rushforth Media  
2015 TOP DOG by Andy Bounds & Richard Ruttle Reader   Audible Studios  
2015 BETA-LIFE: Short Stories from an A-Life Future by Frank Cottrell Boyce/Stuart Evers Reader   Rushforth Media  
2014 KILL YOUR FRIENDS by John Niven Reader   Rushforth Media  
2014 STONEBIRD by Mike Revell Reader   Red Apple Creative  
2014 HACKED by Tracy Alexander Reader   Red Apple Creative  
2014 STRANGE MEETING by Susan Hill Reader   Rushforth Media  
2014 THE CHARIOTEER by Mary Renault Reader   Rushforth Media  
2014 SHOOT TO KILL by JAMES CRAIG Reader   Red Apple Creative  
2014 DOCTOR WHO: The Devil’s Armada Nicholas Harney   Big Finish Productions  
2014 THE SHADOW OF THE WOLF by Kim Hall Reader   Rushforth Media  
2014 THE ELECTRIC MICHAELANGELO by Sarah Hall Reader   Rushforth Media  
2014 THE LION OF SENET TRILOGY Reader   Rushforth Media  
2013 WHAT SHE SAW Reader   Red Apple Creative  
2013 AFTERWARDS Reader   Chatterbox  
2013 SUMMER OF ’76 Reader   Chatterbox  
2013 GLASSHOPPER Reader   Chatterbox  
2013 ROBOT RACES: Canyon Chaos/Rainforest Rampage/Arctic Adventure/Desert Disaster Reader   Red Apple Creative  
2013 BUCKINGHAM PALACE Reader   Red Apple Creative  
2013 THE CIRCUS Reader   Red Apple Creative  
2013 NEVER APOLOGISE, NEVER EXPLAIN Reader   Red Apple Creative  
2013 AUSCHWITZ Reader   Red Apple Creative  
2013 LONDON CALLING Reader   Red Apple Creative  
2013 DEATH & CO Reader   AudioGo  
2013 THE SIXTH SOUL Reader   Red Apple Creative  
2012 COLD WATERS Reader   Red Apple Creative  
2012 THE HAPPY MANIFESTO Reader   Red Apple Creative  
2012 SPEED FREAKS Reader   AudioGo  
2012 BOONIE Reader   AudioGo  
2012 ZOMBIES IN NEW YORK Reader   AudioGo  
2012 QUARANTINE Reader   AudioGo  
2012 THE AWAKENING Reader   AudioGo  
2012 SHIFT Reader   AudioGo  
2012 RAGE WITHIN Reader   AudioGo  
2012 SOLDIER DOG Reader   AudioGo  
2012 KING OF THORNS Reader   Greenbank Studios  
2012 DEEP OBLIVION Reader   AudioGo  
2012 PRINCE OF THORNS Reader   Greenbank Studios  
2012 AU REVOIR, CRAZY EUROPEAN CHICK New Yorker   AudioGo  
2012 PALGRAVE CASE STUDY PROJECT Student Voices Ali Muirden Palgrave Macmillan
2011 MORTAL CHAOS: GROUND RUSH Reader Jonathan Hope AudioGo Limited  
2011 THE DARK INSIDE American Roger Davies AudioGo Limited  
2011 WE CAN BE HEROES Reader Sue Dalziel AudioGo Limited  
2011 TORCHWOOD: FIRST BORN Sebastian Sue Dalziel AudioGo Limited  
2011 THE GAMERUNNER Reader David Bell AudioGo  
2011 FIFTY FIFTY Reader Veronica Gardiner AudioGo  
2011 DOCTOR WHO: QUESTION MARKS McAllister Ken Bentley Big Finish Productions  
2011 DOCTOR WHO: PARADOXICIDE Volsci Guard Ken Bentley Big Finish Productions  

SKILLS

Accents: RP (native Bath), London, Northern, West Country, General American, New York, Southern American, Australian, Scottish, Welsh, Irish. Phonetics trained with a good ear for accents.

Music: Strong High Baritone, Trinity Advanced Level Singing. Plays Bass recorder, basic Piano.

Movement: Jazz, Contemporary, Period, Tap (basic), Ballet (basic), Stage Combat BADC Level 1 Gold

Sport: Tennis, Swimming, Running, Sailing, Yoga

artist profile

Anita Graham

THEATRE includes:

2015 BOEING BOEING Bertha Keith Myers The Mill at Sonning  
2014 THE WIDOW Mrs. O’Brien Patrick Kearns Talking Scarlett  
2013-2014 BOEING BOEING Bertha Patric Kearns National Tour  
2012 CASH ON DELIVERY Sally Chessington Brian Godfrey The Mill at Sonning  
2012 WIFE BEGINS AT FORTY Betty Dixon Ray Cooney Yvonne Arnaud Theatre  
2011 FUNNY MONEY Betty Johnson Ron Aldridge The Mill at Sonning  
2011 WIFE BEGINS AT FORTY Betty Dixon Sally Hughes The Mill at Sonning  
2011 DIRTY DUSTING Gladys Adrian James Tabs Productions  
2010 SPRING AND PORT WINE Betsey Jane Sally Hughes The Mill at Sonning  
2010 WALTZ OF THE TOREADORS General’s Wife Harry Meacher Pentameters Theatre  
2010 WIFE BEGINS AT 40 Betty Dixon Ray Cooney/Brian Godfrey Playhouse Productions  
2009 HEARTBREAK HOUSE Nurse Guinness Harry Meecher Pentameters  
2007 THE NORMAN CONQUESTS Ruth Ian Dickens Ian Dickens Productions  
2006 TIME TO KILL Helen Francis Sally Hughes The Mill at Sonning  
2006 TABLE MANNERS Ruth Ian Dickens National Tour  
2006 LIVING TOGETHER Ruth Ian Dickens National Tour  
2005 JUST DESSERTS Marie Louise Ian Dickens National Tour  
2004 OUTSIDE EDGE Maggie Ian Dickens National Tour  
2003 FUNNY MONEY Betty Johnson Ron Aldridge West End & National Tour  
2002 CAUGHT IN THE NET Barbara Ray Cooney National No. 1 Tour  
2000 OUTSIDE EDGE Maggie David Warwick The Mill at Sonning  
1998 DON’T ROCK THE BOAT Mary Bullyygad Sally Hughes The Mill at Sonning  
1998 FUNNY MONEY Betty Johnson Bill Kenwright Theatre Royal, Windsor & Tour  
1997 TIMES UP Miss Fullerton Mark Piper Theatre Royal, Windsor  
1996/7 CASH ON DELIVERY Sally Chessington   Whitehall Theatre  
1996 FUNNY MONEY Betty Johnson   Playhouse Theatre  
1995 SPIDER’S WEB Miss Leake Chris Dunham Westcliff Palace Theatre  
1995 FUNNY MONEY Betty Johnson Chris Dunham Westcliff Palace Theatre  
1994 SHIRLEY VALENTINE Shirley Valentine Chris Dunham Westcliff Palace Theatre  
1994 FUNNY MONEY Betty Johnson Ray Cooney Tour  
1993 THERE GOES THE BRIDE Mrs Westerby Dennis Ramsden The Mill at Sonning  
1993 CASH ON DELIVERY Sally Chessington Mark Piper Theatre Royal, Windsor  
1993 RUN FOR YOUR WIFE Barbara Smith Ray Cooney Theatre of Comedy  
1990/1 RUN FOR YOUR WIFE Barbara Smith Ray Cooney Duchess Theatre  
1990 TOUCH OF DANGER Harvey Ashby Theatre Royal Margate  
1989 RUN FOR YOUR WIFE Barbara Smith Ray Cooney  
1989 THE MATING GAME Honey Ian Masters Mark Furness  
1988 KINDLY KEEP IT COVERED Edna Martin Connor Churchill Theatre/Tour  
1987 THE MATING GAME Hugh Goldie Intercontinental  
1987 RUN FOR YOUR WIFE Barbara Smith Ray Cooney Criterian Theatre  
1986 HOLIDAY SNAP Eve Ray Cooney Guildford/Tour  
1985/6 LOOK NO HANS Mitzi Mike Ockrent Strand Theatre  
1984/5 RUN FOR YOUR WIFE Barbara Smith Ray Cooney Theatre of Comedy/Tour  
1983 KEEPING DOWN WITH THE JONES Sonia Triumph Apollo/Guildford/Tour  
1983 THE MATING GAME Honey Tooks Joan Reilly Theatre Royal Windsor  
1983 LOOK, NO HANS Mitzi Mike Ockrent Yvonne Arnaud, Guildford    
1982 A BEDFUL OF FOREIGNERS Simone Roger Redfarn Singapore  
1981/2 WIZARD OF OZ Fairy Teddy Green Hexagon Theatre, Reading  
1981/2 THE MATING GAME Honey Tooks Mark Piper Harrogate Theatre  
1980 ONCE IN A LIFETIME Trevor Nunn RSC at the Piccadilly Theatre  
1980 PIAF   Howard Davies RSC at the Piccadilly Theatre  
1979/80 A BEDFULL OF FOREIGNERS Simone Terry Scott UK and Middle & Far East Tour  

TELEVISION includes:

2008 THE HORNE AND CORDON SKETCH SHOW Mother-in-Law/Various Kathy Burke Tiger Aspect  
2005 LAST OF THE SUMMER WINE Mrs Endicott Alan Bell BBC Television    
2001 HARRY AND COSH Mrs Kilby Daniel Peacock Channel 5  
1996 EASTENDERS Lesley Langton Jonathan Young BBC Television  
1994 THAT WOMAN Janet Philip Grout Riverside Studios  
1991 MOON & SON (series regular) Zelda Lee Bob Tronson BBC Television  
1990 MR THOMAS Mrs Tebbett Kathy Burke Picture Base International  
1989 FUN HOUSE     Thames Television  
1987 DOCTOR WHO   Chris Clough BBC Television  
1983 LET THERE BE LOVE Peter Frazer-Jones Thames Television  
1982/3 KEEP IT IN THE FAMILY Wilma John Griffin Thames Television  
1983 THE MORECOMBE & WISE SHOW     Thames Television  
1981/2 TOM, DICK AND HARRIET Babs Michael Mills Thames Television  
1979/80 TERRY AND JUNE (3 episodes) Peter Whitmore BBC Television  

FILM

2006 HUNTED Loraine Ricardo Velarde London Film School  
1974 CONFESSIONS OF A WINDOW CLEANER Ingrid Greg Smith/Val Guest  

artist profile

Charlie Morton

After taking a BA Honours Degree in English and Classical Literature at Newcastle University, Charlie went on to do the Foundation Acting Course at RADA and then to study at Bristol Old Vic Theatre School, completing the course in 2010.

THEATRE

2012 BILLY CHICKENS IS A PSYCHOPATH SUPERSTAR Chorus Lisa Cagnacci Latitude Festival  
2011 ALL HIS ANGELS (rehearsed reading) Charlie Julia McShane Soho Theatre  
2011 THE BLACK VEIL Simon Bruce James Eastbourne  
2010 TRANSLATIONS Manus Roger Haines Bristol Tobacco Factory  
2010 THE COUNTRY WIFE Dorilant Jenny Stephens Bristol Old Vic  
2009 THE GOOD COMPANIONS various Sue Wilson Bristol Old Vic Studio  

SHORT FILMS

2010 GAG James Vince John BOVTS  
2010 FAMILY Jamie Emma Bodger BOVTS  

RADIO

2011 PANDEMIC Benson John Dryden BBC R4  
2011 THE ARCHERS Peter Hughes Rosemary Watts BBC R4  
2010 THE MARRIAGE OF FIGARO Cherubin, Gripe-Soleil David Timson Ukemi Prods for BBC R3  

VOICE WORK

2014 OXFORD DIGITAL MEDIA Voice Over   OUP Digital Media  
2014 DOCTOR WHO: The Rani Elite Reev Ken Bentley Big Finish Productions  
2013 OXFORD DIGITAL MEDIA/Examinations voice over Sarah Todd OUP Digital Media  
2012 OBT TESTS Voice over Sarah Todd OUP Digital Media  
2011 JULIUS CAESAR Cinna/Pindarus/Poet David Timson Naxos AudioBooks  
2011 SUCCESS WITH BEC Voice Over Martin Williamson Prolingua Productions  
2011 ON TARGET LEVEL 4 Voice Over Mark Baldwin Oxford University Press  

SKILLS

Accents: RP (Native) Good ear for accents including: London, Scotland, Ireland, Wales, Liverpool, Birmingham, Somerset, General Northern, General American, French. Phonetically trained.

Singing: Baritone

Stage Combat: BADC Level 3 (Advanced)

Dance: Jazz/Contemporary/Tap/Ballet/Period

Charlie was a member of the Territorial Army for one and a half years. He is CRB checked and has worked as an English Tutor.

Sport: Skiing, horse riding, running, swimming

He has a clean driving licence.

artist profile

Nora Wardell

After taking a First Class Honours Degree in Film with Television Studies from the University of Warwick, Nora went to the Bristol Old Vic Theatre School where she was awarded the Sir John Gielgud Bursary Award, completing the course there in 2010.

THEATRE includes:

2014 BONDAGERS Ellen Lu Kemp Royal Lyceum, Edinburgh  
2014 JUST SAY NO Safia Tommo Fowler Rapid Response at Theatre 503  
2013 MARY QUEEN OF SCOTS GOT HER HEAD CHOPPED OFF Mary Robin Norton-Hale King’s Head Theatre  
2012 LITTLE PIECES OF LOVE: Transmissions Coral Tom Hughes Southwark Playhouse  
2011 SEVEN JEWISH CHILDREN   Noah Birksted-Breen Ice & Fire Theatre Company  
2011 CREDITORS Tekla Ben Smith Rose Bruford Director’s Course at Unicorn Theatre  
2010 TRANSLATIONS Maire Roger Haines Bristol Tobacco Factory  
2010 THE LONG ROAD Elizabeth Marilyn Imrie Bath Literary Festival  
2010 ATTEMPTS ON HER LIFE Dina Simon Godwin Bristol Old Vic  
2010 THE COUNTRY WIFE Dainty Fidget Jenny Stephens Bristol Old Vic  
2009 TESS OF THE D’URBERVILLES Tess Suzy Catliff West Country Tour  
2009 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Helena Toby Hulse Bristol Tour  

TELEVISION

2012 HOLBY CITY Aoife Audrey Cooke BBC TV  

SHORT FILM:

2010 SMALL TALK Maggie Matt Grinter South West Screen  
2009 TO EXTREMES Ellie Sarah Punshon BOVTS  
2007 THE SCULPTRESS The Sculptress Zan Lyons Zan Lyons Productions  
RADIO:
2009 GREAT EXPECTATIONS Estella/Young Pip Marilyn Imrie BOVTS  

VOICE WORK:

2011 NEW MATURA SOLUTIONS Voice-over Mark Baldwin Oxford University Press  

SKILLS:

Accents: Scottish (Native), RP, General American, New York Brooklyn, Southern American, London, West Country, Northern and Southern Irish, (Phonetics Trained).

Music: Sings Alto/Soprano, Classical Singing, Contemporary Singing, plays Flute & Treble Recorder

Dance: Ballet, Jazz, Tap, Period, Contemporary

Combat: Stage Combat BADC Level 1 (Distinction)

Clean Driving Licence

artist profile

Bette Bourne

THEATRE includes:

2013 THE LIGHTENING CHILD Tiresias Matthew Dunster Shakespeare’s Globe  
2013 MACBETH The Porter Eve Best Shakespeare’s Globe  
2009 A LIFE IN THREE ACTS In conversation with Mark Ravenhill Mark Ravenhill Traverse Theatre, Edinburgh, revived Soho Theatre, 2010  
2008 ROCK Henry Wilson Tim Fountain Oval House Theatre  
2007 MUCH ADO ABOUT NOTHING Dogberry Marianne Elliot Novello Theatre  
2007 RIPPER Queen Victoria Tamara Harvey Union Theatre  
2005 THEATRE OF BLOOD Michael Merridew Phelim McDermott National Theatre  
2005 READ MY HIPS Constantine P. Cavafy Bette Bourne The Drill Hall  
2004 H-O-T-B-O-I Reg Tim Fountain Soho Theatre  
2003 PERICLES, PRINCE OF TYRE Gower Neil Bartlett Lyric Theatre, Hammersmith  
2002 THE VORTEX Pauncefort Quentin Michael Grandage Donmar Warehouse For this he won the Clarence Derwent Award  
1999 RESIDENT ALIEN Quentin Crisp Mike Bradwell Bush Theatre  
1996 SARASINE La Zambinella Neil Bartlett Lyric Theatre, Hammersmith  
1995 THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST Lady Bracknell Nicholas Wright English Touring Theatre For this he won the 1995 Manchester Evening News Award  
1969 RICHARD II Sir Henry Green Richard Cotterell Edinburgh Festival/West End  
1969 EDWARD II Edmund of Kent Toby Robertson Edinburgh Festival/West End  

In addition in 1977 he formed his own theatre company, Bloolips, in which he both starred and directed. He toured the UK and the rest of Europe throughout the 1980s and early 1990s, winning 3 Obie Awards (Off-Broadway Theater Award) for the New York productions of LUST IN SPACE, BELLE REPRIEVE and RESIDENT ALIEN.

TELEVISION includes:

2007 TWENTY THINGS TO DO BEFORE YOU’RE THIRTY Beryl Sue Howells (producer) Tiger Aspect  
1992 A LITTLE BIT OF LIPPY Venus Lamour Chris Bernard BBC TV  

FILM includes

2009 CHÉRI La Baronne Stephen Frears  
1991 CAUGHT LOOKING Narrator Konstantine Giannaris  
RADIO
2015 A PATRIOT FOR ME Baron von Epp Philip Franks Perfectly Normal obo BBC R3  
2000 RESIDENT ALIEN Quentin Crisp Mike Bradwell BBC Radio 4  
1998 THE DISH China Paul Hallam BBC Radio  
1999 THE VERGER QUEEN Verger Neil Bartlett BBC Radio  
1999 AND ALL THAT JAZZ Vi Juliet Ace BBC Radio 4  
1998 THE BONA HISTORY OF JULIAN & SANDY Interviewee Taran Ali BBC Radio 4  
1997 RAPHAEL SANCHEZ RECOUNTS “ONCE UPON A TIME IN THE WEST” Uncle Ace Ned Chaillet BBC Radio 4  

artist profile

Prasanna Puwanarajah

Prasanna studied Medicine at New College, Oxford. He was a member of the National Youth Theatre from 1999 – 2001.

THEATRE includes:

2015-16 MACBETH Banquo Carrie Cracknell Young Vic Theatre  
2015 THE VOTE Tom Baird Josie Rourke Donmar Warehouse  
2014 – 2015 DARA Prosecutor Talib Nadia Fell National Theatre  
2013-2014 HENRY V Montjoy Michael Grandage Noel Coward Theatre  
2011 66 BOOKS: The Letter Onesimus Roisin McBrinn Bush Theatre  
2011 EMPEROR AND GALILEAN Oribasis/Medoc Jonathan Kent National Theatre  
2010/11 HAMLET Guildenstern Nicholas Hytner National Theatre  
2010 LONDON ASSURANCE Servant Nicholas Hytner National Theatre  
2009 TWELFTH NIGHT Priest Gregory Doran RSC  
2009 THYESTES The Messenger Polly Findlay Arcola Theatre For this Prasanna received an Ian Charleson Award nomination  
2009 AMADEUS Salieri Alison Convey North Wall Arts Centre  
2007 ROMEO & JULIET Prince Escalus Polly Findlay Battersea Arts Centre  

TELEVISION includes:

2016 COLD FEET Sam Jamie Jay Johnson Big Talk JL Ltd  
2015 YOU, ME AND THE APOCALYPSE Rajesh Saul Metzstein/Tim Kirkby WTTV Ltd obo Sky/NBC  
2015 NEW TRICKS Sanjeev Dasilva Daikin Marsh Headstrong Pictures obo BBC TV  
2014 CRITICAL Ramakrishna Chandramohan (series regular) Jed Mercurio Hat Trick Productions obo Sky  
2012/13 SILK Dr Malik (recurring character) Jeremy Webb BBC TV  
2008 THE SARAH JANE ADVENTURES Trevor Joss Agnew BBC TV  
2005 THE PATH TO 9/11 Ishtiak David L Cunningham ABC Films  

FILMS

2016 THE BABY SHOWER Eric Katie Jackson Fifty Nine Productions  
2013 THE GUNMAN Doctor Pierre Morel Prone Gunman Films  
2012 DIANA Martin Bashir Oliver Hirschbiegel Ecosse Films  
2012 MOBIUS Said Eric Rochart Recifilms Mobius  
2008 THE STONING OF SORAYA M. Revolutionary Guardsman Cyrus Nowrasteh MPower Pictures  
2007 FARRINGTON Dhakwan Aneil Karia NFTS Films  
RADIO includes:
2005 THE RAJ QUARTET Hari Kumar Sally Avens BBC Radio 4  

artist profile

Paula Jennings

TELEVISION includes:

2013 DOCTORS Kirsty Bowness Piotr Szkopiak BBC TV  
2012 NEW TRICKS Paula Robin Sheppard Wall to Wall  
2011 CASUALTY Helen Declan Eames BBC TV  
2010 CASUALTY Ros Patrick Harkins BBC TV  
2009 MIDSOMER MURDERS Yvonne Best Peter Smith Bentley Productions  
2008 NEW TRICKS Paula (recurring character) Paul Seed Wall to Wall  
2008 SILENT WITNESS D.I. Thomas Brendon Maher BBC TV  
2007 CASUALTY Lucy Jameson Sharon Miller BBC TV  
2005 TO THE ENDS OF THE EARTH Zenobia David Attwood Tightrope Productions obo BBC  
2005 WALK AWAY AND I STUMBLE Paula Nic Hurran Granada TV  
2004 FOYLE’S WAR Rose Jeremy Silberstone Greenlit Productions  
2004 THE BRIEF Nancy Jack Gold Carlton TV  
2003 EASTENDERS Donna (recurring character) various BBC TV  

FILM

2009 HAMMERHEAD Karina Sam Donovan Screen Yorkshire  
2001 THE LATE TWENTIETH Eve Hadi Hajaig Timeless Pictures  

THEATRE includes:

2015 NOISES OFF Brooke David Thacker Octagon Theatre, Bolton  
2011 HABEAS CORPUS Felicity Rumpers David Thacker Octagon Theatre, Bolton  
2011 ROMEO & JULIET Lady Capulet David Thacker Octagon Theatre, Bolton  
2010 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Titania David Thacker Octagon Theatre, Bolton  
2008 DAYS OF HOPE Iqbal Khan Birmingham  
2007 ABIGAIL’S PARTY Beverley Michael Cabot National Tour For this Paula was nominated for the Manchester Evening News Best Actress Award  
2007 TIGER AT THE GATE Iqbal Khan National Theatre Studio  
2005 INCARCERATOR Smith David Tucker Old Red Lion  
2002 OTHELLO Emilia Iqbal Khan Leicester Haymarket  
2002 THE SPLIT Claire Yvonne McDevitt Pleasance Theatre  
2001 SHAGNASTY & DUCK Emma Owen Lewis The Gilded Baloon  
2000 GHOSTS Regina Robin Phillips Comedy Theatre  
2000 MY MOTHER SAID I NEVER SHOULD Rosie Michael Cabot National Tour  
1997 HAMLET Ophelia Vivyan Ellacott Kenneth Moore Theatre, Ilford  

SKILLS:

Strong Soprano
10 Years Ballroom & Latin American Dance experience
Yoga, Horse Riding, Golf

artist profile

Luke Shaw

THEATRE includes:

2016 VASSA ZHELEZNOVA Sergei/Alexei Rachel V Smith Southwark Playhouse  
2013 12 ANGRY MEN Juror 1 Chris Hayden National Tour  
2010 THE COUNTRY GIRL Paul Unger Rufus Norris Theatre Royal, Windsor & Tour  
2010 IN LAMBETH (revival) William Blake Neil Sheppeck Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
2009 MURDER ON AIR Luigi Joe Harmston Theatre Royal, Windsor  
2009 IN LAMBETH William Blake Neil Sheppeck Little Theatre, Lewes  
2008 OF MICE AND MEN George Milton Patrick O’Sullivan Queen’s Theatre, Hornchurch  
2008 ANIMAL MAGNETISM Marquis de Lancy Colin Blumenau Theatre Royal, Bury St Edmunds  
2007 BLACK EYED SUSAN Gnatbrain Colin Blumenau Theatre Royal, Bury St Edmunds  
2007 BOX AND COX Mr Cox Pip Minnithorpe Theatre Royal, Bury St Edmunds  
2007 KES Mr Gryce John Baxter Queen’s Theatre, Hornchurch  
2006 PRIVATE LIVES Victor Prynne Joe Harmston Theatre Royal, Windsor  
2006 TWELFTH NIGHT Sir Toby Belch Neil Sheppeck Riverside Studios/Tour of Northern Ireland  
2005 SHERLOCK HOLMES: THE ATHENAEUM GHOUL Dr. Watson Colin Blumenau Theatre Royal, Bury St Edmunds  
2005 THE INVENTION OF LOVE Oscar Wilde Richard Beauchamp Salisbury Playhouse  
2003 PERICLES Lychorida Neil Bartlett Lyric, Hammersmith  
2003 SWEET FANNY ADAMS IN EDEN Ned Muriel Romanes Stellar Quines  
2002 A STRANGE KIND OF DIFFERENCE Josh Keith Homer Vital Stages  
2002 VICTORY Scrope Kenny Ireland Royal Lyceum, Edinburgh  
2001 A CHRISTMAS CAROL Bob Cratchit Alistair Daniel Theatre Royal, Bath  
2001 UNLOCKING THE PYRAMID Kurt John Baxter Stratford Circus  
2001 RELATIVELY SPEAKING Greg Alex Scrivenor The Mill at Sonning  
2001 CROSSING THE LINE Patrick John Baxtor Sheffield Crucible  
2001 A CHANGE OF MIND Tony Michael Woodward Sadler’s Wells  
2000 THREE SISTERS Andrew Tony Cownie Royal Lyceum, Edinburgh  
2000 THE SHAUGHRAUN Tathers Mark Lambert Royal Lyceum, Edinburgh  
1999 ROSENCRANTZ AND GUILDENSTERN ARE DEAD Rosencrantz Colin Blumenau Theatre Royal, Bury St Edmunds  
1999 MACBETH Macbeth Michael Woodward Vital Stages Theatre Company  
1998 A VIEW FROM THE BRIDGE Rodolpho Michael Woodward Vital Stages Theatre Company  
1998 OTHELLO Roderigo Colin Blumenau Theatre Royal, Bury St Edmunds  
1997 BLOOD AND ICE Lord Byron John Link Odyssey Productions  
1997 TIMON OF ATHENS Ventidius Andrew Jarvis The Brix  
1996 MUCH ADO ABOUT NOTHING Claudio James Bolam Heartbreak Productions  
1996 THE MILL ON THE FLOSS Philip Wakem Anne Mulraine The Loft  
1996 DREAM PLAY The Poet Jonas Finlay Bridewell Theatre  
1995 LET’S KEEP TALKING Edward Michael Woodward Vital Stages  
1995 MACBETH Seyton/Hecate Stephen Jameson Sturdy Beggars  
1995 ROMEO & JULIET Mercutio Jeremy James Heartbreak  
1994 GODS OR VERMIN Soldier 2 Adam Edsall Courtyard  

TELEVISION include:

2003/05 JUDGE JOHN DEED Paul Sorrell various BBC TV (regular in 3 series)  
2001 PEAK PRACTICE A&E Doctor Bruce Macdonald Carlton Television  
1999 BOMBER David McGarry David Drury Zenith  
1995 THE BILL Charlie Paddock A J Quinn Thames TV  

Independent FILM includes:

2009 OWN WORST ENEMY PO Ward David Tucker Grosvenor TV  
1999 ADVENTURES OF DIANA DELUSION Mike Ian Gamble Misfit Productions  
1997 HARD EDGE John David Caleb Lindsey DMS  
1995 CHASING DREAMS Patrick Caleb Lindsey Independent Productions  

artist profile

Philip Franks

THEATRE

Philip Franks was an Associate Director at Chichester Festival Theatre from 2007 – 2012 where he directed:

2012 A MARVELLOUS YEAR FOR PLUMS Chichester Festival Theatre  
2011 RATTIGAN’S NIJINSKY Chichester Festival Theatre    
2011 THE DEEP BLUE SEA Chichester Festival Theatre    
2010 THE MASTER BUILDER Chichester Minerva Theatre    
2009 SEPARATE TABLES Chichester Festival Theatre    
2009 TAKING SIDES/COLLABORATION (revival) Chichester Minerva Theatre & Duchess Theatre  
2008 TAKING SIDES/COLLABORATION Chichester Minerva Theatre    
2008 THE CHERRY ORCHARD    
2007/08 NICHOLAS NICKLEBY (with Jonathan Church) Rivival at Chichester, Tour, Gielgud Theatre and Toronto  
2007 TWELFTH NIGHT    
2006 NICHOLAS NICKLEBY (with Jonathan Church)  

Productions for other theatres include:

2015 A TALENT TO AMUSE Royal Academy of Music  
2015 DEAR LUPIN National Tour/Apollo Theatre  
2014 THE MAN OF MODE Royal Central School of Speech & Drama  
2014 THE CASTLE Royal Academy of Dramatic Art  
2014 THE WITCH OF EDMONTON Royal Academy of Dramatic Art  
2011 66 BOOKS Bush Theatre  
2010 THE TYRANT Royal Academy of Dramatic Art  
2010 THE COMEDY OF ERRORS Open Air Theatre, Regent’s Park  
2006 THE DUCHESS OF MALFI West Yorkshire Playhouse    
2005 THE TEMPEST Liverpool Playhouse    
2000 THE WHITE DEVIL Lyric Theatre, Hammersmith    
2000 THE HEIRESS Crucible Theatre, Sheffield & Royal National Theatre    
1999 KISS OF THE SPIDERWOMAN Nottingham Playhouse    
1999 PRIVATE LIVES Royal National Theatre (Lyttelton)    
1998 KAFKA’S DICK Nottingham Playhouse    
1997 EARLY MORNING National Theatre Studio    
1997 THE COCKTAIL PARTY Royal Lyceum Theatre for the Edinburgh Festival For this Philip won The Scotsman Hamada Foundation Prize for Best Production at the 1997 Edinburgh Festival  
1997 REBECCA Royal Lyceum Theatre, Edinburgh    
1997 HAMLET Greenwich Theatre/West Yorkshire Playhouse/Tour    
1996 NIGHT MUST FALL Theatre Royal, Windsor & Churchill Theatre, Bromley  
1996 PAINT SAID FRED! Royal Academy of Art    
1996 EAST LYNNE Greenwich Theatre    
1995 MACBETH Crucible Theatre, Sheffield    
1995 THE DUCHESS OF MALFI Greenwich Theatre & Wyndham’s Theatre  
1994 GREAT EXPECTATIONS Playhouse Theatre, Salisbury  
1994 THE BROWNING VERSION Greenwich Theatre    
1993 DR. FAUSTUS Greenwich Theatre    

FILM

2002 NEVERLAND   Philip directed sequences from the plays Little Mary and Peter Pan for the film “Neverland” directed by Marc Forster for Neverland Films and Miramax  
RADIO
2015 A PATRIOT FOR ME Perfectly Normal Productions for BBC R3  
2014 A SOLDIER AND A MAKER Perfectly Normal Productions for BBC R3  
2012 A COLD SUPPER BEHIND HARRODS Perfectly Normal Productions for BBC R4  
2010 AN ENGLISH TRAGEDY New Unique Broadcasting for BBC    
2008 BLITHE SPIRIT BBC R4    

artist profile

Patrick Drury

THEATRE

Patrick Drury trained at RADA. He began his career at the Belgrade Theatre, Coventry then appeared at Harrogate, Birmingham Rep and the Bristol Old Vic. His first London appearance was in The Upper Room at the ICA.

With the National Theatre:

2013 STRANGE INTERLUDES Prof. Henry Leeds Simon Godwin  
2008 MAJOR BARBARA Peter Shirley Nicholas Hytner  
2008 FRAM Sheldon Tony Harrison/Bob Crowley  
2007 THE ENCHANTMENT Mr. Moller Paul Miller  
1989 FUENTE OVEJUNA Flores Declan Donnelan  
1988 BARTHOLOMEW FAIR Winwife Richard Eyre  
1985 MURDERERS Sam Peter Gill  
1983 TORQUATO TASSO Alphonso Stephen Unwin  
1983 CARITAS Priest John Madden  
1982 SERGEANT MUSGRAVE’S DANCE Hurst John Burgess  
1982 THE PRINCE OF HOMBURG The Prince John Burgess  
1982 DANTON’S DEATH St. Just Peter Gill  
1981 DON JUAN Don Juan Peter Gill  
1981 MUCH ADO ABOUT NOTHING Don John Peter Gill  

With the English Touring Theatre

2013 GHOSTS Pastor Manders Stephen Unwin Rose Theatre & Tour  
2007 SOMEONE ELSE’S SHOES Richard Amedeo Stephen Unwin  
2007 MOTHER COURAGE The Chaplain Stephen Unwin  
2005 HAMLET Ghost/Player Stephen Unwin  
2004 TWELFTH NIGHT Antonio Stephen Unwin  
2002 KING LEAR Albany Stephen Unwin  

Other Theatre:

2014 WIDOWER’S HOUSES Sartorius Paul Miller Orange Tree Theatre  
2012 DEMOCRACY Willy Brandt Paul Miller Old Vic Theatre (revival)  
2012 27 Dr Richard Garfield Vicky Featherstone National Theatre of Scotland  
2012 DEMOCRACY Willy Brandt Paul Miller Crucible Theatre  
2011 66 BOOKS: Concerning Faith Tunstall Philip Franks Bush Theatre  
2010 THE WOMAN IN BLACK Arthur Kipps Robin Herford Fortune Theatre  
2010 THE CHERRY ORCHARD Gaev Rachel Kavanagh Birmingham Rep.  
2009 JUDGEMENT DAY Prosecutor/Pokorny James Macdonald Almeida Theatre  
2009 FOR KING AND COUNTRY O’Sullivan Tristram Powell National Tour  
2008 WASTE Justin O’Connell Samuel West Almeida Theatre  
2006 HAMLET Ghost/Player Stephen Unwin Ambassadors Theatre  
2001 AFORE NIGHT COME Spens Rufus Norris Young Vic  
1999 THE MEMORY OF WATER Mike Terry Johnson Vaudeville Theatre  
1998 SILAS MARNER Silas Geoffrey Beevers Orange Tree Theatre  
1997 THE INHERITORS Professor Holden Sam Waters Orange Tree Theatre  
1996 THE VERGE Tom Auriol Smith Orange Tree Theatre  
1987 THE TRINIDAD SISTERS Vershinin Nicholas Kent Tricycle at the Donmar  
  THE KEY TAG Fintan Roger Michell Royal Court Theatre  
  MEASURE FOR MEASURE Angelo Peter Gill Riverside Studios  
  THE IRISH HEBREW LESSON Young Gunman Ed Berman Almost Free  
  FLYING BLIND Michae lAlan Dosser Royal Court Theatre  
  DEAR DADDY Charles David William Ambassadors Theatre  

Touring and Overseas

2009 FOR KING AND COUNTRY O’Sullivan Tristram Powell National Tour  
2003 THE GRADUATE Mr Robinson Tamara Harvey National Tour  
2002 PROOF Robert Martin Harvey English Theatre, Frankfurt  
2001 REBECCA Max de Winter Tim Hardy Vienna’s English Theatre  
2001 TRANSLATIONS Hugh Lawrence Till Watford, Coventry, Salisbury  
1997 CORIOLANUS Cominius Steven Berkoff Edinburgh Festival/Jeruslem/Tokyo  

TELEVISION:

2016 RIPPER STREET Col. Sir Edward Bradford Ashley Way Tiger Aspect  
2015 THE CROWN Lord Chamberlain Stephen Daldry Left Bank Pictures for Netflix  
2009 LENNON NAKED Apple Accountant Edmund Coulthard Blast Films  
2006 MIDSOMER MURDERS Conor Simpson Sarah Hellings Bentley Productions  
2005 COLD BLOOD Tom Welborn Stuart Orme Granada Television  
2005 DOCTORS   Ian Barbour BBC TV  
2005 SLAVE DYNASTY   Georgina Harvey BBC TV  
2004 JUDGE JOHN DEED Sgt. Sam Hill David Kerr BBC TV  
2004 SILENT WITNESS Bob Gaghan Ashley Pearce BBC TV  
2004 THE BILL DS Levy Chris King Thames Television  
2002 HOGWASH Cop Tristram Shapiro Alomo Productions  
2000 MIDSOMER MURDERS Robin Wooliscraft David Tucker Bentley Productions  
1994/98 FATHER TED series 1 – 3 Jack O’Leary Declan Lowney Hat Trick Productions  
1997 RORY BREMNER, WHO ELSE? Guest   Vera Productions obo Ch4  
1997 UNDER THE SUN The Gentleman Adrian Shergold Carlton Television  
1996 TRUE TILDA Rev. Chichester Ross Devenish Portobello Productions  
1996 CASUALTY George Wilson Jonathan Young BBC TV  
1995 THE BILL Michael Jackson Pip Broughton Thames Television  
1994 IN SUSPICIOUS CIRCUMSTANCES Jack Derham Richard Signy Granada Television  
1994 THE POLITICIAN’S WIFE Ian Ruby-Smith Graham Theakston Channel 4  
1994 BREED OF HEROES Major Hamilton Smith Diarmuid Lawrence BBC TV  
1993 ALL THE LOVE THAT I HAVE John Ann McCabe RTE  
1992 RUMPOLE Castarini Robert Tronson Thames Televison  
1992 DIANA: The Untold Story Dr. Parkman Kevin Connor NBC  
1992 INSPECTOR MORSE Frank McTeer Steven Whittaker Zenith  
1990 THE MEN’S ROOM James Walton Antonia Bird BBC TV  
1990 TECX Paul Forbes Renny Rye Central Television  
1989 SHOOT TO KILL Archer Peter Kosminsky Yorkshire TV  
1988/92 RUTH RENDELL MYSTERIES Howard Fortune Don Heaver/Herb Wise TVS  

FILM

1987 HANNAH’S WAR Bela Senesch Menachem Golan  
1984 THE NIGHTINGALE SAGA Henry Nicholson Darryl Dukes  
1984 LAUGHTERHOUSE David Wolmer Richard Eyre  
1980 THE AWAKENING Paul Whittier Mike Newell  
RADIO
2011 SOMETHING UNDERSTOOD Reader Ronni Davis BBC R4  
2009 THE CONFILCT IS OVER Mansergh Nicholas Kent BBC R4  
1992 SHADOWS IN THE DOORWAY   Cherry Cookson BBC R4  
1985 ARRIVED SAFE, WRITING LATER   John Tydeman BBC R4  

artist profile

Andy Williams

Andy trained at Bretton Hall College.

THEATRE

2015 REBECCA Giles/Captain Emma Rice Plymouth Theatre Royal/Tour  
2014 GRAND GUIGNOL Max Maurey Simon Stokes Plymouth/Southwark Playhouse  
2013 THE 39 STEPS Man 1 Lucy Skilbeck Criterion Theatre  
2012 A CHRISTMAS CAROL Jacob Marley Gary Sefton Royal Theatre, Northampton  
2012 BEN HUR Ted Fletcher Sean Foley/Patrick Barlow Watermill Theatre  
2010/2011 WAR HORSE Ted Narracot Alex Simms New London Theatre  
2009 JUDGEMENT DAY Woodsman/Inspector James Macdonald Almeida Theatre  
2008 NOEL COWARD’S BRIEF ENCOUNTER Albert/Fred Emma Rice David Pugh Productions  
2008 RUSSIAN ROULETTE Lea Anderson The Featherstonehaughs & the Cholmondeleys  
2007 A MATTER OF LIFE AND DEATH The Doctor Emma Rice National Theatre  
2006 NIGHTS AT THE CIRCUS Colonel Kearney Emma Rice Kneehigh Theatre  
2005 THE PLAY WHAT I WROTE Arthur Kenneth Branagh David Pugh Productions  
2004 PERFECT Father John E. McGrath Contact Theatre, Manchester  
2003 PERFECT PITCH/APRIL IN PARIS various Kate Bramley/Alistair Ramsey Haymarket, Basingstoke  
2001 PERFECT DAYS Dave Roger Haines Library Theatre, Manchester  
2000 THE HOBBIT Gandalf Roy Marsden Vanessa Ford Productions  
2000 PEER GYNT Aslak Conal Morrison National Theatre  
2000 ROMEO AND JULIET Tybalt Tim Supple National Theatre  
1999 WEEKEND IN ENGLAND Barry Deborah Shaw Chester Gateway Theatre  
1998 GRIMM TALES Wolf Tim Supple New Victory Theatre, New York and Sydney Festival  
1998 AS I LAY DYING Jewell Tim Supple Young Vic  
1998 TWELFTH NIGHT Sir Andrew Aguecheek Tim Supple Young Vic  
1997 MORE GRIMM TALES Wolf Tim Supple Young Vic  
1997 COMEDY OF ERRORS Angelo Tim Supple RSC – UK & International Tours  
1996 JUNGLE BOOK Father Wolf/Kaa Tim Supple Young Vic  
1996 THE MAGIC ISLAND Caliban Lesley Findlay TAG Theatre, Glasgow  
1995 BOUNCERS Ralph Damian Cruden Hull Truck  

TELEVISION

2015 AGATHA RAISIN: The Walks of Dembley Joe Noakes Geoff Sax Mammoth Screen  
2009 HEARTBEAT Dominic Bellingham Andrew Morgan ITV  
2009 BIG TOP Inspector Marcus Mortimer BBC TV  
2007 WAKING THE DEAD Patrick Lennon Andy Hay BBC TV  
2006 DOCTORS Eddy Jones Christopher Timothy BBC TV  
2006 WIRE IN THE BLOOD Joe Stark Paul Whittington Coastal Productions  
2005 GROWN UPS Mr Stephenson Nick Wood BBC TV  
2005 GHOST SQUAD Sergeant Davies Richard Laxton ITV  
2005 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Geoff Ed Graiman BBC TV  
2003 THE BILL Clive Ollerton Fraser MacDonald ITV  
2002 HEARTBEAT Jack Farrow Gerry Mill ITV  
2002 WIRE IN THE BLOOD Luke Ashworth Roger Gartland Coastal Productions  
2001 CROSSROADS PC Sherman Mervyn Cumming ITV  
2000 LONDON’S BURNING Johnny Sven Arnstein ITV  
2000 CASUALTY Chris Collins Tim Leandro BBC TV  
2000 DOCTORS Ralph Jansen Neil Adams BBC TV  
1999 THE BILL Kenny Leonard Ian White ITV  
1999 TOUCHING EVIL Traffic Cop Bill Eagles Carlton TV  
1998 BROOKSIDE Roger Abbot (Semi Regular) various Mersey TV  

SHORT FILMS

2016 KALEIDOSCOPE Washing Machine Man Rupert Jones  
  COWBRAIN   Hamm Williams  
  FLYBOY Hamm Williams  
  HYPNODREAMDRUFF   Georgina Starr  
  THE COLOUR OF FUNNY Barrie Hemsley  

artist profile

Michael J Reynolds

Canadian by birth and with dual nationality, Michael J Reynolds immigrated to the UK from Canada in 1998. His extensive credits in both Canada and the UK include:

FILMS

2012 THE NECESSARY DEATH OF CHARLIE COUNTRYMAN Doctor Frederick Bond Countryman Nevada LLC  
2009 LEAP YEAR Jerome Anand Tucker LEF Productions, Dublin  
2009 THE DESCENT 2 Ed Oswald Jon Harris Descent 2 Films Ltd.  
2008 RED MIST (aka Freakdog) Dr. Stegman Paddy Breathnach Dark North NI Ltd.  
2006 THE WALKER Eathan Withal Paul Schrader The Walker (IOM) Ltd.  
2005 UNITED 93 Patrick ‘Joe’ Driscoll Paul Greengrass Working Title/Universal  
2005 DARK CORNERS Dr. Richardson Ray Gower Matador Films  
2004 WHERE THE TRUTH LIES John Hillman Atom Egoyan Vincelanny Productions  
2004 BLESSED Dr. Lohman Simon Fellows Blessed Productions  
2003 OUT FOR A KILL Dean Michael Oblowitz Harbor Productions  
2000 FORMULA 51 Mr. Escobar Ronny Wu Alliance/Atlantis  
1997 THAT OLD FEELING Senator Marks Carroll Ballard Columbia Pictures  
1996 FLY AWAY HOME General Hadfield Carl Reiner Universal Pictures  

MADE FOR TELEVISION FILMS

2013 DE PROOI (The Prey) Arthur Martinez Theu Boermans IdTV (Netherlands)  
2013 EDGAR’S CURSE Joe Kennedy Marc Dugain Program 33  
2012 THE OTHER WIFE Mine Foreman Giles Foster Gate Television Productions  
1999 A SECRET AFFAIR Charles Stewart Bobby Roth Adelson Entertainment  
1998 CRUEL JUSTICE Andrew Callihan Greg Goodell NBC Studios  
1998 HARD TIME: THE DAVID MILGAARD STORY Bob Caldwell Stephen Williams Bar Harbour Films  
1997 MY FATHER’S SHADOW Judge Suster Peter Levin Jaffe/Braunstein Films  
1996 MS. SCROOGE The Ghost of Christmas Past John Korty Wiltshire Court Productions  
1996 TRIAL & ERROR Governor Nelson Mork Sobel Alliance Communications  

TELEVISION

2009 THE FOUR SEASONS Fred Gleason Giles Foster Gate Television Productions  
2008 MOONSHOT Gene Aldrin Sr. Richard Dale Dangerous Films  
2007 WORLD WAR TWOBEHIND CLOSED DOORS Gen. Geo. C. Marshall Laurence Rees BBC TV  
2003 DAYS THAT SHOOK THE WORLD: HIROSHIMA Gen. T. J. Farrel Stephen Walker Lion Television  
2003 CLASSY BITCH Terry McIntyre Andrew Gillam BBC Scotland  
2000 PERFECT WORLD Michael Hudson Mark Chapman Tiger Aspect Productions  
2000 MY HERO Doc John Stroud Big Bear Productions  

THEATRE

2004 WHEN HARRY MET SALLY The Anthropologist (video interview) Loveday Ingram Theatre Royal Haymarket & Tour  
2001 ABRAHAM Abraham Peter Moreton Palaver Productions/Tour  
1999 GRAPES & RAISINS Charlie Fuller Sally Hughes The Mill at Sonning  

DOCUMENTARY VOICE-OVER WORK

2009 NASA: TRIUMPH & TRAGEDY Narrator Richard Dale BBC TV  
RADIO & VOICE WORK
2011 AGING WELL Reader Elizabeth Ridett/Laura Kirker RNIB Talking Books  
2008 EMPIRE OF LIBERTY Multiple Roles Mike Wendling BBC R4  
2007 DEFINING MOMENTS Narrator Heather Larmour BBC R4  
2004 LITTLE WOMEN Papa Viv Beeby BBC R4  
2000 AUNTIE MAME Narrator John Fawcett-Wilson BBC R4  

artist profile

Susan Tracy

THEATRE includes:

2015 THE WARS OF THE ROSES Margery Jourdain/The Duchess of York Trevor Nunn Rose Theatre, Kingston  
2014 DREAM OF A PERFECT SLEEP Mary Max Pippenheim Finborough Theatre  
2014 VARIATION ON A THEME Hettie Michael Oakley Finborough Theatre  
2012 A CHORUS OF DISAPPROVAL Rebecca Huntley-Pike Trevor Nunn Harold Pinter Theatre  
2012 PLAYHOUSE CREATURES Doll Michael Oakley Chichester Festival Fly Theatre  
2011 RATTIGAN’S NIJINSKY Old Romola Philip Franks Chichester Festival Theatre  
2011 THE DEEP BLUE SEA Mrs Elton Philip Franks Chichester Festival Theatre  
2009 INHERIT THE WIND Mrs. Brady Trevor Nunn Old Vic Theatre  
2008 GONE WITH THE WIND Mrs. Merrywether Trevor Nunn New London Theatre  
2007 THE WAY OF THE WORLD Lady Wishfort Selina Cadell Northampton Theatre Royal  
2007 MY FAIR LADY Mrs Higgins Nicolai Foster Singapore  
2006 THE OLD COUNTRY Veronica Stephen Unwin Tour & West End  
2006 RICHARD II The Duchess of York Trevor Nunn Old Vic  
2005 A PASSAGE TO INDIA Mrs Moore Nancy Meckler Lyric Hammersmith & Tour  
2002/04 ANYTHING GOES Evangeline Harcourt Trevor Nunn National Theatre/Theatre Royal Drury Lane  
2001 DENIAL The Psychiatrist Andy Hay Bristol Old Vic  
2000 EURYDICE Mother Simon Godwin Whitehall Theatre  
1994 900 ONEONTA Persia David Beaird Old Vic Theatre/Ambassadors  
1994 HIS LORDSHIP’S FANCY La Marquesa/ Beatrice Paddy Cunneen Gate Theatre  
1993 LONG DAY’S JOURNEY INTO NIGHT Mary Tyrone Lawrence Boswell Cambridge Theatre Company  
1993 MUCH ADO ABOUT NOTHING Beatrice Lindsay Posner Open Air Theatre, Regent’s Park  
1992 HAMLET Gertrude Michael Rudman Sheffield Crucible Theatre  
1989 THE SECRET RAPTURE Marion Howard Davies Royal National Theatre  
1988 LES LIAISONS DANGEREUSES La Marquise de Meuteil Howard Davies Ambassadors Theatre  
1986 LOOT Fay Paul Unwin Royal Exchange, Manchester  
1982 DUET FOR ONE Stephanie Philip Partridge Churchill Theatre, Bromley  
1981 FAVOURITE NIGHTS Catherine Peter James Lyric Hammersmith  
1977 RUNAWAY June Alfred Lynch Royal Court  
1997 TOUCHED Richard Eyre   Nottingham Playhouse  
1976 THE RIVALS Lydia Languish Braham Murray Royal Exchange, Manchester  
1976 ZACK Martha Eric Thompson Royal Exchange, Manchester  
1975 MUCH ADO ABOUT NOTHING Beatrice Braham Murray Royal Exchange, Manchester  
1976 AS YOU LIKE IT Celia Peter Gill Nottingham Playhouse  
1973 THE MERRY GO-ROUND Rachel Peter Gill Royal Court  
1973 THE TAMING OF THE SHREW Bianca Jonathan Miller Chichester Festival Theatre  
1973 MEASURE FOR MEASURE Isabella Peter Cheeseman New Vic, Stoke-on-Trent  
1973 THE OLD WIVES’ TALE Sophia Peter Cheeseman New Vic, Stoke-on-Trent  
1973 TESS OF THE D’URBRVILLES Tess Peter Cheeseman New Vic, Stoke-on-Trent  
1973 SIX INTO ONE: THE KNOTTY Peter Cheeseman   New Vic, Stoke-on-Trent  
1973 THE BURNING MOUNTAIN        
1973 LOVE’S LABOURS LOST Rosalind Richard Cottrell Bristol Old Vic  

Work with the Royal Shakespeare Company includes:

1998/99 TWELFTH NIGHT Maria Adrian Noble    
1989 BARTHOLOMEW FAIR Dame Purecraft Lawrence Boswell    
1995/97 THE RELAPSE Berinthia Ian Judge    
1995/97 JULIUS CAESER Portia Peter Hall    
1983 MEPHISTO Carola Adrian Noble    
1983 HERESIES Mayonaise Sue Todd    
1979/81 THE MERRY WIVES OF WINDSOR Mistress Ford Trevor Nunn/John Caird    
1979/81 THE SUICIDE Maria Ron Daniels    
1979/81 THREE SISTERS Natasha Trevor Nunn    
1981 ANNA CHRISTIE Anna Jonathan Lynn    
1981 OTHELLO Emilia Ronald Eyre    
1981 NO LIMITS TO LOVE Marna Howard Davies    

CONCERT PERFORMANCES

  SPIRIT OF THE ISLAND Ariadne John Abulafia Orchestra of the Age of Enlightenment QEH

TELEVISION includes:

2012 CASUALTY Rachel Sallie Aprahamian BBC TV  
2010 NEW TRICKS Margaret Ross Julian Simpson Wall to Wall TV  
2009 DOCTORS Peggy Louise Hooper BBC TV  
2009 LEWIS Frances Wheeler Maurice Phillips ITV  
2007 MIDSOMER MURDERS Hilary King Peter Smith Bentley Productions  
2005 DOCTORS Celia Cross Gloria Thompson BBC TV  
2002 THE LAST DETECTIVE Coroner Matthew Evans Granada  
2002 HOLBY CITY Shirley Russell England BBC TV  
2002 THE CRY Mrs Prescott David Drury Carlton Films for ITV Premiere  
2001 DOCTORS Mrs Garson   BBC TV (2 episodes)  
2001 PLAYING THE FIELD The Judge Rob Knights Tiger Aspect  
2001 LLOYD AND HILL Police Inspector Philippa Langdale Carlton  
2000 PEAK PRACTICE Anne Peterson Alan Grint Carlton  
1999 MIDSOMER MURDERS Felicity Gamelin Baz Taylor Bentley Productions  
1997 KAVANAGH QC Teresa Ashburn Ken Grieve Carlton  
1997 THE BILL Dr Goshawk Jed Maguire Thames TV  
1997 GOODNIGHT SWEETHEART Helen Robin Nash BBC TV  
1996 CASUALTY Rita Sutcliff Ian White BBC TV  
1996 BOON D. I. Devro Nick Hurran Carlton  
1993 POIROT: The Missing Will Phyllida Campion John Bruce    
1991 MINDER The Widow Johnson Diarmuid Lawrence Euston Films  
1991 FRANK STUBBS PROMOTES Mrs Dimmock John Glenister BBC TV  
1987 THE DIARY OF ANNE FRANK Mrs Van Daan Gareth Davies BBC (episodes 2, 3 & 4)  
1985 VIRGINIA WOOLF (South Bank Show) Mrs Dalloway Kim Evans LWT  
1984 PULL THE OTHER ONE Sadie Peter Ellis Central TV (6 episodes)  
1984 BORN AND BRED Iris Peter Duguid/Baz Taylor nbsp;  
1981 THREE SISTERS Natasha Trevor Nunn ITV version of RSC production  
1975 THE STARS LOOK DOWN Jenny Fenwick Roland Joffe/Alan Grint Granada (12 episodes)  
1975 PLAY OF THE MONTH: MARYA Katya Jack Gold BBC  
1978 KEEP AN EYE ON ALBERT Glenda Michael Tuchner BBC  
1974 THE SWEENEY Fran Ted Childs Thames Television  
RADIO includes:

Susan worked on various radio plays for many years with Alfred Bradley and Tony Cliff at BBC Manchester and Philip Martin at BBC Pebble Mill. Other radio credits include:

2016 STRORDINARY LITTLE MAID Mrs Dale/Alicia John Fornof Lamplighter Theatre  
  ANNA ON THE FIVE TOWNS   Peter Cheeseman BBC Radio  
  THE OLD WIVES’ TALE Sophia Philip Martin BBC Radio  
  PILLARS OF SOCIETY   Philip Martin BBC Radio  
  THE RELAPSE Berinthia Sue Wilson BBC Radio  

artist profile

Alun Raglan

TELEVISION includes:

2016 RILLINGTON PLACE Cornelius Craig Viveiros BBC Grafton House  
2016 1066 Tostig Tim Dunn BBC TV  
2015 THIRTEEN Robert Tarl Vanessa Caswill BBC Grafton House  
2015 DEATH IN PARADISE Robert Holt Roger Simonz Red Planet obo BBC TV  
2015 THE CORONER Terence Brooks Adrian Bean BBC TV  
2015 BARBARIANS RISING Crixis Maurice Sweeney October Films obo History Channel  
2015 THE BASTARD EXECUTIONER (Pilot) Jonas the Collector Paris Barclay Fox TV  
2014 ARMADA Recalde Tim Dunn BBC TV  
2014 GWAITH/CARTREF Mark Rhys Powys Fiction Factory  
2014 CASUALTY Craig Rebecca Gatward BBC TV  
2014 NEW TRICKS Eathan Keith Boak Wall to Wall TV  
2013-2014 WOLFBLOOD 2 Alric Foz Allen (producer) BBC TV  
2010 TIMESHIFT: SCANDINAVIAN CRIME FICTION Voice Over Robert Murphy BBC4  
2010 EASTENDERS Sgt. Stone Tim Mercier BBC TV  
2010 CASUALTY Darren Matthew Evans BBC TV  
2009 DOCTOR WHO Mo Northover Ashley Way DW Productions Ltd.  
2009 DOCTORS Paul Blackwell Sean Gleeson BBC TV  
2009 ROYAL WEDDING Alan Garvey James Griffiths Tiger Aspect  
2008 MERLIN Cerdan Jeremy Webb Shine Productions for BBC TV  
2008 NO SIGNAL Various Pete Cain/ Lou Bogue FX  
2008 BELONGING Robbie Owen Variou BBC Wales (series regular from 2001 – 2008)  
2007 DOCTORS Peter Tansley Jennie Darnell BBC TV  
2006 SMALL FISH Andy Simon Curtis BBC TV  
2004 CASUALTY Rick Brett Fallis BBC TV  
2003 DOCTORS Paul Matthews John Madens BBC TV  
2003 M.I.T: MURDER INVESTIGATION TEAM Peter Taylor/ Reza Moradi Freemantle Media  
2003 MAKING WAVES Alex Matthew Evans Carlton Television (series regular)  
2003 THE BILL Aden Ged Mcguire Thames Television  
2002 CASUALTY Mark Davis A J Quinn BBC TV  
2001 AT HOME WITH THE BRAITHWAITES Daniel Wolfenden Matthew Evans Yorkshire Television (series regular)  
2001 THE BENCH Keith Matthew Evans BBC TV  

THEATRE includes:

2012 THE DAUGHTERINLAW Luther Chris Honer Library Theatre, Manchester  
2009 ANTONY & CLEOPATRA Marc Antony Andrew Hilton The Tobacco Factory  
2009 JULIUS CAESAR Marc Antony Andrew Hilton The Tobacco Factory  
2007 SOMEONE WHO’LL WATCH OVER ME Adam Chris Honer Library Theatre, Manchester  
2006 THE CARETAKER Mick Ian Hastings Dukes Playhouse, Lancaster  
2004 FRANKENSTEIN The Creature Uzma Hameed Derby Playhouse  
2003 DANNY BOUNCING Hector Marc Clements Derby Playhouse  
2002 GREAT EXPECTATIONS Joe Gargery Marc Clements Walnut St. Theatre, Philadelphia  
2000 AMERICAN BUFFALO Bobby Ian Hastings Dukes Playhouse, Lancaster  
2000 OF MICE AND MEN Lennie Dawn Walton Southwark Playhouse  
2000 THE GLASS MANAGERIE Jim O’Connor Ian Hastings Dukes Playhouse, Lancaster  
2000 THE LODGER Mr. Sleath Ian Hastings Dukes Playhouse, Lancaster  
1998 EQUUS Nugget Terry Hands Theatr Clwyd  
1998 THE JOURNEY OF MARY KELLY Walter Sickert Terry Hands Theatr Clwyd  
1997 MARAT/SADE Dupperet Andy Hay Bristol Old Vic  
1997 P.V.T. WARS/LONE STAR Natwick/Ray Hastings Bristol Old Vic  

FILMS

2010 HUNKY DORY Rhys Marc Evans Mulligan & Nesbitt Films  
2010 COPIER Mike Samantha Harris Magnified Pictures  
2003 Y MABINOGI (Otherworld) Efnisien Derek W. Hayes S4C  
2001 ATTILA THE NUN Gunda Dick Lowry Alphaville Films  
1999 DON QUIXOTE Rodriguez Peter Yates Hallmark Productions  
1999 GLADIATOR Praetorian Guard Ridley Scott Dreamworks  
1998 NEW WORLD DISORDER Fury Richard Spence Carousel Pictures  
1998 STUNG The Gentleman Shelley Williams Feline Films  

RADIO

Alun spent 3 months on BBC Radio Rep in 2011. Other radio credits include:

2016 THE ARCHERS Julian Bywater Sean O’Connor BBC Radio 4  
2015 A SPECK OF DUST Ben James Robinson BBC Wales  
2015 #HUMFREY CONINGSBY Jake   BBC Bristol  
2014-15 HOME FRONT Sgt. Ivor Davies Lucy Collingwood BBC Birmingham  
2015 THREE STRONG WOMEN Rudy Helen Perry BBC Wales  
2014 THE SEARCHERS Lije Powers James Robinson BBC Wales  
2014 MY LIFE WITH FLU Various James Robinson BBC Wales  
2014 HIDE THE MOON Klaus Mann Marion Nancarrow BBC R3  
2014 WISH YOU WERE HERE David Solomon James Robinson BBC Wales  
2014 CHARLES II Part 1 Carlis/General Monck Marc Beeby BBC R4  
2014 THE BEE KEEPER various James Robinson BBC Wales  
2014 ANTONY & CLEOPATRA Proculeius/Scarus Alison Hindell BBC Wales  
2014 FROM A-Z Big Jim Helen Perry BBC Wales  
2013 A NEW LEASE OF LIFE Maurice David Ian Neville BBC Radio Scotland  
2013 THE RIGHT HONOURABLE Steve Claire Grove Pacificus Productions for BBC R4  
2013 THE MORPETH CAROL The Man Marc Beeby BBC Radio 4 This production won the 2014 Radio Academy Award for Best Drama  
2013 WATCH ME Rhys James Robinson BBC Wales  
2013 AND/OR David James Robinson BBC Wales  
2013 THE DIARY OF SAMUEL PEPYS Sir John Mines Willa King BBC R4  
2012 JANUARY Benjamin James Robinson BBC Wales  
2012 DRIVING HOME FOR CHRISTMAS Rhodri Emma Bodger BBC R4  
2012 THE REAL GEORGE ORWELL Superintendent Kate McCall BBC R4  
2012 FRANKENSTEIN Walton Marc Beeby BBC R4  
2012 CRISIS Andrew Sara Davies BBC R4  
2012 WITH GREAT PLEASURE Reader Mark Smalley BBC R4  
2012 FALLING Matt James Robertson BBC Wales/R4  
2012 THE BEST QUEUE various Alison Crawford BBC R4  
2012 THE DIARY OF SAMUEL PEPYS Sir John Minnes Kate McAll BBC R4  
2011 THE DIARY OF SAMUEL PEPYS Sir John Minnes Kate McAll BBC Radio  
2011 MY GENERATION Valley Susan Roberts BBC R4  
2011 THAT I SHOULD RISE Lenny Mark Smalley BBC R3  
2011 NORMAN BIRKETT SERIES 1 Edgar Marc Beeby BBC R4  
2011 FREUDTHE CASE HISTORIES: THE WOLFMAN Father/Wolfather/ Fencing Master Nadia Molinari BBC R4  
2011 FREUDTHE CASE HISTORIES: DORA Herr K Liz Allard BBC R4  
2011 THE ARCHERS Policeman Kim Greengrass BBC R4  
2011 THE HISTORY OF TITUS GROAN: TITUS ABROAD & TITUS ALONE Acreblade Jeremy Mortimer, David Hunter, Gemma Jenkins BBC R4  
2011 FROM FACT TO FICTION: SUPERINJUNCTIONS Twitter Owner/ MP/Barman/ Journalist James Robinson BBC4  
2011 POODLE SPRINGS Eddie Garcia Sasha Yevtushenko BBC Radio  
2011 THE LONG GOODBYE Menendez Claire Grove BBC R4  
2011 OPEN BOOK: THE TALE OF TWO IDLE APPRENTICES Reader Aasiya Lodhi BBC R4  
2011 THE PLANTAGENETS: RICHARD II Chancelor de la Pole Jeremy Mortimer/ Jessica Dromgoole BBC Radio  
2011 THE PLANTAGENETS: EDWARD II Welshman/Bishop Winchester Jeremy Mortimer/ Jessica Dromgoole BBC Radio  
2011 THE PLANTAGENETS: EDWARD I Herald/Sailor Jeremy Mortimer/ Jessica Dromgoole BBC Radio  
2011 LIFE AND FATE: ARBUCHUK Barkhatov Alison Hindell BBC Radio  
2011 LIFE AND FATE: NOVIKOV’S STORY Kharitonov Alison Hindell BBC Radio  
2011 RIVALS: THE PROBLEM OF CELL 13 Hutchinson Hatch/Guard 1 Sasha Yevtushenko BBC R4  
2011 THE PEOPLE NEXT DOOR Mechanic Mary Peate BBC R4  
2011 TITANIUM Nikolai Kaminin Kate McAll BBC R4  
2011 RADIO DRAMA ACTOR WORKSHOP Various Marc Beeby/ Mary Peate BBC  
2010 DIRECT RED Boyfriend/Mr Dickson/Cooke’s Consultant/Troy’s Registrar Kate McAll BBC R4  
2010 TO CATCH A THIEF Paul Sara Davies BBC R4  
2010 POETRY PLEASE Reader Mark Smalley BBC R4  
2009 POETRY PLEASE Reader Mark Smalley BBC R4  

artist profile

Trevor Fox

Trevor trained at Rose Bruford College.

THEATRE

In his home city of Newcastle, Trevor has worked extensively with community theatre companies such as Bruvvers; Skin and Bones; Tyne and Wear TIE and Living Memory. He has also worked for the Live Theatre Company with projects including:

Productions with LIVE THEATRE COMPANY include:

  COOKING WITH ELVIS Stuart Max Roberts  
  TOAST Blakey Jeremy Herrin  
  KEEPERS OF THE FLAME Steve Max Roberts  
  TWO’S COMPANY various Jeremy Herrin  
  BONES Beck Max Roberts  
  NE1 various Jeremy Herrin  
  12 TALES OF TYNESIDE various Max Roberts/Wills Wilson/Richard Beecham  
  OH! WHAT A LOVELY WAR M.C. Max Roberts  
  CLOSE THE COAL HOUSE DOOR Geordie Max Roberts  
  SEAFARERS Jim Slater Max Roberts  
  YOUR HOME IN THE WEST Micky Max Roberts  
  THE FILLETING MACHINE Da Max Roberts  
  CHARLIE’S TROUSERS Kev Max Roberts  

Other THEATRE includes:

2016 THE TEMPEST Stephano Dominic Dromgoole Wanamaker Theatre  
2015-16 CYMBELINE Pisanio Sam Yates Wanamaker Theatre  
2015 THE ORESTEIA Aegisthus Adele Thomas Shakespeare’s Globe  
2015 MEASURE FOR MEASURE Pompey Dominic Dromgoole Shakespeare’s Globe  
2015 THE ABSENCE OF WAR George Jones Jeremy Herrin Headlong Tour  
2014 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Bottom Dominic Dromgoole Shakespeare’s Globe  
2013-2014 THE CURIOUS INCIDENT OF THE DOG IN THE NIGHT-TIME Ed Marianne Elliot/Katy Rudd Apollo Theatre  
2013 GABRIEL   Dominic Dromgoole Shakespeare’s Globe  
2013 THE TEMPEST Trinculo Jeremy Herrin Shakespeare’s Globe  
2012 KING LEAR The Fool Michael Attenborough Almeida Theatre  
2012 CHILDREN’S CHILDREN Gordon Jeremy Herrin Almeida Theatre  
2011/12 THE PITMAN PAINTERS Harry Max Roberts Duchess Theatre  
2011 THE PITMAN PAINTERS Oliver Max Roberts Theatre Royal, Windsor/Tour  
2009/10 THE PITMAN PAINTERS various Max Roberts National Theatre Tour and New York  
2005 BILLY ELLIOT: THE MUSICAL George Stephen Daldry Victoria Palace Theatre  
  THE CHERRY ORCHARD Lopahkin Dominic Dromgoole Oxford Stage Company  
2006 UNDER THE BLACK FLAG One-Eyed Pew Roxanna Silbert Shakespeare’s Globe Theatre  
  SHOOTING THE LEGEND Gazz aMax Roberts Newcastle Theatre Royal  
  FRIENDS AND LOVERS The Servants David McVicar Northern Stage  
  ALL CREDIT TO THE LADS Max RobertsS heffield Crucible  
  THE BEAUTIFUL GAME various Max Roberts Newcastle Theatre Royal  

TELEVISION

2015 BEOWULF Torr Julian Holmes ITV Productions  
2010 JOE MADDISON’S WAR Eddie Patrick Collerton Mammoth Screen  
2007 DIAMOND GEEZER Driver Paul Harrison ITV Yorkshire  
2007 DOCTORS Colin Rogers   BBC TV  
2006 NORTHERN LIGHTS Kenny Paynter Paul Seed Coastal Productions  
2005 THE WALK Kev Mark Brozel  
2004 PASSER BY Detective Inspector David Morrissey  
2002 EMMERDALE DC Adrian Collins various ITV Yorkshire  
2002 DADDY’S GIRL Dan Rothewell Bill Eagles ITV  
2000 PEAK PRACTICE Audiologist Bill Eagles Carlton TV  
1999 TOUCHING EVIL Peter Carol Bill Eagles    
1998 HETTY WAINTHROPP INVESIGATES Luke Shadwell Rob Evans BBC TV  
1998 THE ROUND TOWER Fred Singleton Alan Grint ITV  
1997 PIE IN THE SKY Harris Rob Evans BBC TV  
1997 THE STUDENT PRINCE Stabber BBC TV  
1996 OUR FRIENDS IN THE NORTH Harry Simon Cellan-Jones BBC TV  
1995 HEARTBEAT Tyler   YTV  
1994 CROCODILE SHOES Tony Dave Richardson BBC TV  
1993 HARRY   Mary McMurray  
1993 SPENDER Car Hire Attendant Alan Grint    
  BYKER GROVE   various BBC TV  
  SEE YOU NEXT FRIDAY   Simon Massey  

FILMS

2014 THE NATIONAL PHOBIA ASSOCIATION’S ANNUAL DAY OUT Gary Mark Drake Quack Films  
2006 SUB ZERO Jenkins &nbsp: Newcastle Community Project  
2004 BRIDGET JONES: The Edge of Reason Hairdresser Beeban Kidron Working Title  
2004 NO DEPOSIT, NO RETURN Ronnie    
2002 THE ONE AND ONLY Trevor Simon Cellan-Jones  
2001 GABRIEL AND ME Mr Ellison Udyan Passad  
2000 BILLY ELLIOT PC Jeff Peverly Stephen Daldry Universal Pictures  
2000 PURELY BELTER Car Park Attendant Mark Herman  
RADIO
2009 CILLA AND ME   Catherine Beacon BBC Radio
2004-6 LITTLE WORLD OF DON CAMILLO   Chris Wallis BBC Radio
2003 5 IS A CROWD Co-Writer Steve Drayton Radio Newcastle
2003 SKELLIG     BBC Radio
2002 TO ENCOURAGE THE OTHERS   Jim Poyser BBC Radio
2001 THE BLACK PATH   Jim Poyser BBC Radio
2000 MY UNCLE FREDDIE   Melanie Harris BBC Radio
1999 WHY ME?   Sue Roberts BBC Radio
1998/9 THE LEGEND OF LOS TROMBASTARDOS   Sue Roberts BBC Radio
1996 BOLLOCKS   Kate Rowlands BBC Radio
1995 BLOOD SUGAR   Kate Rowlands BBC Radio
1995 THE PAMELA MILES SHOW   Kate Rowlands BBC Radio
  WOMEN’S WALK      

artist profile

Alison De Burgh

THEATRE

Alison has worked extensively in the theatre, regularly creating fights for productions at Derby Playhouse; the Byre Theatre, St. Andrews; the Belgrade, Coventry; the Crucible Theatre, Sheffield; Dundee Rep and the Royal Lyceum Theatre, Edinburgh. She has regularly worked on productions with drama students at Guildhall School of Music and Drama and was Fight Master at the Webber Douglas Academy of Dramatic Art from 1996 – 2005.

Other Theatre credits include:

2016 OTHELLO Clare Prenton Stafford Shakespeare Festival  
2016 KING LEAR Max Webster Royal Theatre, Northampton/Tour  
2016 HOW THE OTHER HALF LOVES Alan Strachan Theatre Royal, Haymarket  
2016 THE PERFECT MURDER Keith Myers The Mill at Sonning  
2016 MINOTAUR Tarik Iskendar Unicorn Theatre  
2015 THE DERANGED MARRIAGE Brigid Larmour Palace Theatre, Watford  
2015 KILLJOY Ian McElhinney The Mill at Sonning  
2015 HENRY V Ellen McDougal Royal Exchange, Manchester  
2015 POSH Susannah Tresilian Nottingham Playhouse  
2014 THE NUTCRACKER AND THE MOUSE KING Ellen McDougal Unicorn Theatre  
2014 THE SCOTSBORO BOYS – West End transfer Susan Stroman Garrick Theatre  
2014 A PARTY TO MURDER Ian Masters  
2014 MACBETH Ed Hughes National Youth Theatre  
2014 A VIEW FROM THE BRIDGE Ivo van Hove Young Vic  
2014 KINGSTON 14 Clint Dyer Theatre Royal, Stratford East  
2014 A SMALL FAMILY BUSINESS Adam Penford National Theatre  
2013 ROBIN HOOD Brigid Larmour Palace Theatre, Watford  
2013 HENRY V Ellen McDougall Unicorn Theatre  
2013 THE SCOTSBORO BOYS Susan Stroman Young Vic  
2013 A LITTLE HOTEL ON THE SIDE Lindsay Posner Theatre Royal, Bath  
2013 PRINCE OF DENMARK (revival) Anthony Banks National Youth Theatre  
2013 IT’S A MAD WORLD MY MASTERS Sean Foley RSC, Stratford-upon-Avon  
2013 SONS WITHOUT FATHERS Helena Kaut-Howson Belgrade Theatre, Coventry  
2012 MACBETH Lynne Parker Lyric Theatre, Belfast  
2012 THE ASTRONAUT’S CHAIR Simon Stokes Plymouth Theatre Royal  
2012 WE LOVE YOU, CITY Paul Warwick Belgrade Theatre, Coventry  
2012 WHAT THE BUTLER SAW Sean Foley Vaudeville Theatre  
2012 THE CIVILISATION GAME Tim Loane Lyric Theatre, Belfast  
2012 OUR BROTHER DAVID Anthony Clark Palace Theatre, Watford  
2012 PURGE Eldiva Field Borealis Theatre Company  
2012 THE CHANGELING Jo Hill Gibbons Young Vic Theatre  
2012 THE GATEKEEPER Tessa Walker Royal Exchange Theatre  
2011/12 THE LADYKILLERS Sean Foley Liverpool/West End  
2011 PRIVATE LIVES (revival) Richard Eyre Toronto  
2011 PAINKILLER Sean Foley Lyric Theatre, Belfast  
2011 THE WEST BRIDGE Clint Dyer Royal Court Theatre  
2011 SEE HOW THEY RUN Chris Harper Original Theatre Company  
2010 SLEEPING BEAUTY Jemima Lovic Dundee Rep  
2010 DANCING BEARS (revived 2011) Tessa Walker Soho Theatre  
2010 PRINCE OF DENMARK Anthony Bates National Theatre  
2010 VON RIBBENTROP’S WATCH Brigid Larmour Oxford Playhouse & Palace Theatre, Watford  
2010 THE CRITIC Jonathan Church Chichester Festival Theatre  
2010 THE DEVIL INSIDE HIM Elen Bowman National Theatre of Wales  
2010 PRIVATE LIVES Richard Eyre Bath Theatre Royal/Vaudeville Theatre  
2009 PETER PAN Jemima Lovic Royal Lyceum, Edinburgh  
2009 PETER PAN David Turner The Curve Theatre, Leicester  
2009 MRS KLEIN Thea Sharrock Almeida Theatre  
2009 SPEAKING IN TONGUES Toby Frew ACT Productions    
2009 BLACK ALBUM Jatinder Varma National Theatre    
2009 THE KING & I Raymond Gubbay Ltd Royal Albert Hall    
2009 DEADLY MURDER David Taylor The Mill at Sonning    
2009 ROMEO & JULIET Bill Buckhurst Shakespeare’s Globe    
2009 MACBETH Carl Heap National Theatre Education    
2008 WOMAN FALLING OVER Emma Bernhard National Theatre Studio    
2008 ROMEO AND JULIET Neil Bartlett Royal Shakespeare Company    
2008 SNAKE IN THE GRASS Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre    
2008 HARPER REGAN Marianne Elliott National Theatre    
2008 SUGAR DADDIES Robin Herford The Mill at Sonning    
2007 THE DYSFUNCTIONALZ Tamara Harvey Bush Theatre    
2007 OTHELLO Raz Shaw Salisbury Playhouse    
2007 THE SWING OF THINGS Adam Barnard Stephen Joseph Theatre, Scarborough    
2007 HENRY V Jonathan Munby Royal Exchange, Manchester    
2007 THE PENELOPIAD Josette Bushell Mingo Royal Shakespeare Company    
2007 AS YOU LIKE IT Bill Buckhurst Stafford Castle    
2007 A CHORUS OF DISAPPROVAL Tim Luscombe The Mill at Sonning    
2007 VICTORIA WOMEN BOXERS (workshop) Helen Eastman NT Studio    
2007 THE DUMB WAITER Harry Burton Sonia Friedman Productions    
2007 ROMEO & JULIET Carl Heap National Theatre Educational Tour    
2006 PETER PAN Roger Redfarn First Family Entertainment    
2006 THERESE RAQUIN Marianne Elliott National Theatre    
2006 BENT Daniel Kramer Trafalgar Studios    
2006 EVERYTHING IS ILLUMINATED Rachel O’Riordhan Hampstead Theatre    
2006 GOBBO Wils Wilson National Theatre of Scotland    
2006 UNDER THE BLACK FLAG Roxanne Silbert Shakespeare’s Globe    
2006 DONKEYS YEARS Jeremy Sams Comedy Theatre    
2006 MUCH ADO ABOUT NOTHING Marianne Elliott Royal Shakespeare Company    
2006 MELODY Lorne Campbell Traverse Theatre    
2005 CORAM BOY Melly Still National Theatre    
2005 SEPARATE TABLES Alvin Rakoff The Mill at Sonning    
2005 AS YOU LIKE IT David Lan Wyndhams Theatre    
2004 THE EARTHLY PARADISE Robert Delamere Almeida Theatre    
2004 CRUEL AND TENDER Luc Bondy Chichester Festival Theatre    
2004 THE GENTLEMAN FROM OLMEDO Jonathan Mumby Watermill Theatre    
2004 THE VENETIAN TWINS Jonathan Mumby Watermill Theatre    
2004 TREASURE ISLAND Kenny Ireland Belgrade, Coventry    
2004 PIAF Tim Sheader Crucible, Sheffield    
2003 PETER PAN Dominic Hill Dundee Rep    
2003 ORIENTATIONS Michael Walling Border Crossings    
2003 TALES FROM THE VIENNA WOODS Richard Jones National Theatre    
2003 HOBSON’S CHOICE Richard Jones Young Vic    
2003 DIMETOS Ben Ormerod Gate Theatre    
2003 AS YOU LIKE IT Gregory Thompson Royal Shakespeare Company    
2002 A VIEW FROM THE BRIDGE Kenny Ireland Centreline    
2002 THE DISTANCE FROM HERE David Leveaux Almeida Theatre    
2002 DR. FAUST US David Lan Young Vic&    
2002 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Richard Jones Royal Shakespeare Company    
2001 STREET CAR TO TENNESSEE Timothy Sheader Young Vic    
2001 A RAISIN IN THE SUN David Lan Young Vic    
2001 SIX CHARACTERS LOOKING FOR AN AUTHOR Richard Jones Young Vic    
2000 ROMEO & JULIET Kenny Ireland Royal Lyceum, Edinburgh    
2000 THE SHAUGHRAUN Mark Lambert Royal Lyceum, Edinburgh    
2000 AS YOU LIKE IT Michael Grandage Crucible Theatre, Sheffield & Lyric Theatre    

OPERA includes

2016 LA BOHEME (revival) Stuart Laing Scottish Opera  
2014 LA FANCIULLA DEL WEST/THE BARBER OF SEVILLE Oliver Platt Opera Holland Park  
2013 CAVALLERIA RUSTICANA/PAGLIACCI Stephen Barlow Opera Holland Park  
2012 CAROUSEL Jo Davies Opera North Revived 2015  
2010 DON GIOVANNI (revived 2011) Jonathan Kent Glyndebourne Festival Opera  
2010 CARMEN Jonathan Munby Opera Holland Park  
2010 KNIGHT CREW John Fulljames Glyndebourne Festival Opera  
2010 LA BOHEME (revival) Stuart Laing Scottish Opera  
2009 TOSCA Stephen Barlow Opera Holland Park  
2008 FLORENTINE TRAGEDY/GIANNI SCHICCI John Fulljames Greek National Opera, Athens  
2008 VARJAK PAW John Fulljames The Opera Group  
2008 ROMEO AND JULIET John Fulljames Opera North  
2006 DARDANUS Robert Chevara Royal Academy of Music  
2006 SWEETNESS & BADNESS Jonathan Munby Welsh National Opera  
2005 ROMEO & JULIETTE Olivia Fuchs British Youth Opera  
2005 DON GIOVANNI Olivia Fuchs Opera North  
2004 LA BOHEME Stuart Laing Scottish Opera  
2003 LULU Richard Jones Frankfurt Theatre  
2003 THE TROJANS AT CARTHAGE Richard Jones English National Opera  
2003 THE HANDMAID’S TALE Phyllida Lloyd English National Opera  
2003 THE TROJANS Richard Jones English National Opera  
2002 EURYANTHE Richard Jones Glyndebourne Festival Opera  
2001 MORNING TO MIDNIGHT Richard Jones English National Opera  

FILM

2001 FOUR Large Beast Productions    
1998 RESPECT Oz Hutchins Cari Films  
1997 PROMISES, PROMISES Katherine Windfield Student Film for YTV  

Qualifications

Alison has an MA in Historical Research from Birkbeck College (University of London). She underwent a three-year apprenticeship to Professor Roy Goodall, a founding member of the British Academy of Dramatic Combat, and was Equity’s first female Fight Director.

She is a member of the Worshipful Company of Fletchers and is Archery Coach to the Royal Company of Archers (historically the Queen’s bodyguard in Scotland).

Alison is a British Academy of Fencing Coach and Royal Toxophilite and Former British Ladies Long Bow champion.

artist profile

Jennie Stoller

THEATRE includes:

2014 LISTEN, WE’RE FAMILY Dora, Roma, Avril, Audrey Matthew Lloyd Wilton’s Music Hall/JW3  
2012 DING DONG THE WICKED Woman with Bite Dominic Cooke Royal Court Theatre  
2011 HACKED nbsp; Nathalie Ibu Theatre 503  
2010 SCORCHED Nazira/Old Nawal Patricia Benecke Old Vic Tunnels  
2009 SEVEN JEWISH CHILDREN Ensemble Dominic Cooke Royal Court Theatre  
2008 3 SISTERS ON HOPE STREET Aunty Beil Lindsey Posner Liverpool Everyman/Hampstead Theatre  
2003 PLAYING SINATRA Sandra David Slater New End Theatre  
1997 WOYZECK   Sarah Kane The Gate  
1996 THE OEDIPUS PLAYS Chorus Peter Hall Royal National Theatre  
1995 THE CASTLE Skinner Kenny Ireland Riverside Theatre/Paris/Berlin For this she won the Best Actress in a Visiting Production Award from the Manchester Evening News
1994 MACBETH Lady Macduff/1st Witch Helena Kauthausen Theatr Clwyd  
1994 CLAIRE’S STORY Claire John Blackmore Haymarket Theatre, Leicester  
1993 ION   Nicholas Wright RNT Studio  
1993 MOUNTAIN GIANTS Diamante William Gaskill RNT  
1993 THE EUROPEANS The Empress Kenny Ireland Greenwich Theatre & Tour  
1992 AT FIFTY SHE DISCOVERED THE SEA Mother Rahmin Grey Liverpool Playhouse Studio  
1992 HIAWATHA Narrator Susan Todd Bristol Old Vic  
1990 BRIGHTON BEACH MEMOIRS Mother John Harrison West Yorkshire Playhouse  
1989 HEARTBREAK HOUSE Lady Utterwood Nancy Meckler Shared Experience  
1989 THE HOUSE OF BERNARDA ALBA Bernarda Alba Ian Wooldridge Royal Lyceum, Edinburgh  
1988/9 THE BEAUX STRATGEM Mrs Sullen Clifford Williams RSC Tour  
1988/9 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Titania/Hippolyta Bill Buffery RSC Tour  
1988 EASTER Kristina David Leveaux Haymarket Theatre, Leicester  
1986/7 THE HENRYS Lady Percy/Alice Michael Bogdanov Old Vic & Tour  
1986 LESSONS & LOVERS Freda Lawrence Andrew McKinnon Theatre Royal, York  
1985 THE GAMBLING MAN Charlotte Kean Ken Hill Newcastle Playhouse  
1985 AS YOU LIKE IT Rosalind   ACTOR Tour of US Universities  
1984 CRIES FROM THE MAMMAL HOUSE Anne/Lady Palmer Phil Youn Royal Court Theatre  
1983 THE MERCHANT OF VENICE Portia   ACTOR Tour of US Universities  
1983 FEN Val/Ghost Les Waters Almeida/Royal Court & Public Theatre, New York For this she was chosen by the New York Times as one of the Top Ten Performers of 1983
1982 THE SCHOOL FOR SCANDAL Lady Sneerwell Alan Dosser Greenwich/Tour of India  
1980/1 HARLIQUINADE Muriel Palmer Michael Rudman RNT & Baltimore  
1980/1 THE ELEPHANT MAN Mrs Kendal Roland Rees RNT  
1979 THE TAX EXILE   Nancy Meckler Bush Theatre  
1978 TWO FOR THE SEESAW Gittel Paul Seed Gardner Centre, Brighton  
1978 OTHELLO Emilia Peter Farrago Birmingham Rep  
1976 DUSA FISH STAS & VI Fish Pam Gems Edinburgh/World Premiere  
  AS YOU LIKE IT Celia   Shaw Theatre  
1975 SONS OF LIGHT Child Manatond Keith Hack Newcastle Playhouse For this she was nominated for the Plays & Players Award for Best Supporting Performance by an Actress
  ACTION Lupe Nancy Meckler Royal Court  
1973 A CAUCASIAN CHALK CIRCLE Grusha Howard Davies Birmingham Rep  

TELEVISION includes:

2000 CASUALTY   Michael Owen Morris BBC  
2000 IN DEFENCE   Simon Massey Granada  
1998 McLIBEL   James Cellan Jones Ch4  
1997 BLISS   Simon Shore ITV  
1996 THE WAY WE USED TO LIVE Miriam Rosenthal Carol Wilkes YTV  
1996 SCOT & THE ARMS ANTICS Presily Baxendale Oliver Horsburgh Roger Bolton Productions  
1994 ONE FOOT IN THE GRAVE Dentist Susie Belbin BBC  
1994 THE BILL Defending Counsel Carol Wilkes Thames TV  
1992 LOVE HURTS Mrs Posner   Alamo Productions  
1990 SHRINKS Deborah Pedr James Euston Films  
1988 EVENTS IN A MUSEUM        
  THE DIG        
  PLAY FOR TODAY: MOSS        
  GRANGE HILL        
  SAPPHIRE & STEEL        
  TWO’S COMPANY        
  WITHIN THESE WALLS        
  JUSTICE        
  CROWN COURT        
  ELEANOR MARK        
1991 GENGHIS KHAN Koochin Peter Duffell International Cinema Co  
1987 THE GOOD FATHER Mike Newell      
1990 KING RALPH Newscaster      
RADIO and VOICE WORK includes:

Jennie was a member of the BBC Radio Drama Company.

2010 THE WANDERING JEW Widowed Mother Ann McKay BBC R3  
2007 SEVEN WONDERS OF THE DIVIDED WORLD: ISRAEL & PALESTINE Nadia Jessica Dromgoole BBC R3  
2006 THE ADULTERIES OF A PROVINCIAL WIFE Louise Sally Avens BBC R4  
2006 AMONGST THE MEDICI Stern Woman Philip Sellars BBC R4  
2006 SHYLOCK Rebecca da Mendes David Hitchinson BBC R3  
2005 WRITE CHRISTMAS: GROTTO Reader Christine Hall BBC R4  
2005 FROM PARADISE TO HEAVEN Constance Cherry Cookson BBC R4  
2004 MISS MORRISON’S GHOSTS College Registrar Dirk Maggs BBC  
2004 THE SCHARTZ METTERKLUME METHOD Lady Carlotta Ned Chaillet BBC  
2004 LOVE III Edna Marc Beeby BBC R4  
2004 EVERY EYE Cynthia Cherry Cookson BBC  
2004 MAIGRET & THE BURGLAR’S WIFE Madam Oosting/ Voice of Maria Ned Chaillet BBC R4  
2004 BUNN & CO Series II Little Mo Bruce Hyman BBC R4  
2003 ELEMENT OF WATER Fraulin Meier Sara Davies BBC  
2003 LOVE II Edna Marc Beeby BBC R4  
2003 STALINGRAD Mother of Vassily Grossman Jeremy Mortimer BBC  
2002 THE SLAP Older Dina Marc Beeby/ Liz Webb BBC R4  
2002 PHILIP PULLMAN’S DARK MATERIALS: THE AMBER SPYGLASS Xaphania David Hunter BBC R4  
2002 BUNN & CO Little Mo Bruce Hyman/ Dirk Maggs BBC R4  
2002 PASSOVER Reader & Singer Sara Davies BBC R4  
2001 THE AERODROME Rector’s Wife/ Bessie’s Mum Peter Kavanagh BBC R4  
2001 POEMS BY POST Reader Kate Howells BBC R3  
1996 THE OEDIPUS PLAYS     BBC R4  
1996 CUTTING EDGE   David Hunter BBC R4  
1995 WASTED YEARS   David Hunter BBC R4  
1994 VIRTUAL RADIO     BBC R3  
1993 SPRING SONATA     BBC R4  
1993 FOREIGN GIRLS     BBC  
1991 THE NEW PARTY   Cherry Cookson BBC R4  

Writing includes

  STAGECRAFT (Chapter on Acting)        
  THE JOINT STOCK BOOK        
  THEATRE IN NICARAGUA     Guardian Newspapers  

Directing includes

Jennie was Visiting Professor of Drama at Rice University, Houston, Texas between 1986-1987. There she directed productions of: A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM, LES LIAISONS DANGEREUSES and THREE SISTERS. She has directed extensively at drama schools including LAMDA, Mountview, Drama Centre and RADA.

artist profile

Gerda Stevenson

THEATRE

2015 A WORD WITH DR. JOHNSON Tetty Johnson Marilyn Imrie Oran Mor Theatre  
2014 GRIT: The Martyn Bennett Story Margaret Cora Bissett Pachamama Productions – Tramway/Mull  
2013 A SATIRE OF THE THREE ESTATES Good Council Gregory Thompson Linlithgow Castle  
2012 TAM O’SHANTER (revival) various Gerry Mulgrew Communicado – Edinburgh & Tour  
2012 FEDERER VERSUS MURRAY written, directed and performed by Gerda Stevenson   59E59 Theaters, New York  
2011 FEDERER VERSUS MURRAY written, directed and performed by Gerda Stevenson   Assembly, Edinburgh Festival  
2011 THE GOVERNMENT INSPECTOR (revival) The Governor’s Wife Gerry Mulgrew Communicado/Perth  
2010 THE GOVERNMENT INSPECTOR The Governor’s Wife Gerry Mulgrew Communicado/Tour  
2009 THE CHERRY ORCHARD Charlotta Vladimir Bouchler Dundee Rep  
2009 THE LASSES O   John Bett Rowan Tree Theatre For this she was nominated for Best Actress in the Critics Awards for Theatre 2009 in Scotland
2009 TAM O’SHANTER ensemble Gerry Mulgrew Perth Repertory Theatre  
2008 NOVA SCOTIA Lucille Paddy Cunneen Traverse Theatre  
2006 FROZEN Agatha Michael Eamens Rapture Theatre Company  
2004 THE YELLOW ON THE BROOM Maggie Andrew Panton Perth Repertory Theatre  
2004 ZLATTA’S DIARY   Gerry Mulgrew Commuicado Theatre Company  
2003 AINE SATIRE OF THE THREE ESTAITES Jane Neil Laidlaw 2003 & 3 Estaites Tour  
2001 A WEE BIT OF HOW DO YOU DO Narrator Gerry Mulgrew The Sound of Progress Tour  
2000 PHAEDRA Phaedra Kenny Ireland Royal Lyceum Theatre  
1999 THE MEETING Female watchmaker Xavier Alberti Royal Lyceum Theatre (part of Edinburgh Festival)  
1997 THE SUICIDE Serafina Gerry Mulgrew Communicado Theatre Company  
1995 A PLACE WITH THE PIGS Praskovya Gerry Mulgrew Communicado Theatre Company  
1994 NIGHT SKY Anna Lynn Baines Stellar Quines Theatre Company  
1994 DANCING AT LUGHNASA Maggie Kenny Ireland Royal Lyceum Theatre  
1990 JOCK TAMSON’S BAIRNS   Gerry Mulgrew Communicado Theatre Coompany  
1990 MACBETH Lady Macbeth John Bett Edinburgh Festival on Incholm Island  
1989 ON THE VERGE Alexandra Anna Furse Birmingham Rep & Lilian Baylis Theatre  
1986/9 TARTUFFE Marianne Ian Woolridge Royal Lyceum Theatre  
1986/9 A STREETCAR NAMED DESIRE Stella Ian Woolridge Royal Lyceum Theatre  
1986/9 SCHOOL FOR SCANDAL Lady Teazle Ian Woolridge Royal Lyceum Theatre  
1986/9 HOBSON’S CHOICE Maggie Ian Woolridge Royal Lyceum Theatre  
1986/9 OTHELLO Desdemona Ian Woolridge Royal Lyceum Theatre  
1986 ALARMS Gill Penny Cherns Monstrous Regiment  

TELEVISION includes:

2013-2014 RIVER CITY Advocate Depute – Recurring character Mike Elle (Producer) BBC Scotland  
2013 SHETLAND: Dead Water Maria Markham David Moore ITV Shetland obo BBC TV  
2005/07 HEARTBEAT Mrs. Cameron – Recurring character Gerry Mill ITV Yorkshire  
2003 RIVER CITY Helen Stuart Doughty BBC Scotland  
2001 MIDSOMER MURDERS Sandra Bradshaw Sarah Hellings Bentley Productions  
2000 THE BILL Annie McClusky Ian Ferguson Thames TV  
1998 LIFE SUPPORT Claire Hamilton Richard Laxton BBC Scotland  
1996 ROUGH JUSTICE Sandra James Dinah Lord BBC  
1994 THE HIGH LIFE Avril Tony Dow BBC  
1993 THE BILL Anne Douglas Chris Lovett Thames TV  
1993 DR FINLAY Agnes Miller Patrick Lau STV  
1992 OVER THE MOON Presenter Marion Baird BBC  
1991 SUPPERMAN (Burn’s Night) Singer Donny O’Rourke STV  
  BOOKMARK Mother James Runcie BBC  
  AROUND SCOTLAND Presenter Ishbel MacLean BBC  
  TAGGART: THE KILLING PHILOSOPHY Maureen Haldane Duncan STV  
  HORIZON: BATTERED BABY Jane Penny Cherns BBC  
  THE OLD MASTER Fiona Haldane Duncan STV  
  GREY GRANITE Ellen Johns Tom Cotter BBC  
  SQUARE MILE OF MURDER Madeleine Smith Fiona Cumming BBC  
  CLAY, SMEDDUM & GREENDEN Rachel Galt Moira Armstrong BBC  

FILMS

2003 HOW D’YAE WANT TAE DIE? Ms McLoed Simon Miller Dead Man’s Shoes Productions  
2001 SWINEFEVER Ward Consultant Kenny Glenaan Hart Ryan  
1996 JOHN MUIR: EARTH, PLANET, UNIVERSE Ann Muir Lawrence Hott Florentine Films  
1994 BRAVEHEART Mrs MacClannough Mel Gibson Marquis Films  
1992 BLUE BLACK PERMANENT Greta Margaret Tait Viz Films For this she won the 1993 Scottish BAFTA for Best Film Actress
1990 TICKETS TO THE ZOO Social Worker Brian Crumlish Cormorant Films  
1989 CLIENTS & PROFESSIONALS Cilla Penny Cherns Melrose Films  
1986 THE STAMP OF GREATNESS Countess of Selkirk Robin Crichton Ch4  
RADIO and VOICE WORK includes:

Gerda has recorded numerous radios: SWEET INSPIRATION; ONCE A VIKING; TAM O’SHANTER; THE SECRET COMMONWEALTH; THE UPSHOT; POETS OF PLACE; WATCHING WAITERS; WITCHWOOD; BLOOD AND ICE; FAIR KIRSTEN; CATRIONA and THE BRIDGE OF LAMMERMOOR.

2016 FROM FACT TO FICTION Woman Swimmer David Neville BBC R4  
2014 WW1 DOCUMENTARY Reader Louise Yeoman BBC Scotland  
2014 BORDER CROSSING   Elizabeth Allard BBC Radio  
2012 THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE (Book at Bedtime) Reader Di Spiers BBC R4  
2012 THE PYTHAGOREAN COMMA   Judith Kampfner Corporation for Independent Media  
2012 PAUL TEMPLE Steve Patrick Rayner BBC R4  
2011 THE ESSAY: I CONFESS: THE POWER OF THE CONFESSION Reader Liza Greig BBC R3  
2011 A CASE FOR PAUL TEMPLE Steve Patrick Rayner BBC R4  
2011 HUME, THE PHILISOPHIC Reader Louise Yeoman BBC R3  
2011 UNHAPPY FAMILIES Historical Reader Louise Yeoman BBC Radio Scotland  
2011 SECRETS: The Punter’s Tale & The Escort’s Tale Writer/Cara Bruce Young BBC Radio Scotland  
2011 THE CULTURE CAFE: COMPLETELY BURNS Reader Esme Kennedy BBC Radio Scotland  
2011 GOOD MORNING SCOTLAND Guest Myra Reid BBC Radio Scotland  
2010 THE SECOND MR BAILEY Margaret Bailey Lu Kemp BBC R4  
2009 PAUL TEMPLE & STEVE Steve Patrick Rayner BBC R4  
2008 COMPLEAT BURNS Reader Dave Batchelor BBC Public Services  
2008 PAUL TEMPLE & THE MADISON MYSTERY Steve Patrick Rayner BBC R4  
2008 THE MUSE OF ROSE STREET Reader Monise Durrani BBC R4  
2007 THE HEART OF MIDLOTHIAN Jeanie Deans Bruce Young BBC R4  
2007 AN ARRANGED MARRIAGE Queen Anne Dave Batchelor BBC R4  
2006 LATE JUNCTION Reader Aasiya Lodhi BBC R3  
2006 GEORGE BUCHANANBURN JEPHTHAH Young Girl/Older Woman Dave Batchelor BBC R3  
2006 MANGOES for THE MADELEINE EFFECT Reader Kirsty Williams BBC R4  
2006 PAUL TEMPLE & THE SULLIVAN MYSTERY Steve Patrick Rayner BBC R4  
2006 CHRISTABEL’S ANARCHIST Christabel Bruce Young BBC R4  
2005 A BREATH FROM OTHER PLANETS Mathilde Bruce Young BBC R4  
2005 WOODEN HEART Uta/Sister Christina/Anna’s Sister Mary Ward Lowery BBC R4  
2004 THE GOWK STORM various David Ian Neville BBC R4 Woman’s Hour  
2004 FOR THE LOVE OF WILLIE Writer & Liza Bruce Young BBC R4  
2002/3 STOP THINK WONDER Reader Monique Lockhart BBC R3  
2003 THE WHOLE STORY AND OTHERS: GOTHIC Reader David Jackson Young BBC R4  
2003 WIZARDS OF THE NORTH Reader Amanda Hargreaves BBC R4  
2003 SELF CONTROL Writer & The Lead Bruce Young BBC R4  
2002 REBUS: THE FALLS Jean Burchill Bruce Young BBC R4  
2002 THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE Jean Brodie Bruce Young BBC  
2002 A HUNDRED MILES Marina Bruce Young BBC R4  
2001 BOOMERANG Jan Dave Batchelor BBC R4  
2001 THE PICTS & HOW THEY LIVED Reader Monique Lockhart BBC Education  
2001 EVERY BIT OF IT Georgia Sue Roberts BBC  
2000 TELLING LIDDY Bridie Pam Wardell BBC R4  
2000 MARY QUEEN OF SCOTS GOT HER HEAD CHOPPED OFF Mary/Marian/Mairn Marilyn Imrie BBC  
2000 THE SCOOP Lady Stitch Dave Batchelor BBC R4  
2000 THE LIFE OF FLORA MACDONALD Flora MacDonald Amber Dawson BBC R4  
2000 EVERYMAN: CARDINAL WINNING’S BABIES Narrator Amy Hardie BBC  

Directing includes

2002 WITHOUT A TRACE Sounds of Progress      
Skills

Gerda speaks both Scots Gaelic and French and is an accomplished singer with a range from Low A to Top C.

artist profile

Judi Scott

THEATRE includes:

2014 THE OTHER PLACE Juliana Geoffrey Williams RADA  
2014 FOREPLAY Hannah Arendt Andy Jordan & Jake Murray King’s Head Theatre  
2013-2014 OEDIPUS RETOLD Chorus 1 Robert Gillespie Tristan Bates Theatre  
2011 BLITHE SPIRIT Madame Arcati Helena Little Hever Theatre Festival  
2008 I CAUGHT CRABS IN WALBERSWICK Two Lucy Kerbal High Tide Productions  
2007 ABSURDIA (Gladys Otherwise/A Resounding Tinkle) Mrs Brandywine/Middie Paradoc Doug Hodge Donmar Warehouse  
2006 THE ROMANS IN BRITAIN Mother/Adana Sam West Crucible Theatre, Sheffield  
2006 ANA IN LOVE Irina Robert Shaw Hackney Empire Acorn Studio  
2005 THE MAP OF THE HEART Ruth Fiona Laird Salisbury Playhouse  
1999 THE DISPUTE Princess Hermiane Neil Bartlett RSC Stratford & Lyric Hammersmith This production won the 1999 Barclays Theatre Best Production Award
1997 THE MAI The Mai Nicholas Kent Tricycle Theatre  
1996 TOLSTOY Tanya Jack Hofsiss Magellan Productions/Plymouth/Tour & Aldwych Theatre  
1993 ABSURD PERSON SINGULAR Eva David Masserella Salisbury Playhouse  
1993 THE EUROPEANS Katrin Kenny Ireland Wrestling School & Greenwich  
1992 EGO IN ARCADIA   Howard Barker Dionysia Festival, Siena  
1993 VICTORY The Duchess of Devonshire Kenny Ireland Theatre de Gennevilliers  
1992 THE INNOCENTS Miss Giddens Robert Delamere Greenwich Theatre & Tour  
1991 VICTORY The Duchess of Devonshire Kenny Ireland Wrestling School/Haymarket, Leicester & Greenwich & Tour  
1990 BLOOD RELATIONS Lizzie Borden Riel Karmy Jones Red Spectacle Theatre Company at the Old Red Lion  
1988 TWO SISTERS (WAITING FOR MARIA) Natasha The Gate Theatre
  • Written by Judith as a sequel to Chekhov’s Three Sisters*
1986 MADONNA IN SLAG CITY Ben   Sadista Sisters at the Oval Theatre (part of Greenwich Festival at the Tramshed Theatre)  
1985/6 WATCHING WAITERS Interrogator   Co-founded Women Under Glass Theatre Company at the Offstage Downstairs & Edinburgh Festival  
1984 84 CHARING CROSS ROAD Megan Wells Ian McKeand Great Eastern Stage  

TELEVISION includes:

2015 DOCTORS Ren Laura Laidlaw BBC TV  
2013 EASTENDERS Dr. Pam Morris Nic Phillips BBC TV  
2009 HOLBY CITY Viv Robert Pierman BBC TV  
1998 PICKING UP THE PIECES Joan Laura Simms Carlton  
1997 ROAD RAGE D.I. Weaver Bruce Macdonald Blue Heaven  
1997 MIDSOMER MURDERS Sue Clapton Jeremy Silberston Bentley Productions  
1995 CASTLES Sarah Miller Jeremy Silberston/Simon Massey/Romy Allison BBC  
1994 LANDING ON THE SUN Millie Nick Renton BBC Screen 2  
1994 BLISS Julia Les Blair BBC Screen 2/Parallax Productions  
1993 THE BILL Miss Stallybrass Graham Theakston Thames TV  
1992 BETWEEN THE LINES Insp Jane Taunton Tom Clegg BBC  
1991 RIDES Gillian Andrew Morgan/ Di Patrick Warner Sisters  
1990 ALL GOOD THINGS Alison Sharon Miller BBC  
1990 NEWSHOUNDS Liz Jolly Les Blair BBC Screen 1/Working Title  
1988 MISSING PERSONS Sal Derek Bennett YTV  
1988 BOON Angel Lawrence Moody Central TV  

FILMS

2013 EVITA’S REVENGE Charlotte Christien Kabisch ffpnewMedia  
2013 MR TURNER   Mike Leigh Thin Man FIlms  
2003 VERA DRAKE   Mike Leigh Thin Man Films  
2000 MY BROTHER TOM The Mother Dom Rotheroe My Brother Tom Productions/Film Four  
1998 MILK Caroline William Brookfield Gummfluh Films  
1998 VIRTUAL SEXUALITY Sharon Nick Hurran Virtual Sexuality Productions  
1987/8 HIGH HOPES Suzi Mike Leigh Portman Productions/Ch4 Winner of the Peter Sellars Best Comedy in the 1990 Evening Standard Awards
1991 TELL ME THAT YOU LOVE ME Laura Simms Bruce McDonald BBC Screen 1
  • For this she won the 1992 Cannes Television Film Festival Best Actress Award*

Workshops and Readings include

1989 THE WEEKENDERS   Mark Freeland Theatre of Comedy  
1988 WOMAN IN A DRESSING GOWN Georgie Vanessa Fielding Young Vic  

artist profile

Jules Melvin

THEATRE includes:

2011 AN INSPECTOR CALLS Inspector Goole Simon Green English Speaking Theatre, Frankfurt  
2009 PRIVATE LIVES Louise Lucy Bailey Hampstead Theatre  
2008 I SAW MYSELF Ladder Howard Barker Vanburgh Theatre  
2007 THE ROSE TATOO Violetta Steven Pimlott National Theatre  
2006 OTHELLO Iago Jo Howarth Shakespeare’s Globe  
2005 PERICLES The Bawd Kathryn Hunter Shakespeare’s Globe  
2005 OTHELLO Iago Jo Howarth Globe Educational Tour  
2004 MUCH ADO ABOUT NOTHING Verges Tamara Harvey Shakespeare’s Globe  
2003 RICHARD III Tyrell/Rivers/Norfolk Barry Kyle Shakespeare’s Globe  
2003 THE TAMING OF THE SHREW Sly’s Wife/1st Court Lady Barry Kyle Shakespeare’s Globe  
2003 AS YOU LIKE IT Touchstone Sue Parrish Sphinx Theatre Company  
2001 THE HOUSE OF CORRECTION Vistula Howard Barker The Wrestling School Tour  
2001 RITUAL IN BLOOD Beatrice Timothy Walker Nottingham Playhouse  
2000/1 PINOCCHIO The Fairy Marcello Magni Lyric Theatre, Hammersmith  
1999 THE COMEDY OF ERRORS Luciana Kathryn Hunter Shakespeare’sGlobe  
1999 AUGUSTINE’S OAK Olwen Tim Carroll Shakespeare’s Globe  
1998 URSULA Leonora Howard Barker The Wrestling School  
1997 A CHASTE MAID IN CHEAPSIDE Welsh Gentlewoman Malcolm Mackay Shakespeare’ Globe  
1997 THE REHEARSAL Lucile Jonathan Church Salisbury Playhouse  
1997 THE DOUBLE INCONSTANCY Sylvie Jonathan Church Salisbury Playhouse  
1995/6 SWAN WHITE Swan White Timothy Walker Gate Theatre  
1995/6 FAUST Parts 1 & 2 Witch/Care Michael Bogdanov RSC Stratford/Barbican  
1995/6 THE DEVIL IS AN ASS Mistress Fitzdottrel Matthew Warchus RSC Stratford/Barbican  
1995 THE TAMING OF THE SHREW Bianca Milai Maniutiu Haymarket Theatre, Leicester  
1994 THE BROKEN HEART Penthea Jonathan Church Lyric Studio, Hammersmith  
1994 THE EAGLE HAS TWO HEADS Edith de Berg Suzannah York Lilian Baylis Theatre  
1993 THE RECRUITING OFFICER Silvia Kenny Ireland Royal Lyceum, Edinburgh  
1993 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Hermia Kenny Ireland Royal Lyceum, Edinburgh  
1993 IN LAMBETH Mrs Blake Jonathan Church Lyric Studio, Hammersmith  
1992 THE RAPE OF TAMAR Tamar Paul Whitworth Lyric Studio, Hammersmith  
1992 RETURN OF THE NATIVE Thomasin Jonathan Church Profundis Theatre Company  
1992 MASSA Boompin Nell Tim Reynolds The Academy  
1992 IN LAMBETH Mrs Blake Jonathan Church London Actors’ Theatre Co  
1989/91 THE PROVOK’D WIFE Mademoiselle Kenneth Parrot Penny Royal Theatre Summer Season  
1989/91 RITUAL FOR DOLLS Arabella Kenneth Parrot Penny Royal Theatre Summer Season  
1989/91 A SERVANT OF TWO MASTERS Clarice Kenneth Parrot Penny Royal Theatre Summer Season  
1989 THE SHOEMAKER’S PRODIGIOUS WIFE Black Neighbour Sally Hall King’s Head  
1987 FORGOTTEN BUT NOT GONE Sally Steve Addison Proteus Theatre Company  
1987 GASLIGHT Nancy Ian Marshall Promenade Productions  

FILM and TELEVISION includes:

2003 SHAWN FEVER Waitress Carol Nero Shawn Fever Ltd  
1996 THE BILL Tina Murdoch Gill Wilkinson Thames TV  
1991 CASUALTY   Michael Morris BBC  
  ALL CREATURES GREAT AND SMALL   Christopher Barry BBC  
  SCENE   Andy Walker BBC  
  TILT   George Rossi Fortuna Films  
  MULTI STOREY MARTHA   George Rossi Fortuna Films  

artist profile

Alexandra Mathie

THEATRE includes:

2016 ALL I WANT IS ONE NIGHT Bengt Lindstrom Sarah Frankcom Royal Exchange, Manchester  
2016 THE AIR THAT CARRIES WATER Marion Muriel Romanes Stellar Quines  
2014 ROUNDALAY Blanche Alun Ayckbourn Stephen Joseph Theatre  
2014 DARE TO CARE Ensemble Muriel Romanes Stellar Quines Theatre Company, Tour  
2013 SHERLOCK’S LAST CASE Mrs Hudson Maria Aitken Watermill Theatre, Newbury  
2012 ORPHEUS DESCENDING Vee Talbot Sarah Frankcom Royal Exchange, Manchester  
2012 NEIGHBOURHOOD WATCH Hilda Alan Ayckbourn Yvonne Arnaud Theatre, Guildford/UK Tour and Tricyle Theatre  
2011 NEIGHBOURHOOD WATCH Hilda Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre and New York  
2011 DEAR UNCLE Veronica Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre and Tour  
2011 THE AGE OF AROUSAL Alice Muriel Romanes Royal Lyceum, Edinburgh  
2010 THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST Lady Bracknell Mark Thomson Royal Lyceum, Edinburgh  
2010 ROMEO & JULIET The Nurse Tony Cownie Royal Lyceum, Edinburgh  
2010 THE CRUCIBLE Ann Putnam/Sarah Good Timothy Sheader Open Air Theatre, Regent’s Park  
2009/10 MY WONDERFUL DAY Paula Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre/New York/National Tour  
2008 SEE HOW THEY RUN Miss Skillon Sarah Frankcom Royal Exchange, Manchester  
2008 ANTIGONE Eurydice Greg Hersov Royal Exchange, Manchester  
2008 THE UNCONQUERED The Mother Muriel Romanes Stellar Quines Scottish Tour/New York  
2007 THE VORTEX Helen Jo Coombs Royal Exchange, Manchester  
2006 SEPARATE TABLES Miss Cooper Sarak Frankcom Royal Exchange, Manchester  
2005 PRIVATE FEARS IN PUBLIC PLACES Charlotte Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre/Orange Tree/New York  
2005 DROWNING ON DRY LAND Gale Gilchrist Alan Ayckbourn Guildford/National Tour  
2004 SEASON’S GREETINGS Rachel Alan Ayckbourn Guildford/National Tour  
2004 MEMORY OF WATER Mary Muriel Romanes Stellar Quines/Scottish Tour/Kilkenny Festival  
2003 MY SISTER SADIE Dr. Thora Grayling Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
2003 SWEET FANNY ADAMS IN EDEN Mina Muriel Romanes Stellar Quines  
2003 WIT Vivian Bearing Gaynor Macfarlane Stellar Quines For her performance in WIT she won the Scottish Critics Award for Best Actress
2003 THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE Miss Mackay Muriel Romanes Royal Lyceum, Edinburgh For her performance in THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE she was nominated for the 2003 TMA Best Supporting Actress Award
2002 DIARY OF ANNE FRANK Mrs Frank Jonathan Church Birmingham Rep  
2001 MAHLER’S CONVERSION Natalie Gregory Doran Guildford & Aldwych Theatre  
2001 LISTENING HEAVEN Christine Muriel Romanes Royal Lyceum, Edinburgh  
2000 HOUSE & GARDEN Fran Alan Ayckbourn Royal National Theatre  
2000 JUST BETWEEN OURSELVES Pam Robin Herford Northcott Theatre, Exeter  
1999 HOUSE & GARDEN Fran Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
1999 THE ENEMY Chris Natasha Betteridge Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
1999 BODY LANGUAGE Freya Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
1998 THE CRUCIBLE Elizabeth Proctor Kenny Ireland Centreline Tour  
1998 THE ALCHEMICAL WEDDING Jane Dee Jonathan Church Salisbury Playhouse  
1997 THE CHERRY ORCHARD Varya Jonathan Church Salisbury Playhouse  
1997 RACING DEMON Frances Jonathan Church Salisbury Playhouse  
1997 THE WINTER’S TALE Hermione Mike Alfreds Method & Madness Tour  
1996 TIME & THE ROOM Impatient Woman Martin Duncan Nottingham Playhouse/Edinburgh Festival  
1995/6 LOVE Violet Les Waters/Dan Crawford West Yorkshire Playhouse & Tour  
1995 ALL’S WELL THAT ENDS WELL Helena Patrick Sandford Nuffield, Southampton  
1995 TWELFTH NIGHT Olivia David Pountney Nottingham Playhouse
  • For this she won the 1995 TMA/Martini Best Supporting Actress Award*
1994 MACBETH Lady Macbeth Helena Kaut-Howson Theatr Clwyd  
1993/4 JANE EYRE Jane Eyre Helena Kaut-Howson Theatr Clwyd & Playhouse Theatre  
1993 MISALLIANCE Lina Szczepanowska Tim Luscombe English Speaking Theatre, Vienna  
1992 THE MADRAS HOUSE Emma Huxtable Peter James Edinburgh Festival & Lyric Hammersmith  
1991 ELIZABETH ALMOST BY CHANCE A WOMAN Elizabeth I Anna Farthing Battersea Arts Centre  
1991 HEDDA GABLER Hedda Andrew Manley Harrogate  
1990 THE SECRET RAPTURE Isobel Andrew Manley Harrogate  
1990 ENCOUNTERS: NAMED Alison Peter Gill National Theatre Studio  
1987 KING LEAR Cordelia Don Taylor Compass Tour  
1986 TWELFTH NIGHT Viola Nancy Meckler Leicester Haymarket  
1986 THE MERCHANT OF VENICE Portia Michael Joyce Leicester Haymarket & Almeida  
1984 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Titania Bernard Hopkins Regent’s Park  
1983/4 DAISY PULLS IT OFF Daisy David Gilmore Globe Theatre & Nuffield, Southampton  

TELEVISION

2016 CORONATION STREET Doctor Tim Dowd ITV Manchester  
2015 CORONATION STREET Doctor Tim Dowd ITV Manchester  
2013 DOCTORS Linda Niall Fraser BBC TV  
2007 DOCTORS Laura Niall Fraser BBC TV  
2006 STUART: A LIFE LIVED BACKWARDS Labour Counsellor David Attwood Neal Street Productions  
1999 CORONATION STREET Doctor Michael Kerrigan Granada TV  
1999 THE BILL Linda Metcalfe Albert Barber Thames TV  
1996 THE BILL Marion Catherine Morshead Thames TV  
1996 MEDICS Det. Insp. Jenny Fisher Matthew Evans Granada TV  
1992 CASUALTY Helen Michael Owen Morris BBC  
1991 EASTENDERS   Jonathan Wright Miller BBC  
1984 THE CLINGERS Margaret Brian Parker Yorkshire TV  
1985 UP OUR STREET Susie Greg Childs BBC  
1990 PAPER MASK Beverly Christopher Morahan Granada International  
1988 HANNA’S WAR Hanzi Brandt Menahem Golan Cannon Films  
RADIO includes:
2016 BRIEF LIVES Georgina Gary Brown BBC Manchester  
2016 A SUDDEN SURGE Mags Elidh McCreadie BBC Radio 4  
2015 AS THE CLOUD TAKES ITS LAST BREATH Reader Charlotte Riches BBC Manchester  
2015 ORFEO: His Story/Her Story Gill/Nurse Sue Roberts BBC R4  
2015 ENTANGLEMENT Barbara   Somethin’ Else obo BBC R4  
2015 NECESSARY TO HAPPINESS Reader Faith Lawrence BBC R4  
2015 THE LAST CHRONICLE OF BARSET Mrs Dale Gary Brown BBC R4  
2015 THE DAD WHO FELL TO EARTH Wendy Charlotte Riches BBC R4  
2014 A SMALL HOUSE AT ALLINGTON Mrs Dale Gary Brown BBC R4  
2014 TO THE LIGHTHOUSE Mrs. McNab nadia Molinari BBC Manchester  
2013 JUST DANCE Bea Polly Thomas Somethin’ Else obo BBC R4  
2013 SENSE AND SENSIBILITY Mrs Ferrars Nadia Molinari BBC R4  
2013 THE EXORCIST The Demon Gaynor MacFarlane BBC Radio Scotland  
2013 LEGACYEDEN Older Pauline Nadia Molinari BBC R4  
2012 MADGE Madge Gaynor MacFarlane BBC Radio 4  
2011 THE WARMTH OF THE HUMAN HEART PREVENTS YOUR BODY FROM RUSTING Reader Eilidh McCreadie BBC R4 Book of the Week  
2009 GOD BLESS OUR LOVE Eleanor Susan Roberts BBC Radio 4  
2009 HOWARD’S END Aunt Juley/Miss Avery Susan Roberts BBC Radio 4  
2009 WRITING THE CENTURY 9 Pinkie Gary Brown BBC R4  
2008 SPELLBOUND Nurse Anne Deeling Sue Roberts BBC R4  
2007 THE WILD DUCK Mrs Sorby Polly Thomas BBC R3  
2006 FRAGMENTS OF AMY Leila Muggeridge Lawrence Jackson BBC R4  
2005 THE INN AT THE EDGE OF THE WORLD Reader Eilidh McCreadie BBC R4  
2005 THE INSECURITY GUARD Jessie Gaynor Macfarlane BBC R4  
2004 EDINBURGH WALPURGISNAGCHT Shiona Gaynor Macfarlane/Lu Kemp BBC R4 Woman’s Hour  
2004 HURTLE Ruth Gaynor Macfarlane/Lu Kemp BBC R4 Woman’s Hour  
2004 VIPER IN THE NEST Mother Gaynor Macfarlane/Lu Kemp BBC R4 Woman’s Hour  
2004 BEAUTIFUL DAY Scottish Lady God Gaynor Macfarlane/Lu Kemp BBC R4 Woman’s Hour  
2003 THE MILL ON THE FLOSS Mrs Tulliver Gaynor Macfarlane BBC R4 Woman’s Hour  
2002 BONJOUR TRISTESSE Anne Alison Hindell BBC R4  
2001 PENNY GAFFS AND AND ANGEL PLACES Mrs Dickens Alison Hindell BBC  
1999 BALLET SHOES Sylvia Don Taylor First Writes Radio obo BBC R4  

artist profile

Carol Macready

THEATRE includes:

2015 OUTSIDE MULLINGAR Aoife Muldoon Sam Yates Ustinov Studio, Theatre Royal, Bath  
2014 SUNBURST Sylvia Sails Jonathan Humphreys Langham Hotel  
2012 SUNBURST Sylvia Sails Rob Hastie Grange Holborn Hotel  
2012 LADIES IN LAVENDER Dorcas Robin Lefevre Northampton Royal & Derngate & Tour  
2011 EDEN END Sarah Laurie Sansom Northampton Royal & Derngate & Tour  
2009/10 ENJOY Mrs Clegg Christopher Luscombe Gielgud Theatre For this she was nominated for the What’s On Stage Best Supporting Actress in a Play Award 2009  
2008 ENJOY Mrs Clegg Christopher Luscombe Theatre Royal, Bath and Tour  
2007/08 IN THE CLUB Frau Flugelhammerlein David Grindley Hampstead Theatre, revived for national tour  
2007 ENJOY Mrs Clegg Christopher Luscombe Palace Theatre Watford  
2006 SCHOOL FOR SCANDAL Mrs. Candor Richard Beecham Salisbury Playhouse  
2005 THE COMEDY OF ERRORS Emilia/Luce Jonathan Mumby Crucible Theatre, Sheffield  
2005 THE TURN OF THE SCREW Mrs. Gross Simon Reade Bristol Old Vic  
2004/5 THE MANDATE Tamara Declan Donnellan National Theatre  
2004 THE RIVALS Mrs. Malaprop Neil Sissons Compass Theatre  
2003 TALES FROM THE VIENNA WOODS 1st Aunt Richard Jones National Theatre  
2003 EDMOND Fortune Teller/Manageress/Woman Edward Hall National Theatre  
2002 ROMEO AND JULIET Nurse Dominic Hill New Shakespeare Co  
2001 LOVE IN A WOOD Mrs. Joiner Tim Supple RSC Stratford  
2001 JUBILEE Mrs. Ross Greg Doran RSC Stratford  
2000 A BUSY DAY Mrs Watts Jonathan Church Bristol Old Vic & Lyric Theatre, West End  
1997/9 ROBERTO ZUCCO The Madam James Macdonald RSC Stratford & London  
1997/9 BARTHOLOMEW FAIR Ursula Laurence Boswell RSC Stratford & London  
1997/9 MEASURE FOR MEASURE Mistress Overdone Michael Boyd RSC Stratford & London  
1995 PYGMALION Mrs Pearce Anthony Clark Birmingham Rep  
1994 THE PLAYBOY OF THE WESTERN WORLD Widow Quinn Anthony Clark Birmingham Rep  
1994 SCHOOL FOR WIVES Georgette Jonathan Kent Almeida Theatre  
1990 THE WIND IN THE WILLOWS The Bargewoman Nicholas Hytner National Theatre  
1989 DAYS OF CAVAFI     King’s Head Theatre  
1989 HABEAS CORPUS Muriel Wickstead Hugh Walters Thorndike Theatre, Leatherhead  
1989 ORPHEUS DESCENDING Dolly Sir Peter Hall Haymarket Theatre, West End  
1988 ABSOLUTE HELL R B Monody John Gardyne/Sam Walters Orange Tree Theatre, Richmond  
1986 CIDER WITH ROSIE Mother Stephen Daldry Crucible Theatre, Sheffield  
1985 WEEKEND BREAK   Peter Farago Birmingham Rep  
  CAPTAIN OATESLEFT SOCK     Royal Court Main Theatre  
  DON’S PARTY        
  COMEDY OF THE CHANGING YEARS     Upstairs at the Royal Court  

During her 1997/8 season at the RSC Carol directed a double bill THE STRONGER by August Strindberg and BEFORE BREAKFAST by Eugene O’Neill as part of the RSC Fringe Festival.

TELEVISION

2016 MARLEY’S GHOSTS Mrs Harrington Jonathan Gershfield Objective Productions  
2015 DOCTORS Barbara McQueen Tracey Larcombe BBC TV  
2015 CASUALTY Evelyn Steve Brett BBC TV  
2013 DOC MARTIN Ethel – 2 episodes Paul Seed Buffalo Pictures  
2012 DOCTORS Norma Watkins Julius Amedume BBC TV  
2010 DOCTORS (one hour special) Tabitha Dominic Keevey BBC TV  
2010 HOLBY CITY Esther David Innes-Edwards BBC TV  
2009 DOCTORS Joyce Pinner James Larkin BBC TV  
2008 HEARTBEAT Hermione Roger Bamford ITV Productions  
2008 MY FAMILY Olga Dewi Humphries DLT Entertainment  
2007 POIROT: CAT AMONGST THE PIGEONS Miss Johnson James Kent ITV Productions  
2007 DOCTORS Hilda Hinchcliffe John Maddens BBC TV  
2007 HOLBY CITY Megan Thorpe Rob Evans BBC TV  
2005 MIDSOMER MURDERS Hetty Down Peter Smith Bentley Productions  
2004 CORONATION STREET Edie Mike Adams Granada TV  
2004 DOC MARTIN Mrs. Beckett Ben Bolt Buffalo Pictures  
2000 HOLBY CITY Mary Archer Brian Kelly BBC  
2000 TRIAL & RETRIBUTION Vera Collingwood Michael Whyte La Plante Productions  
1999 HEARTBEAT Miss Willingdale Roger Bamford YTV  
1997 DANGERFIELD Mrs. Smedley Jo Johnson BBC  
1996 AFTER BIRTH Ruth   Tiger Aspect Productions  
1995/6 BODGER & BADGER Mrs Drebbell Kay Benbow/David Coyle BBC (2 series)  
1995 THE GHOSTBUSTERS OF EAST FINCHLEY Elizabeth Jim Gillespie BBC  
1995 LOVING Mrs Welch Diarmid Lawrence Green Films  
1995 MRS. HARTLEY & THE GROWTH CENTRE Mrs. Simmonds Noella Smith BBC  
1994 THE BILL Mrs. Bellamy Indra Bhose Thames TV  
1994 IN THE COLD LIGHT OF DAY Mrs. Vile Richard Monks BBC  
1994 A FEAST AT MIDNIGHT Miss Plunder Justin Hardy Kwai River Productions  
1994 STANLEY’S DRAGON Mrs. Battey Gerry Poulson Central TV  
1993 THE RECTOR’S WIFE Elaine Dodswell Giles Foster Talisman Films  
1992 THE RETURN OF THE PSAMMEAD Cook Marilyn Fox BBC  
1992 INSPECTOR ALLEYN: DEATH AT THE BAR Mrs. Ives Michael Winterbottom BBC  
1991 THE BILL Brenda Bill Pryde Thames TV  
1991 THE DARLING BUDS OF MAY   Stephen Goldie YTV  
1990 BLACK AND BLUE Mrs. Kelly   Dennis Wolfe Productions  
1990 BIRDS OF A FEATHER Mrs. Simmonds   Alomo Productions/BBC  
1989 HERCULE POIROT CHRISTMAS SPECIAL   Renny Rye LWT  
1988 THE MURDERERS AMONG US Anna Brian Gibson TVS/HBO  
1988 EASTENDERS Mrs. Burrows Chris Lovate BBC  
1986 GAUDY NIGHT The Dean Michael Simpson BBC  
1986 LAST DAY AT BLACK BERTS Mrs. Bert   TVS  
1984 TROUBLES AND STRIFE Running character   Central TV  
1984 MAPP AND LUCIA Daisy Quantock Donald McWhinnie LWT  
1983 MARMALADE ATKINS Mrs Atkins John Stroud Thames TV  
1983 FOREVER YOUNG Brenda David Drury Enigma Television  
1981 THE WOMAN IN WHITE Mrs. Mitchelson   BBC  
1981 MURDER MADE EASY Mrs. Pearce Claude Watham    
1980 THE FLAME TREES OFTHIKA Mrs Nimmo   Euston Films  
1979 THE IMITATION GAME ATS Captain Richard Eyre BBC  

FILMS

  WONDROUS OBLIVION Mrs Wilson Paul Morrison APT Films  
  102 DALMATIANS Agnes Kevin Lima Cruella Productions Ltd  
  THE NIGHT IS YOUNG Manageress Paul Gay Outsider Films  
  QUILLS Sister Noirceuil Philip Kaufman Charenton Productions Ltd  
  THE PIRATES OF PENZANCE        
  THE SCARLET PIMPERNEL        
  HELLRAISERS        
  THE VILLAGE        
RADIO and VOICE WORK includes:
2014 RAY AND LIZ Ray Jacqui Davies Alison Solomon  
2013 THE CAZALET CHRONICLES Miss Milliment Sally Avens BBC R4  
2011 THE PURPLE LAND Toriba & Grandmother Clive Brill BBC R4  
2009 LYSISTRATA Leader of Chorus of Women Nick Balneaves Open University  
2009 ARMADALE Maria/Mrs Millroy Clive Brill BBC R4  
2007 NUMBER TEN Anita Clive Brill BBC R4  
2007 FELIX HOLT, THE RADICAL Denner Lucy Bailey BBC R4  
2007 MY COUSIN RACHEL Mrs Pascoe Clive Brill BBC R4  
2006 THE LADY BOWER RESERVOIR Old Sarah Jeff Capel/ Andrew Barnes BBC Schools Radio  
2006 DIXON OF DOCK GREEN Mrs Jones Viv Beeby BBC R4  
2005 DIXON OF DOCK GREEN Nancy Harris Viv Beeby/ Jeremy Howe BBC Bristol  
2003 WITH GREAT PLEASURE AT CHRISTMAS Reader Viv Beeby BBC R4  

artist profile

Liz Kettle

THEATRE includes:

2014 CATCH 22 Female 2 Rachel Chavkin Northern Stage/National tour  
2013 GARAGE BAND Penny Paul Hodson Mercury Theatre, Colchester  
2008 WAVES   Katie Mitchell National Theatre/International Tour/Broadway  
2007 WAVES   Katie Mitchell National Theatre  
2006/07 ATTEMPTS ON HER LIFE   Katie Mitchell National Theatre  
2006 THE SEAGULL Polina Katie Mitchell National Theatre  
2003 RICHARD III Edward IV/York/Ely Barry Kyle Globe Theatre  
2003 THE TAMING OF THE SHREW The Pedant Phyllida Lloyd Globe Theatre  
2002 THE GIRL ON THE SOFA Sister Older Thomas Ostermeier Edinburgh Festival  
2002 PLASTICINE Lyokha’s Mother Dominic Cooke Royal Court Upstairs  
2001 IPHIGENIA Chorus Katie Mitchell Abbey Theatre, Dublin  
2000 SPIN Elizabeth John Lawler White Bear Theatre & Battersea Arts Centre  
1999 DIGGING FOR LADIES Idele Emma Bernard Tour  
1999 BODY OF A WOMAN by Mateii Visniec Kate Faynia Williams Brighton Festival  
1997/8 THE TEMPEST Antonio Karen Bieir Union of European Theatre  
1997 THE STORM Gerda Wils Wilson Strindberg Season Gate Theatre  
1997 AFTER THE FIRE Wife Loveday Ingram Strindberg Season Gate Theatre  
1994/5 HENRY VI: THE BATTLE Lady Grey Katie Mitchell RSC  
1993 THE DESIRE PATHS   Graeme Miller Royal Court & Tour  
1992 THE HOUSE OF BERNARDA ALBA Magdalena Katie Mitchell Classics on a Shoestring/Gate  
1991 ASSUME THE POSITION   Nancy Reilly LIFT/ICA  
1991 A GIRL SKIPPING Title Role Graeme Miller Royal Court & Tour  
1990 THE CLINK Beatrice Anna Furse Paines Plough  
  WAR DANCE   Hilary Westlake Lumiere & Son  
  THE JOURNEYWOMAN   Faynia Williams Mercury Theatre, Colchester  
  ALICE IN WONDERLAND     Theatre de ComplicitÈ  
1983/6 MACBETH Lady Macbeth Neil Bartlett 1982 Theatre Company  
1983/6 THE WINTER’S TALE Hermione Neil Bartlett 1982 Theatre Company  
1983/6 ANTONY & CLEOPATRA Caesar Neil Bartlett 1982 Theatre Company  
1983/6 MISTERO BUFFO by Dario Fo Neil Bartlett 1982 Theatre Company  
1983/6 OTHELLO Emilia Neil Bartlett 1982 Theatre Company  

TELEVISION includes:

2011 DOCTORS Andrea Godley Richard Signy BBC TV  
2010 THE BILL Doctor Richard Signy Freemantle Media  
2009 DOCTORS Jill Maplethorpe Sarah Punshon BBC TV  
2006 THE SECRET LIFE OF MRS. BEETON Henrietta John Jones BBC TV  
2004 ROSEMARY & THYME Mrs. Webb Gwennan Sage Carnival Film & TV  
2002 REHAB Judge Antonia Bird BBC  
2001/2 ALISTAIR McGOWAN’S BIG IMPRESSION BT Advert Spoof Charlie Hanson Vera Productions  
2000 HAWKINS Sadie Robin Sheppard BBC  
1999 THE BILL Miss Appleyard Steve Shill Thames TV  
1999 THE MURDER OF ROGER ACKROYD Mrs. Folliott Andrew Grieve Carnival Films  
1998 A WING & A PRAYER Susan Carlisle David Skinner Thames TV  
1997 REAL WOMEN Barbara Saunders Phil Davis BBC  
1996/7 STAYING ALIVE Sister Fran Coulson David Skinner/Keith Boak LWT (2 Series)  
1996 DROP THE DEAD DONKEY Jenny Liddy Oldroyd Hatrick  
1996 BARRY WELSH IS COMING     Absolutely Productions  
1994 PARIS Valerie Duchamp Liddy Oldroyd Talkback  
1993 THE VISION THING Isobel Vine Pedr James BBC  
1993 THE STORY OF PHILIP KNIGHT Social Worker Peter Kosminsky    
1993 LOVEJOY Jenny Baz Taylor Witzend  
1992 CALLING THE SHOTS Anna Ross Devenish BBC  
1992 FATAL INVERSION GP Tim Fywell BBC  
1992 NICHOLAS CRAIG MASTERCLASS Saskia Christopher Douglas BBC  
1990/2 JEEVES AND WOOSTER Honoria Glossop Ferdie Fairfax Carnival (3 series: 1, 2 & 4)  
1989/91 INSPECTOR MORSE WPC Various Zenith TV  
1989 RUTH RENDELL MYSTERY: A SLEEPING LIFE Transvestite Bill Hayes TVS  
1989 CAPITAL CITY Catherine Lasalle Mike Vardy Euston Films  
  ARM IN ARM TOGETHER The Actress Adam Kossoff Ch4  
RADIO includes:
2009 NEW IN COMPANY ELEMENTARY Various Foreign Voices Ian Harker Macmillan Publishers  
2002 THE VERB for Ketil Bjornstadas part of Jazz Festival Reader Julian May BBC R3 
2000 DAUGHTERS OF BRITANNIA Jennifer Hickman/ Jennifer Duncan Hannah Andrassy Goldhawk Universal obo BBC R4   

Workshops include

1996 HAMLET Gertrude Mick Gordon Royal National Theatre Studio  
1997 PASSION   Kantor Co./Sophia Kalinska Royal National Theatre Studio  
Skills

Liz speaks fluent French. She can dive and horse-ride to a very high standard and has a Contralto singing voice over 2 octaves.

artist profile

Vivien Heilbron

THEATRE includes:

2003 ENGAGED Mrs McFarlane Tim Carroll Orange Tree Theatre  
2003 THE BEGGARSOPERA Diana Geoffrey Beevers Orange Tree Theatre  
2001 THE DRESSER Her Ladyship Kate O’Mara Taunton  
2000 ALL’S WELL THAT ENDS WELL Countess   ACTER Tour of the States  
1998/9 ALADDIN Genie of the Ring Carole Todd King’s Theatre, Edinburgh  
1997/8 ALADDIN Genie of the Ring   His Majesty’s, Aberdeen  
1996/7 CINDERELLA Fairy Godmother   His Majesty’s, Aberdeen  
1996 THE ASPERN PAPERS Mrs Prest Auriol Smith Leatherhead/Liverpool/Bromley/Wyndhams & Tour  
1995 BEDFELLOWS Elspeth Campbell-Baxter David MacLennan Tour/Tricycle Theatre  
1993/4 GASLIGHT Mrs Manningham Kenny Ireland Royal Lyceum Theatre  
1992 CERCEAU Valyusha Adrian Brine Orange Tree, Richmond  
  TWELFTH NIGHT Olivia Derrick Goodwin Dundee Rep  
  THE FATHER The Daughter Derrick Goodwin Dundee Rep  
  ROMEO AND JULIET Juliet Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  PORTRAIT OF A QUEEN Victoria Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  THE TEMPEST Miranda Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  THE KILLING OF SISTER GEORGE Childie Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST Cecily Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  OUR TOWN Emily Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Hermia Roger Clissold/Noreen Craven Salisbury Playhouse  
  THE COUNTRY WIFE Alithea Giles Havergal Palace Theatre, Watford  
  LOVE’S LABOURS LOST Princess of France Clive Perry Royal Lyceum, Edinburgh  
  HERITAGE & ITS HISTORY   Frank Hauser Phoenix Theatre  
  THE MISER Marianne Bill Bryden Royal Lyceum, Edinburgh  
  BENNY LYNCH Alison Bill Bryden Royal Lyceum, Edinburgh  
  THE FLOWERS OF EDINBURGH Kate Bill Bryden Royal Lyceum, Edinburgh  
  THE THREE ESTATES Hameliness Bill Bryden Royal Lyceum, Edinburgh  
  A LOVELY DAY TOMOROW Annie Peter Farago Birmingham Rep  
  SEASON’S GREETINGS Belinda Clive Perry Birmingham Rep  
  A STREETCAR NAMED DESIRE Blanche Ian Wooldridge Royal Lyceum, Edinburgh  
  JOHN BULL Lady Caroline Braymore Roger Rees Bristol Old Vic  
  KING LEAR The Fool   ACTER Tour of USA  

TELEVISION includes:

2009/2013 GRANDPA IN MY POCKET Mrs. Maridardi Melly Buse (producer) Adastra Creative  
2007 MIDSOMER MURDERS Felicity Richard Holthouse Bentley Productions  
2002 THE KEY Mrs MacLennon David Blair Key Films/Little Bird  
1999 THE MURDER OF ROGER ACKROYD Mrs. Ackroyd Andrew Grieve Carnival Films & TV  
1998 WALKING BACK TO HAPPINESS Presenter Carrie Watt Scottish TV  
1997 HETTY WAINTHROPP INVESTIGATES Lile Moor Pickering Don Leaver BBC  
1994 IN SUSPICIOUS CIRCUMSTANCES Mrs Smith Ken Horn Granada  
1993 HOUSE OF ELIOTT Lady Celia Romford Gwennan Sage BBC  
1992 TAGGART Elsa Chambers Sarah Hellings STV  
1992 BROOKSIDE Helen Wills Darryl Blake Brookside Productions  
  SUNSET SONG   Moira Armstrong BBC  
  CLOUD HOWE, GREY GRANITE   Tom Cotter BBC  
  THE UNPLEASANTNESS AT THE BELLONA CLUB   Ronald Wilson    
  KIPPERS & WHITE WINE   Sean Riordan    
  THIS HAPPY BREED   Donald McWhinnie    
  TARGET        
  TAKE THE HIGH ROAD   Peter Fleming STV  
  NEW STATESMAN     Yorkshire Television  
  STREET APART   Sue Bysh BBC  
  EASTENDERS     BBC  
1997 SEACHANGE Gloria Michael Bray Winchester Films  
  KIDNAPPED Catriona Delbert Mann Rank  

RADIO includes:

2008 COMPLEAT BURNS Mus Dave Batchelor BBC  
2006 BLACK WEDNESDAY Liz Steven Canny BBC R4  
2004 BUNN & CO Series II Janet Spendlove Bruce Hyman BBC R4  
2003 THE GYPSY Alison Haworth Dirk Maggs BBC R4  
2002 A MEETING IN SEVILLE Susanna David Ian Neville BBC R4  
1997 THE LIFTED VEIL Mother Jane Morgan BBC  
1994 SOMETHING UNDERSTOOD Reader Jocelyn Boxhall BBC  

VOICE WORK includes:

2016 VIRAL by Helen Fitzgerald   Red Apple Creative  
2015 I MET A MONK by Rose Elliott Adam Bromley Rushforth Media  
2015 SECRETS OF A FAMILY ALBUM by Isla Dewar Adam Bromley Rushforth Media  
2008 THE FIELDS OF FORTUNE by Jessica Stirling     BBC Audiobooks  
2006 THE CONSEQUENCES OF MARRIAGE by Isla Dewar     BBC Audiobooks  
2004 SECRETS OF A FAMILY ALBUM by Isla Dewar     BBC Audiobooks  
2004 THE INHERITANCE by Annabel Dilke     BBC Audiobooks  
2003 WIVES AT WAR by Jessica Stirling     BBC Audiobooks  
2003 FINDING HAPPINESS by Emma Blair     BBC Audiobooks (previously Chivers Press)  
2002 GHOST TO THE RESCUE by Helen Dunwoodie     Chivers Press  
2002 THE WOMAN WHO PAINTED HER DREAMS by Isla Dewar     Chivers Press  
2002 GHOST ON THE LOOSE     Chivers Press  
2001 SISTERS THREE sequel by Jessica Stirling     Chivers Press  
2001 KING’S FAREWELL by Christine Marion Fraser     Chivers Press  
2001 TWO KINDS OF WONDERFUL by Isla Dewar     Chivers Press  
2001 KING’S CLOSE by Marion Fraser     Chivers Press  
  THE WITCHES by Roald Dahl     Penguin Audio Books  
  RETURN OF THE STRANGER by Reay Tannahill     Chivers Press  
  PETER PAN by J.M. Barrie     Penguin Audio Books  
  A WORLD OF DIFFERENCE by Audrey Howard     Chivers Press  
  THE SPOILED EARTH by Jessica Stirling     Chivers Press  
  CREATURE COMFORTS by Jessica Stirling     Chivers Press  
  HEARTS OF GOLD by Jessica Stirling     Chivers Press  
  THE DARK PASTURE by Jessica Stirling     Chivers Press  

Vivien is the narrator of various Christine Marion Fraser books NOBLE SEED, A RHANNA MYSTERY, STORM OVER RHANNA, NOBLE DEEDS, STRANGER ON RHANNA, CHILDREN OF RHANNA, KINGS CROFT, KINGS ACRE plus many more.

artist profile

Susan Engel

THEATRE includes:

2016 RICHARD III The Duchess of York Rupert Goold Almeida Theatre  
2015 HERE WE GO Guest at the Funeral Dominic Cooke National Theatre  
2014 THREE WINTERS Older Karolina Howard Davies National Theatre  
2014 FATHERS AND SONS Princess Olga Lyndsey Turner Donmar Warehouse  
2013 CANDIDE Cunegonde Lyndsey Turner RSC Swan Theatre, Stratford  
2012 LOVE AND INFORMATION   James Macdonald Royal Court Theatre  
2010 THE CRUCIBLE Rebecca Nurse Timothy Sheader Open Air Theatre, Regent’s Park  
2009 DIDO, QUEEN OF CARTHAGE Juno/The Nurse James Macdonald National Theatre  
2008 HER NAKED SKIN Florence Borman Howard Davies National Theatre  
2008 THE HOUR WE KNEW NOTHING OF EACH OTHER various James Macdonald National Theatre  
2006 WOMEN BEWARE WOMEN Mother Laurence Boswell RSC Swan Theatre  
2004 HECUBA Chorus Jonathan Kent Donmar Warehouse  
2003 BRAND Mother Adrian Noble Stanhope Productions  
2002/3 A PASSAGE TO INDIA Mrs Moore Nancy Meckler Shared Experience  
2001 AFTER THE GODS Marie Gemma Bodinetz Hampstead  
2000 LUMINOSITY Margaret Gemma Bodinetz RSC  
2000 SPINNING INTO BUTTER Dean Kenny Dominic Cooke Royal Court  
2000 THE SEA Mrs Rafi Sean Holmes Chichester Theatre  
1999 BAD WEATHER Agnes Stephen Pimlott RSC  
1997/8 PRAYERS OF SHERKIN Sarah John Dove Old Vic  
1996 AN INSPECTOR CALLS Sybil Birling Stephen Daldry Garrick Theatre  
1995 CLANDESTINE MARRIAGE Mrs Heidelburg Nigel Hawthorne Thelma Holt Productions For this she won the Clarence Derwent Award for Best Supporting Actress
1994 FOOTFALLS   Deborah Warner Garrick Theatre  
1993/4 ANGELS IN AMERICA Hannah/Ethel Declan Donellan National Theatre For this she was nominated for Best Supporting Actress – Manchester Evening News
1992 HIMSELF Meg Paul Unwin Nuffield, Southampton  
  THE DYBBUK Frade Katie Mitchell RSC  
1991/2 KING RICHARD III Queen Margaret Richard Eyre National Theatre & Tour  
1990 KING LEAR Goneril Deborah Warner National Theatre & Tour  
1989 GOOD PERSON OF SICHUAN Mrs Shin Deborah Warner National Theatre & Tour  
1988 KING JOHN Constance Deborah Warner RSC  
1986 THE CHERRY ORCHARD Raneuskaya Nancy Meckler Leicester/Haymarket  
1984 A KIND OF ALASKA Pauline Kenneth Ives Duchess Theatre  
1982 HAMLET Gertrude Jonathan Miller Donmar & Piccadilly  
1980/1 WATCH ON THE RHINE Sarah Muller Mike Okrent National Theatre  
1979 LAST OF THE RED HOT LOVERS Elaine Navazio Eric Thompson Criterion Theatre  
1978 PRIVATE LIFE OF THE THIRD REICH Jewish Wife Nick Simmonds Open Space  
1976 THREE SISTERS Olga Jonathan Miller Triumph Productions  
  FRIENDS Esther Arnold Wesker Eddie Kulukundis  
  SPRING AWAKENING Fran Gabor Bill Bryden Old Vic (National Theatre)  
  COUSIN VLADIMIR Russian Girl Jane Howell RSC (Aldwych)  
  ASCENT OF MT. FUJI   Michael Rudman Hampstead  
  SHORTLIST   Michael Rudman Hampstead  
  THE TEMPEST Juno Peter Brook Royal Shakespeare Company  
  COMEDY OF ERRORS Courtesan/Adriana Clifford Williams Royal Shakespeare Company  
  JULIUS CAESAR Calpurnia John Blatchley Royal Shakespeare Company  
  HENRY IV PART II Doll Tearsheet John Dexter Royal Shakespeare Company  
  THE WARS OF THE ROSES Queen Elizabeth Peter Hall Royal Shakespeare Company  
  THE HAPPY HAVEN Mrs Phineus Bill Gaskill Royal Court  
  HOTEL IN AMSTERDAM Gillian Anthony Page Royal Court  
  MACBETH Lady Macduff/Lady Macbeth Bill Gaskill Royal Court  

TELEVISION includes:

2016 HOLBY CITY Great Aunt Maria Matthew Evans BBC TV  
2013 CASUALTY Ivy Tim Leandro BBC TV  
2011/2012 CAFE (2 series) Mrs Smith Craig Cash Jellylegs Productions  
2010 MIDSOMER MURDERS Harriet Wingate Richard Holthouse Bentley Productions  
2005 AFTERLIFE Ellen Turnton Martin Friend Quite Scary Film Ltd  
2004 THE BLACK DEATH Lady Rose de Saxham Peter Nicholson LWT  
2004 DALZIEL & PASCOE The Prioress David Thacker BBC TV  
2003 MIDSOMER MURDERS Camilla Crofton Peter Smith Bentley Productions  
2002 TRIAL & RETRIBUTION IV Sylvia Newburg Aisling Walsh ITV  
2001 THURSDAY THE 12TH Regional Secretary Charles Beeson Carlton  
  THE VICE Mrs Armitage David Thacker Carlton  
  KAVANAGH Q.C. Justice Whitrow David Thacker Carlton  
  UNDERWORLD Alice Liddy Oldroyd Ch4  
  INSPECTOR MORSE Dora Hammersby Charles Beeson ITV  

FILMS

2000 THE MAGIC SEED Teacher David McNabe Millennium Dome  
1994 THE LEADING MAN Mother John Duigan    
1992 DAMAGE Miss Snow Louis Malle Skreba Films  
  ANASTASIA Duchess Olga Marvin Chomsky    
  ASCENDANCY        
  BUTLEY Ann Harold Pinter    
  KING LEAR Regan Peter Brook    
RADIO & VOICE WORK includes:
2013 ON CIGARETTE PAPERS Grossma Hertha Janet Whittaker  
2012 BOMBS ON AUNT DAINTY Louise David Hunter BBC R4  
2011 PILGRIM Ewa Marc Beeby BBC R4  
2010 DR WHO: THE STONES OF BLOOD Reader Andrew Lawrence AudioGo  
2010 MISS BALCOMBE’S ORCHARD Miss Balcombe Tim Dee BBC R4  
2009 THE VIEW FROM HERE: ISRAEL Shirley Marion Nancarrow BBC World Service  
2008 FLAW IN THE MOTOR, DUST IN THE BLOOD Dr Klein Toby Swift BBC R4  
2008 PILGRIM 2 Doris Marc Beeby BBC R4  
2008 THE PLAY’S THE THING: PROUD SONGSTER Grandmother Andrew Foster C4 Digital Radio  
2008 DROPPING BOMBS German Woman Toby Swift BBC R4  
2007 LEFT AT THE ANGEL Mary Steven Canny BBC R4  
2006 THE JANUARY WEDDING Mother Lu Kemp BBC R4  
2005 THE MAKING OF THE ENGLISH LANDSCAPE Various Tim Dee BBC R4  
2005 THE GREAT PURSUIT Dr. Louthe Toby Swift BBC  
2004 THE BRUNO BETTELHEIM PROJECT Witch & German Reader Gaynor Macfarlane BBC R3  
2004 THE RAJ QUARTET Sister Ludmilla Sally Avens/ Jeremy Mortimer BBC R4  
2004 THE LUMBER ROOM The Aunt Ned Chaillet BBC  
2004 MISS ESTHER’S GUEST Esther Porley Ned Chaillet BBC R4  
2004 ARE YOU SURE? Alma Lu Kemp BBC R4  
2003 PEELING FIGS FOR JULIUS Livia Jeremy Mortimer BBC R4  
2001/2 MOVING ON Rebecca Jeremy Mortimer BBC Radio  
2001/2 I WILL TELL   Catherine Bailey BBC Radio  
2001/2 LE GRANDE THERESE   John Dove BBC Radio  
2000 ANNE OF GREEN GABLES Marilla Sally Avens BBC Radio  
1999 BLACK NARCISSUS   Sally Avens BBC  
  THE CHRISTMAS COLLECTION   Nicolas Soames Naxos Audiobooks  
  HAMLET Gertrude Nicolas Soames Naxos Audiobooks  

artist profile

Kate Duchene

THEATRE Includes:

2016 THE FORBIDDEN ZONE   Katie Mitchell Barbican Theatre  
2015 EVERYMAN God Rufus Norris National Theatre  
2015 THE FORBIDDEN ZONE   Katie Mitchell Amsterdam  
2014 THE FORBIDDEN ZONE   Katie Mitchell Managing Mayhem/Salzburg Festival  
2012-13 HANSEL AND GRETEL Wicked Witch Katie Mitchell National Theatre  
2012 TEN BILLION Translator Katie Mitchell Royal Court/Avignon Festival  
2012 THE TRIAL OF UBU Interpreter Katie Mitchell Hampstead Theatre  
2011 A WOMAN KILLED WITH KINDNESS Cicely Milkpail Katie Mitchell National Theatre  
2010/11 BEAUTY & THE BEAST Cecile Katie Mitchell National Theatre  
2010 HENRY VIII Queen Katherine Mark Rosenblatt Shakespeare’s Globe  
2008 WAVES (revival)   Katie Mitchel National Theatre & Tour  
2007 WOMEN OF TROY Hecuba Katie Mitchell National Theatre  
2007 ATTEMPTS ON HER LIFE   Katie Mitchell National Theatre  
2006 WAVES   Katie Mitchell National Theatre  
2004 IPHIGENIA AT AULIS Clytemnestra Katie Mitchell National Theatre  
2003 THE SUGAR SYNDROME Jan Marianne Elliot Royal Court Theatre Upstairs  
2002 CARYL CHURCHILL FESTIVAL Various Ian Rickson/Dominic Cooke Royal Court Theatre  
2002 THE INLAND SEA Simone Dominic Dromgoole Oxford Stage Company/Wiltons  
2001 IPHIGENIA AT AULIS Clytemnestra Katie Mitchell Abbey Theatre, Dublin  
1999 SMALL CRAFT WARNING Violet Rufus Norris Pleasance Theatre  
1997 THE HERBAL BED Susanna Michael Attenborough Duchess Theatre  
1995/6 FAUST Parts 1 & 2 Earth Spirit/Martha/Helen of Troy Michael Bogdanov RSC Stratford/Barbican Season  
1995/6 THE RELAPSE Amanda Ian Judge RSC Stratford/Barbican Season  
1995/6 THE CHERRY ORCHARD Varya Adrian Noble RSC Stratford/Barbican Season  
1994/5 HATED NIGHTFALL Caroline Howard Barker The Wrestling School  
1993/4 THE COUNTRY WIFE Alithea Max Stafford Clark RSC Stratford/Barbican Season  
1993/4 MURDER IN THE CATHEDRAL Chorus Steven Pimlott RSC Stratford/Barbican Season  
1993/4 THE MERCHANT OF VENICE Jessica David Thacker RSC Stratford/Barbican Season  
1992/3 RICHARD III Queen Elizabeth Sam Mendes RSC Tour  
1992 THE RIVALS Lydia John Adams West Yorkshire Playhouse/Birmingham Rep Co Production  
1991 THE RESISTABLE RISE OF ARTURO UI Di Trevis   Royal National Theatre  
1991 THE MISER Elise Steven Pimlott Royal National Theatre  
1990 KEAN Amy Sam Mendes Old Vic Theatre & Tour to Toronto – Mirvish Productions  
1989/ 90 THE CHERRY ORCHARD Charlotta Sam Mendes Aldwych Theatre/Michael Codron Production  
1989 CLOUD NINE Maud/Betty David Leveaux Chichester Festival  
1989 THE TRIUMPH OF LOVE   Jeremy Raison Chichester Festival  
1989 SUMMERFOLK Kaleria Sam Mendes Chichester Festival  
1989 LOVE’S LABOURS LOST Princess of France Sam Mendes Chichester Festival  
1986 THE SEA Rose Peter Lichtenfels Playhouse Theatre, Leeds  
1984/6 KLIMKOV Rayissa/Olga Jenny Killick Traverse Theatre, Edinburgh  
1984/6 DEAD MEN Anna Peter Lichtenfels Traverse Theatre, Edinburgh & Australia Tour  
1984/6 WHITE ROSE Lily Litvac Stephen Unwin Traverse Theatre, Edinburgh & Transfer to Almeida  
1984/6 LOSING VENICE Duchess/Priest Jenny Killick Traverse Theatre, Edinburgh & Tour to Australia/Sweden/Hong Kong & Transfer to Almeida  
1984/6 LUCY’S PLAY Lucy Jenny Killick Traverse Theatre, Edinburgh  
1984/6 KATHY & THE HIPPOPOTAMUS Ana Stephen Unwin Traverse Theatre, Edinburgh  
1984 THE REAL INSPECTOR HOUND Cynthia   Octagon Theatre, Bolton  
1984 WUTHERING HEIGHTS Ellen Dean   Octagon Theatre, Bolton  
1984 SPRING & PORT WINE Florence   Octagon Theatre, Bolton  
1984 TAKING STEPS Kitty   Octagon Theatre, Bolton  
1981 CARRY ON UP PANDORA’S BOX     Cambridge Mummers/Edinburgh Festival & Almeida  
1981 A RESPECTABLE WEDDING Mother Jenny Killick Cambridge Mummers/Edinburgh Festival & Almeida  
1981 MEASURE FOR MEASURE Mariana Stephen Unwin Cambridge Mummers/Edinburgh Festival & Almeida  
1979/80 THE BALCONY Carmen Pip Broughton ADC Theatre, Cambridge  
  THREE SISTERS Olga Brigid Larmour ADC Theatre, Cambridge  
  THE DUCHESS OF MALFI The Duchess Richard Spaul ADC Theatre, Cambridge  

TELEVISION includes:

2015 NEW BLOOD Harriet Turner Bill Eagles Eleventh Hour FIlms obo BBC TV  
2013 THE ESCAPE ARTIST Pathologist Brian Welsh Endor Productions  
2013 DOCTORS Sarah Jones Niall Frazer BBC TV  
2012 FOYLE’S WAR Helen Fraser Stuart Orme FWAR Productions obo ITV  
2005/2006 AFTERLIFE (series regular) Barbara Sinyard Maurice Phillips Quite Scary Productions  
2003 CASUALTY Debbie Hansell Dominic Lees BBC  
2001 WYRDSISTER Miss Hardbroom Michael Treen Global Arts  
2000 MIDSOMER MURDERS Jane Bennett Peter Smith Bentley Productions  
2000 THE BILL Laura Jeremy Silberstone Thames TV  
1998/00 THE WORST WITCH Miss Hardbroom Andrew Morgan HTV/United (3 series)  
1999 PEAK PRACTICE Dr. Ryan Jonathan Campbell Carlton TV  
1998 KISS ME KATE Lesley John Stroud BBC  
1998 OUT OF HOURS Sue Craven Douglas McKinnon Monogram  
1997 WING & A PRAYER Gillian Rhodes Richard Laxton Thames TV  
  THE BILL   Roger Gartland Thames TV  
  THIS IS DAVID HARPER     Hat Trick Productions  
  A SENSE OF GUILT   Bruce McDonald BBC  
  BOON     Central  
  MISS MARPLE: AT BERTRAM’S HOTEL   Mary McMurray BBC  
  ENGLAND THEIR ENGLAND   John Thornicroft Central  

FILMS

2009 ALL GOOD CHILDREN Lynne Alicia Duffy ROT Productions Ltd  
2008 AN EDUCATION Teacher Lone Schersig An Education Production Ltd.  
2002 MONSIEUR N Mrs Balcombe Antoine de Caunes Loma Nasha Productions  
  THE TALL GUY   Mel Smith Working Title  
RADIO and VOICE WORK includes:

Kate has recorded many radio dramas and played ‘Alex’ in CITIZENS for 4 years. Other credits include:

2015 HOLDING BACK THE TIDE Clare Wells Sally Avens BBC Radio 4  
2013 NEST Mother Annie Griffin Pirate Productions for BBC R3  
2013 MY FIRST PLANET Laura David Tyler Pozzitive Production for BBC R4  
2013 CABIN PRESSURE Training Captain David Tyler Pozzitive Production for BBC R4  
2011 THE LONG VIEW Reader Paula McGinley BBC R4  
2004 GILES WEMMBLEY HOGG GOES OFF   David Tyler BBC R4  
2002 TWENTY MINUTES OF ART Colleen Martin Smith BBC Radio  
2001 IN FRONT OF THE CHILDREN: GREEK WOMEN   Jeremy Mortimer BBC R3  
1999 IRONHAND Parts 1 & 2   Jeremy Mortimer BBC R3  
  LESSONS IN ITALIAN   Andy Jordan BBC R4  
  GROSSE FUGUE   Andy Jordan BBC R4  
  CITIZENS   Various BBC R4  
  IVY WHO   John Harvey/ Clive Brill BBC R4  
  LOSING VENICE   John Clifford BBC R3  
  BLOKADA   Stephen Mulrine BBC Radio  
  THE WISH HOUSE     BBC R4  

Concerts include

2003 MENDELSSOHN’S ANTIGONE Ismene   BBC Prom/City of London Sinfonia  
1999/02 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Titania/Hippolita Jonathan Best City of London Sinfonia  

artist profile

Catherine Cusack

THEATRE includes:

2016 THE FIFTH COLUMN Petra Tricia Thorns Southwark Playhouse  
2015 JUDITH Judith Robyn Winfield Smith Arcola Theatre  
2015 DANCING AT LUGHNASA Agnes Annabelle Comyn An Grianan Theatre/Lyric Theatre, Belfast  
2014 GHOSTS Mrs Alving Abbey Wright New Victoria Theatre  
2014 HOW MANY MILES TO BABYLON? Alicia Philip Wilson Lyric Theatre, Belfast  
2013 ALL THAT FALL (revival) Miss Fit Trevor Nunn New York  
2013 THE SEAGULL Polina Blanche McIntyre Headlong Tour  
2012 ALL THAT FALL Miss Fit Trevor Nunn Jermyn Street Theatre/Transferred to Arts Theatre  
2012 GAME OF LIFE   Russell Bender The Yard, Hackney  
2012 BINGO Judith Angus Jackson Revival – Young Vic Theatre  
2011 THE CRUCIBLE Elizabeth Proctor Conal Morrison Lyric Theatre, Belfast  
2011 JUDITH Judith Robyn Winfield-Smith Cock Tavern  
2010 THE TWO CHARACTER PLAY Claire Gene David Kirk Jermyn Street Theatre  
2010 BETWEEN LIFE AND NOWHERE Woman   Theatre Souk  
2010 BINGO Judith Angus Jackson Chichester Festival Theatre  
2010 THE EARLY BIRD Debbie Donnacadh O’Brian Finborough Theatre  
2009 WHAT FATIMA DID Miss Harris Kelly Wilkinson Hampstead Theatre  
2009 KING LEAR Goneril Donnacadh O’Brian Second Age Theatre Company, Dublin and Tour  
2008 NOW IS THE HOUR   Edinburgh Festival  
2007 THE FAERIE QUEEN The Faerie Queen Tom Cornford Lilian Baylis Theatre  
2007 FRAGILE Tiasha Michael Gieleta Arcola Theatre  
2007 SALT MEETS WOUND Nicola Paul Robinson Theatre 503  
2007 VANYA ON 42nd STREET Sonya Hugh Fraser Wilton’s Music Hall  
2006 MARY STUART Mary Stuart Vicky Featherstone National Theatre of Scotland  
2006 THE MUSHROOM PICKERS Laura Svetlana Dimcovic Southwark Playhouse  
2006 THE FACTORY GIRLS Vera Raz Shaw Arcola Theatre  
2005 BRONTE Anne Bronte Polly Teale Shared Experience  
2005 THE GIGLI CONCERT Mona Gavin McAllinden Finborough Theatre  
2004 THE GENTLEMAN FROM OLMEDO Leonor Jonathan Munby Watermill Theatre  
2004 THE VENETIAN TWINS Rosaura Jonathan Munby Watermill Theatre  
2003 THE INCREASED DIFFICULTY OF CONCENTRATION Renata Simon Godwin The Gate Theatre  
2001 OXYGEN Ulla/Fru Pohl Andy Jordan Riverside Studios  
2001 BLOOD RED/SAFFRON YELLOW Karenza Pearce Jenny Darnell Drum Theatre, Plymouth  
1998 OUR LADY OF SLIGO Joan Max Stafford Clark RNT/Out of Joint  
1998 THE GOLEM Jessica Leona Heimfeld Bridewell Theatre  
1997 MEASURE FOR MEASURE Isabella Mick Gordon English Touring Theatre  
1997 THE COCKTAIL PARTY Celia Philip Franks Edinburgh Festival  
1997 PRAYERS OF SHERKIN Fanny John Dove Old Vic  
1996 THE MILL ON THE FLOSS Maggie Nancy Meckler/Polly Teale Shared Experience  
1996 MRS. WARREN’S PROFESSION Vivie Neil Bartlett Lyric, Hammersmith  
1996 PHAEDRA’S LOVE Strophe Sarah Kane Gate Theatre  
1996 A DOLL’S HOUSE Mrs. Linde Indu Rubasingham Young Vic Studio  
1995 THE GLASS MENAGERIE Laura Vicky Featherstone Octagon Theatre, Bolton  
1994 MOONLIGHT Bridget Karel Reisz Gate Theatre, Dublin  
1994 THE SEAGULL Lily Lindsey Posner Gate Theatre, Dublin  
1994 VERONICA’S ROOM Young Woman Adrian Reynolds Haymarket, Basingstoke  
1993 BRIGHTON ROCK Rose Vicky Featherstone West Yorkshire Playhouse  
1993 BOLD GIRLS Deidre John Dove Hampstead Theatre  
1991 NOTHING SACRED Fenichka Marina Calderoni Theatr Clwyd  
1990 LOVERS MEETING Mary Garry Hynes Druid Theatre  
1990 YOU NEVER CAN TELL Dolly John David Gate Theatre, Dublin  
1990 AGNES OF GOD Agnes Brian de Salvo Andrew’s Lane Theatre  
1989 POOR BEAST IN THE RAIN Eileen Robin Lefevre Bush Theatre  
1988 LES LIAISONS DANGEREUSES Cecile David Leveaux Ambassadors Theatre  
1988 GERMINAL Cecile Pip Broughton Paines Plough  
1988 THE TUTOR Frau Rabenjung Angelika Hurwicz Old Vic  
1987 THE HOSTAGE Teresa Nicholas Kent Tricycle Theatre  

TELEVISION includes:

2013 THE LAST DAYS OF ANNE BOLEYN Katherine of Aragon Robert Coldstream Oxford Film & TV  
2011 DOCTORS Conie Miller Rebecca Gatward BBC TV  
2010 DOCTORS Catherine Roy Adrian Bean BBC TV  
2008 DOCTORS Hilary Steve Hughes BBC TV  
2003 JONATHAN CREEK Ashley Farr Sandy Johnson BBC TV  
2000 BALLYKISSANGEL Frankie various BBC TV (2 series)  
2000 BEYOND THE BOUNDARY Miss Spencer Vince O’Connell BBC Northern Ireland  
2000 THE BILL Dawn Parker Roger Gartland Thames TV  
1995 BROTHER CADFAEL Catherine Ken Grieve Central  
1994 THE CHIEF Hilary Scott Roger Gartland Anglia  
1993 CORONATION STREET Carmel Finnan Brian Mills/Romey Allison/Julian Farino Granada  
1988 SOPHIA & CONSTANCE Young Constance Romey Allison BBC TV  
1987 DR. WHO Blue Kang Chris Mallett BBC TV  
2002 NEVERLAND Sarah   Neverland Productions  
2001 CONSPIRACY OF SILENCE Mary John Deery Conspiracy of Silence Ltd.  
2000 BOXED Ann Marion Comer Fireproof Films  
1999 HO HO HO Pamela J. J. Keith Alchymie Ltd  
1990 DRESSING FOR BREAKFAST Nurse Bridget Juliette Maeve Warner Sisters  
1988 THE LONELY PASSION OF JUDITH HEARNE Una Jack Clayton Handmade Films  
RADIO and VOICE WORK includes:
2014 THE RAFT OF THE MEDUSA Jude Jeremy Mortimer Cast Iron Radio  
2012 POETRY PLEASE Reader Sarah Langan BBC R4  
2012 THE CHRISTMAS MYSTERIES Florence Frank Stirling Classic FM  
2011 HINTERLAND Roisin Heather Larmour BBC R4  
2011 POETRY PLEASE Reader Sarah Langan BBC R4  
2008 THE GIRL AT THE LION D’OR Christine Frank Stirling BBC R4  
2008 FRAGILE Tiasha Frank Stirling BBC R4  
2006 SOMETHING UNDERSTOOD Reader Ronni Davis BBC R4  
2005 COOKING FOR MICHAEL COLLINS Peg Chris Wallis BBC R4  
2004 THE TINDERBOX by Minette Walters   Jeff Capel Macmillan Publishers  
2001 SOMETHING SPECIAL   Gemma Jenkins BBC R3  
2000 THE WEB (Short Story)   Susan Grey BBC R4  
1989 POOR BEASTS IN THE RAIN Eileen Peter Kavanagh BBC Radio  
1999 MAN & BOY   Catherine Bailey BBC Radio  
1988 THE ARISTOCRATS Anna Peter Kavanagh BBC Radio  

artist profile

Elizabeth Bennett

TELEVISION includes:

2016 DOCTORS Jean Savage Niall Fraser BBC TV  
2015 HOLBY CITY Beatie Hislop Daiken Marsh BBC TV  
2014 POMPIDOU Antiques Expert Matt Lucas John Stanley Productions  
2013 SILK Judge Dora Noone (recurring character) Marc Jobst BBC TV  
2013 HOLBY CITY Rita Fagar Richard Signy BBC TV  
2012 PARENTS Karen Simon Delaney Objective for Sky TV  
2009 EASTENDERS Judge Peter Rose BBC TV  
2009 CASUALTY Jane Drake Paul Murphy BBC TV  
2008 DOCTORS (2 episodes) Pauline Paul Gibson BBC TV  
2008 MARGARET Sue Mastraforte James Kent Great Meadow Productions  
2008 HEARTBEAT Joyce Jarrott (recurring character) Archie Tait (producer) ITV  
2007 MARGARET THATCHER: THE LONG WALK TO FINCHLEY Doreen Meil McCormick Great Meadow Productions  
2007 THE OLD CURIOSITY SHOP Mrs. George Brian Percival Carnival Film & TV  
2007 HEARTBEAT Joyce Jarrott Paul Walker YTV  
2006 PIECES OF A SILVER LINING Janice Legg Steve Kelly BBC Birmingham  
2006 FEAR, STRESS AND ANGER Laura Swanson Martin Dennis Hartswood Films  
2006 COLD BLOOD Annie Stuart Orme Granada TV  
2006 THE LAST DETECTIVE Mrs. Fulljames Douglas Mackinnon Granada TV  
2006 MY FAMILY Mrs. Forbes Dewi Humphrys DLT Entertainment  
2001/6 HEARTBEAT Joyce Jarrott Paul Walker YTV (recurring character)  
2005 COLD BLOOD Annie Stuart Orme Granada TV  
2002/3 THE LAST DETECTIVE (2 series) Mrs Fulljames Pip Broughton Meridien (recurring character)  
2002/3 DOWN TO EARTH (2 series) Daphne Brewer Hilary Benson BBC (recurring character)  
2003 REVERSALS Shirley David Evans Box TV  
2003 CORONATION STREET Brenda Robinson Ian Bevitt Granada TV  
2002 A TOUCH OF FROST Psychiatrist Roger Bamford YTV  
2001 RESCUE ME Dr. Patricia Kate Dennis Tiger Aspect  
2001 CHILLERS: Love Gods Ella David Garforth BBC  
2001 PRESCRIPTION FOR MURDER Angela Woodruffe Roger Bamford YTV  
2001 PEOPLE LIKE US Sue Parker John Morton BBC  
2000 MICAWBER Mrs. Sturgeon Adrian Shergold YTV  
2000 THE PEOPLE’S HARRY ENFIELD (sketch show) Letchy Dad’s Wife Dewi Humphries Tiger Aspect  
2000 DA ALI G SHOW sketch Simon Wilson TalkBack  
1999 DANGERFIELD Inspector Redman Kim Flitcroft BBC  
1999 BROOKSIDE Judge Cooke Jeremy Summers Mersey TV  
1998 THE BILL Mrs. Bavidge   Thames  
1998 CASUALTY Mary Thorne Philippa Langdale BBC  
1997/8 THE LAKES (2 series) Doreen Archer various BBC  
1997 COMING HOME Mrs. Simpson Giles Foster Portman Productions  
1997 THE BILL Mrs. Packham Ian White Thames  
1996 HEARTBEAT Joyce Jowitt Gerry Mill YTV  
1996 ANNIE’S BAR Antonia Courtney Baz Taylor/Sarah Harding Ardent Productions  
1995 CORONATION STREET Mrs. Bligh Mary McMurray Granada  
1995 MR. BEAN Kim Flitcroft   Thames  
1995 THE 10%ERS (2 series) Joan Marcus Mortimer/Ed Bye Carlton  
1995 RORY BREMNERWHO ELSE?     Kudos  
1992 BODY & SOUL Sister Vincent Moira Armstrong Red Rooster  
1992 THE BILL Pat Geoffries Roger Gartland Thames  
1992 CHEF Lola John Birkin BBC  
1992 PACKING THEM IN Liz Bellamy Ian Brindle BBC  
1991 FROM DOOM TILL DEATH Fabia Mary McMurray TVS  
1990 LIFE AFTER LIFE Mrs. Nuttall Herbert Wise Lawson Productions  
1990 LOVEJOY Alison Don Lever Witzend  
  THE BILL Philippa Hargreaves Michael Simpson Thames  
  SNAKES & LADDERS   Baz Taylor BBC  
  NOTHING IN COMMON Victoria Upton-Smythe Garry Marshall Tri-Star/Paramount USA  
  HOME TO ROOST Enid Thompson David Reynolds YTV  
  YOU AGAIN Enid Thompson Saul Turtletaub NBC-USA *US version of HOME TO ROOST 26 episodes
  DIANA Mrs. Gaynor-Sutton David Tucker BBC  
  CLAIRE Susan John Gorrie BBC  
  THE OUTSIDER Lady Wrathdale Roger Chevely/Frank Smith YTV  
  A PATTERN OF LIFE Miss Martin Mary McMurray Granada  
  SHELLEY Miss Simmonds Anthony Parker Thames  
  SANDBAGGERS Diane Lawler David Reynolds YTV  
  MARYA   Jack Gold BBC  

FILM

2010 LARGO WINCH 2 Ms Pennywinkle Jerome Salle Pan Europeenne  
2008 LARGO WINCH Ms Pennywinkle Jerome Salle Pan Europeenne  
2002 CALENDAR GIRLS Stall Judge Nigel Cole Buena Vista  
  THE MIXER Lavinia John Frankau Satel Films  
  BRITANNIA HOSPITAL Nurse Jones Lindsay Anderson Universal Artists  
  BABY BOOM   Charles Shyer Paramount Pictures  

THEATRE includes:

2010 CALENDAR GIRLS Marie Roger Haines National Tour  
1994 SEASON’S GREETINGS Rachel Mark Piper Theatre Royal, Windsor  
1991 THIS IS WHERE WE CAME IN Bethany Alan Ayckbourn Stephen Joseph Theatre, Scarborough  
  ONE FOR THE ROAD Jane William Gaunt Lyric Theatre For this she was nominated for the Plays & Players Magazine Award for Best Supporting Actress

RADIO includes:

Elizabeth is currently a member of the BBC Radio Rep.

2015 TOM WRIGGLESWORTH’S HANG UPS Mabel Bradley Richard Morris BBC Radio 4  
2003 POEMS BY POST Reader Kate Howells BBC World Service  
2002 POEMS BY POST Reader Kate Howells BBC World Service  
2001 LES MISERABLES Victurin Jeremy Mortimer/Sally Avens BBC R4  

VOICE WORK includes:

2012 DOCTOR WHO: GODS AND MONSTERS Peggy Ken Bentley Big Finish Productions  
2012 DOCTOR WHO: PROTECT & SURVIVE Peggy Ken Bentley Big Finish Productions  

artist profile

Steve Steen

THEATRE includes:

Steve has toured extensively here and abroad with several One Man shows. In 1995/6 he took a hugely successful adaptation of Bill Bryson’s THE LOST CONTINENT to Edinburgh and on a nationwide tour. He followed this by touring THE BLUES BROTHER, a portrayal of the life of John Belushi. He is a regular player with the COMEDY STORE touring Hong Kong, Japan, Singapore and the UK (current and continuing).

2005 THEATRE OF BLOOD Trevor Dickens Phelim McDermott National Theatre  
2004 DOWN UNDER   One Man Show UK Tour  
2003 COMEDY STORE     International & UK  
2001/3 NOTES FROM A SMALL ISLAND One Man Show Paul Hodson UK Tour/Bloomsbury Theatre  
  DANNY’S WAKE     Lyric Hammersmith/Tour *(Award winning show from The Edinburgh Festival)
1994 BETRAYAL Robert John Joe Turner Thorndike Theatre Studio  
  WELCOME TO DALLAS   J.C Jeanette Cochrane Theatre  
  JUST A LITTLE BIT LESS THAN NORMAL Jerv   Royal Court  
  CITY SUGAR Rex   Mercury Theatre, Colchester  

TELEVISION includes:

2003/08 BREMNER, BIRD & FORTUNE series regular Geoff Atkinson Vera Productions  
2003 HARDWARE   Ben Kellett Thames TV  
2000/3 EL NOMBRE Various voices   Ealing Animation for BBC Worldwide  
1998 DAYS LIKE THESE Bob Bob Spiers That 70s Show Ltd  
1998 THE BILL Tommy Price Derek Lister Thames TV  
1997 TRULY, MADLY, WEEKLY     Prospect for Meridian  
1996 PAUL MERTON SHOW     BBC  
1996 KLINIKS     Vera Productions  
1995 LENNY HENRY SHOW     Crucial Films  
1995 TOMORROW’S WORLD     BBC  
1994 THE BILL Jim Fowler Nick Mallett Thames TV  
1993/7 CRAPSTON VILLAS character voices   Spitting Image Prods for Ch4  
1993 SPITTING IMAGE character voices   Spitting Image Prods  
1993 ALL OR NOTHING AT ALL Duncan Andrew Grieve Carnival  
1993 PRESS GANG Angelo Bob Spiers Richmond Films  
1993 JACKANORY     BBC  
1992 FAMILY AFFAIRS     BBC  
1992 GOOD SEX GUIDE     Prospect Pictures for Carlton TV  
1992/3 THE RORY BREMNER SHOW     BBC  
1992 HAVE I GOT NEWS FOR YOU     Hat Trick for BBC  
1991 CLIVE ANDERSON TALKS BACK     Hat Trick for Ch4  
1991 RED DWARF     Grant Naylor Prods for BBC  
1991 EDINBURGH NIGHTS     BBC  
1991 A BIT OF FRY AND LAURIE     BBC  
1990/3 WHOSE LINE IS IT ANYWAY?     Hat Trick for Ch4  
1989/94 STAGGERING STORIES OF FERDINAND DE BARGOS     BBC  
1988 CARROTT CONFIDENTIAL     BBC  
1987 JASPER CARROTT ELECTION SPECIAL     BBC  
1987 BLACKADDER THE THIRD     BBC  
1986/90 WOGAN     BBC  
1986 ABRACADABRA     Ch4  
1986 KENNY EVERETT SHOW     BBC  
1986/8 NOWSOMETHING ELSE     BBC  
  SATURDAY LIVE     LWT Productions  
1981/4 CBTV: CHANNEL 14   Co-presenter Thames TV Network  
  IT’S ONLY IN THE GAME Rick   ITV Playhouse Productions  
RADIO and VOICE WORK includes:
2005 FRIENDS LIKE THESE Steve Claudine Toutoungi BBC R4  
2001/2 ALL YOUNG DUDES Billy Steve Doherty BBC R4  
2001 POWER PUFF GIRLS Voice   Cartoon Network  
2000 DANNY’S WAKE   Steve Doherty BBC  
1999 PENGUIN FAIRY TALES Reader Paul Box-Granger Penguin Audio Books  
1999 DIRECTOR’S CUT (Team Game Show)   Liz Anstee BBC R4  
1998 THE IMPRO MUSICAL Presenter/ Narrator Neil Rosser BBC R2  
1996 OWNING UP   George Melly Limelight Productions  
1996 LOOSE ENDS     BBC  
1995 FIRST IMRESSIONS     BBC  
1995 YOU HAD TO BE THERE   Joe Clegg BBC  
1995 THE USUAL SUSPECTS   Elizabeth Clarke    
1992/5 ANY BLOKE   Ann Jobson BBC  
1991 A WORLD OF DOWIE     BBC  
1988 ROUND MIDNIGHT     R2 Live Improvisation  
1987/9 BRUNCH     Capital Radio  
1986 REVENGE OF THE TURKEYS     BBC  
  STOP, LOOK, LISTEN     Radio London  
  JELLYBONE     LBC Radio  
  LBC RADIO     Live Improvisation  
  THE WAY IT IS     Capital Radio Live Improvisation  
  WOMAN’S HOUR     R4 Improvisation  
  START THE WEEK     R4 Live Improvisation  
  THE KENNY BRUCE SHOW     Radio Scotland Live Improvisation  

Steve has also recorded various voices on animation programmes that include ANYTIME TALES, SPOT THE DOG, PHILIP and SPOT VISITS HIS GRANDPARENTS all for King Rollo Films.

artist profile

Matthew Spencer

THEATRE:

2015 1994 Winston Smith Robert Icke Playhouse Theatre  
2015 MACBETH Macbeth Imogen Bond Orange Tree Theatre  
2014 1984 Winston Smith Robert Icke Headlong Tour  
2014 1984 Syme Robert Icke Almeida Theatre/Transferred to the Playhouse Theatre  
2013 1984 Syme Robert Icke Nottingham Playhouse/Tour  
2013 SLEUTH Milo Jessica Swale Watermill Theatre  
2012 THE BUSY BODY Sir George Airy Jessica Swale Southwark Playhouse  
2012 ROMEO AND JULIET The Prince Rob Icke Headlong Theatre Company  
2011 ATMAN B Jacqui Honess-Martin Finborough Theatre  
2011 THIS HAPPY BREED Reg Stephen Unwin Theatre Royal, Bath  
2011 HAMLET 1603 Laertes/Player Imogen Bond White Bear Theatre  
2009 WAR HORSE Nichols Marianne Elliot New London Theatre  
2007/08 NICHOLAS NICKLEBY Mr Pike + (& u/s Nicholas Nickleby) Jonathan Church/Philip Franks Chichester/National Tour/Gielgud Theatre/Toronto  
2006 BENT SS Officer/Captain Daniel Kramer Trafalgar Studios  
2006 TARTUFFE Valere Jonathan Munby Watermill Theatre/National Tour  

TELEVISION

2008 MY FAMILY Young Jeremy John Bartlett DLT Entertainment  

FILM

2012 THE RUNNER Matt Fleet (the Runner) Michael O’Kelly (writer/director) Emperor’s New Films This won the People’s Choice Award and Best Short Film Award in the 2013 Reed Film Festival Awards  
2009 ALICE Comical Gardener Marianne Elliott Ruby Films  
SKILLS:

Full Driving Licence
Stage Combat Certificate (Silver)
Grade 5 Piano
Grade 4 Tap, Strong Period Dancer
Acrobatics, Skiing, Strong Swimmer, Juggling, Tennis
Baritone
Good ear for accents

artist profile

Simon Russell Beale

THEATRE

Simon Russell Beale’s theatre career began at the Traverse Theatre in Edinburgh where he appeared in several plays before going to the Lyceum to play ‘Osric’ in HAMLET. He came to London to play ‘The Ward’ in William Gaskill’s production of WOMEN BEWARE WOMEN at the Royal Court.

Work with the RSC

  THE TEMPEST Ariel Sam Mendes Royal Shakespeare Company  
  KING LEAR Edgar Adrian Noble Royal Shakespeare Company  
  GHOSTS Oswald Katie Mitchell Royal Shakespeare Company  
  RICHARD III Richard III Sam Mendes Royal Shakespeare Company  
  THE SEAGULL Konstantin Terry Hands Royal Shakespeare Company  
  EDWARD II Edward II Gerard Murphy Royal Shakespeare Company  
  TROILUS & CRESSIDA Thersites Sam Mendes Royal Shakespeare Company  
  THE MAN OF MODE Sir Foppling Flutter Gary Hines Royal Shakespeare Company  
  RESTORATION Lord Are Roger Michell Royal Shakespeare Company  

Work with the National Theatre includes

2014 KING LEAR King Lear Sam Mendes Olivier Theatre  
2012-13 TIMON OF ATHENS Timon of Athens Nicholas Hytner Olivier Theatre  
2011/12 COLLABORATORS Stalin Nicholas Hytner Cottesloe & Olivier Theatres For COLLABORATORS in the Olivier, Simon won the 2012 Evening Standard Award for Best Actor  
2010 LONDON ASSURANCE Sir Harcourt Courtly Nicholas Hytner Olivier Theatre  
2008 A SLIGHT ACHE Edward Iqbal Khan Lyttelton Theatre  
2008 MAJOR BARBARA Undershaft Nicholas Hytner Olivier Theatre  
2007/08 MUCH ADO ABOUT NOTHING Benedick Nicholas Hytner Olivier Theatre  
2006 THE ALCHEMIST Face Nicholas Hytner Olivier Theatre  
2006 THE LIFE OF GALILEO Galileo Howard Davies Olivier Theatre  
2003 JUMPERS George David Leveaux Lyttelton Theatre  
2001 HUMBLE BOY Felix Humble John Caird Cottesloe Theatre For HUMBLE BOY he was nominated for the 2002 Olivier Award for Best Actor
2000/1 HAMLET Hamlet John Caird Lyttelton Theatre For HAMLET he won the 2000 Evening Standard Award for Best Actor and the inaugural John & Wendy Trewin Award from the Critics’ Circle for Best Shakespearean Performance. He was nominated for the 2001 Olivier Award for Best Actor. He also won the Boston Critics Association Elliot Norton Award for Outstanding Actor in a Large Company
1999/00 BATTLE ROYAL George IV Howard Davies Lyttelton Theatre  
1999/00 CANDIDE Voltaire/Pangloss John Caird with Trevor Nunn Olivier Theatre For CANDIDE he won the 2000 Olivier Award for Best Actor in a Musical
1999/00 SUMMERFOLK Dudakov Trevor Nunn Olivier Theatre  
1999 MONEY Alfred Evelyn John Caird Olivier Theatre  
1997/8 OTHELLO Iago Sam Mendes Cottesloe Theatre For OTHELLO he was nominated for the 1997 Olivier Award for Best Actor
1996/7 ROSENCRANTZ & GUILDENSTERN ARE DEAD Guildenstern Matthew Francis Lyttelton Theatre  
1996 VOLPONE Mosca Matthew Warchus Olivier Theatre For VOLPONE he won the 1996 Olivier Award for Best Supporting Actor

Other THEATRE includes

2015 MR FOOTE’S OTHER LEG Mr. Foote Richard Eyre Hampstead Theatre/Haymarket Theatre  
2015 TEMPLE The Dean Howard Davies Donmar Warehouse For TEMPLE Simon was nominated for the Evening Standard 2015 Best Actor Award  
2013 THE HOTHOUSE Roote Jamie Lloyd Trafalgar Studios  
2012-13 PRIVATES ON PARADE Acting Capt. Terri Dennis Michael Grandage Noel Coward Theatre  
2011 BLUEBIRD Jimmy Gaye Taylor Upchurch Atlantic Theatre, New York  
2011 ALICE’S ADVENTURES IN WONDERLAND (World Premiere) The Duchess Christopher Wheeldon – choreographer Royal Ballet  
2010/11 DEATH TRAP Sydney Matthew Warchus Noel Coward Theatre  
2009 THE WINTER’S TALE Leontes Sam Mendes Brooklyn Academy/World Tour/Old Vic For THE WINTER’S TALE Simon was nominated for the Evening Standard 2009 Best Actor Award
2009 THE CHERRY ORCHARD Lopahkin Sam Mendes Brooklyn Academy/World Tour/Old Vic  
2005/06 MONTY PYTHON’S SPAMALOT King Arthur Mike Nicholls Schubert Theatre, New York  
2005 THE PHILANTHROPIST Philip David Grindley Donmar Warehouse For THE PHILANTHROPIST he won the 2005 Evening Standard Award for Best Actor
2005 JULIUS CAESAR Cassius Deborah Warner Barbican/International Tour  
2005 MACBETH Macbeth John Caird Almeida Theatre  
2004 JUMPERS George David Leveaux Brooks Atkinson Theatre, Broadway, New York For JUMPERS he was nominated for a 2004 Tony Award for Best Actor
2003/4 JUMPERS George David Leveaux Piccadilly Theatre  
2002 UNCLE VANYA Vanya Sam Mendes Donmar Warehouse  
2002 TWELFTH NIGHT Malvolio Sam Mendes Donmar Warehouse For UNCLE VANYA and TWELFTH NIGHT he won the 2002 Evening Standard, Critics’ Circle and Olivier Awards for Best Actor. In America he won a Village Voice Obie for Best Actor for Uncle Vanya, and was nominated for the American Drama Desk Awards for Outstanding Actor in a Play (Uncle Vanya) and Outstanding Featured Actor in a Play (Twelfth Night)
2002 HUMBLE BOY Felix Humble John Caird Gielgud Theatre  
1995 THE DUCHESS OF MALFI Ferdinand Philip Franks Greenwich & Wyndhams Theatre  

TELEVISION includes:

2016 CHARLIE BROOKER’S WEEKLY WIPE Interviewee Sam Ward House of Tomorrow TV  
2015 PENNY DREADFUL SERIES 3 (series regular) Ferdinand Lyle Pippa Harris, Producer PD Film Productions  
2014 PENNY DREADFUL SERIES 2 (series regular) Ferdinand Lyle Pippa Harris, Producer PD Film Productions  
2014 MONTEVERDI IN MANTUA Presenter Andy King-Dabbs BBC TV  
2013 PARKINSONMASTERCLASS   Mike Parkinson Sky Arts  
2012 HENRY IV Parts 1 & 2 Falstaff Richard Eyre BBC TV For this Simon won the 2013 Television BAFTA for Best Supporting Actor  
2011 GOD’S COMPOSER Presenter Helen Mansfield (producer) BBC TV  
2011 SYMPHONY Series Presenter Andy King-Dabbs BBC TV  
2010/2011 SPOOKS (series regular/2 series) Home Secretary (Towers) various Kudos obo BBC TV  
2009 SACRED MUSIC 2 Series Presenter Helen Mansfield (producer) BBC TV/Open University  
2007 SACRED MUSIC Series Presenter Helen Mansfield (producer) BBC TV/Open University  
2004 AMERICAN EXPERIENCE John Adams Peter Jones WGBH Boston  
2003 DUNKIRK Winston Churchill Alex Holmes BBC  
2003 THE YOUNG VISITERS The Prince of Wales David Yates BBC  
2003 GREAT HISTORIANS: GIBBON Gibbon/Presenter Jonathan Geely BBC  
1996 A DANCE TO THE MUSIC OF TIME Widmerpool Alvin Rakoff/Christopher Morahan Dancetime For this he won the 1997 Royal Television Society Programme Award for Best Actor and the 1997 BAFTA Best Actor Award
1994 PERSUASION Charles Musgrove Roger Michell BBC  
1992 THE MUSHROOM PICKERS Anthony Andy Wilson BBC  

He was also seen playing Napoleon in BLACKADDER GOES BACK AND FORTH at the Millennium Dome throughout the year 2000 and on BBC 1 in early 2001.

FILM

2014 SAVANNAH Mr Frum David Yates Warner Bros  
2014 INTO THE WOODS Baker’s Father Rob Marshall Disney  
2010 THE DEEP BLUE SEA Sir William Collyer Terence Davis Deep Blue Sea Productions  
2010 MY WEEK WITH MARILYN Admiral Cotes-Preedy Simon Curtis Trademark (Marilyn) Ltd.  
2001 THE GATHERING Luke Brian Gilbert Samuelson & Granada  
1998 ALICE IN WONDERLAND The King of Hearts Nick Willing Hallmark  
1998 AN IDEAL HUSBAND Sir Edward Oliver Parker The Ideal Film Company  
1997 THE TEMPTATION OF FRANZ SCHUBERT Schubert Nick Kent Oxford Films  
1996 HAMLET 2nd Gravedigger Kenneth Branagh Fishmonger Films  
RADIO and VOICE WORK includes:

Simon’s numerous radio and audiobook recordings include: ‘Pierre’ in WAR & PEACE; ‘Oscar’ in THE TRIALS OF OSCAR WILDE; ‘Trissotin’ in THE SISTERHOOD (Ranjit Bolt’s adaptation of Moliere); ‘Lucky’ in WAITING FOR GODOT; ‘Yvan’ in ART; 4 Jenny Nimmo, 2 Ruth Rendall and 3 Clare Francis books as well as A DANCE TO THE MUSIC OF TIME. Simon voiced HAMLET, ‘Antonio’ in THE TEMPEST and ‘Angelo’ in MEASURE FOR MEASURE for the Shakespeare CD Series.

2016 RADIO 4 BOOK OF THE WEEK: The Other Paris Reader Karen Rose Sweet Talk Productions obo BBC R4  
2015 DEAD GIRLS TELL NO TALES Godfrey Baseley Sean O’Connor BBC R4  
2015 RADIO 4 BOOK OF THE WEEK: The Story of Alice Reader Joanne Green Pier Productions obo BBC R4  
2014 VICTORY Narrator Richard Eyre Feelgood Fiction Ltd.  
2014 WAR AND PEACE Napoleon   Pier Productions  
2014 BOOK OF THE WEEK: A SPY AMONG FRIENDS Reader David Roper Heavy Entertainment obo BBC R4  
2013 THE SCREWTAPE LETTERS Reader Jane Marshall Jane Marshall Productions obo BBC R4  
2013 THE ORGANIST’S DAUGHTER Buxtehude Martin Jenkins Pier Productions  
2013 SUSPICION IN TEN VOICES William Byrd Eoin O’Callaghan Big Film Films obo BBC R4  
2012 COPENHAGEN Niels Bohr Emma Harding (producer) BBC R3  
2012 COLLABORATORS Stalin Nicholas Hytner/Chris Wallis (producer) Watershed Productions for BBC R3  
2011 DISCOVERING MUSIC Presenter Rebecca Bean BBC R3  
2010 THE SECRET PILGRIM George Smiley Patrick Rayner BBC R4  
2010 SMILEY’S PEOPLE George Smiley Patrick Rayner BBC R4  
2009 CHEKHOV’S GUN Writer/Reader Beaty Rubens BBC R3  
2009 WORDS AND MUSIC: ATONEMENT Reader Lisa Davis BBC R3  
2009 THE HONOURABLE SCHOOLBOY George Smiley Marc Beeby BBC R4  
2009 TINKER, TAILOR, SOLDIER, SPY George Smiley Marc Beeby BBC R4  
2009 LEAVING Vaclav Havel Marion Nancarrow BBC World Service  
2009 THE ESSAY: ENLIGHTENMENT VOICES Reader Beaty Rubens BBC R3  
2009 THE LOOKING GLASS WAR George Smiley Marc Beeby BBC R4  
2009 THE ESSAY: TENNYSON Reader Beaty Rubens BBC R3  
2009 THE SPY WHO CAME IN FROM THE COLD George Smiley Patrick Rayner BBC R4  
2009 A MURDER OF QUALITY George Smiley Marc Beeby BBC R4  
2009 CALL FOR THE DEAD George Smiley Patrick Rayner BBC R4 For CALL FOR THE DEAD he received a Certificate of Excellence from AudioFile for Best Audiobooks of the Year 2009 America/BBC Radio
2008 ENGLISH MISFITS IN FRANCE Reader Robyn Read BBC R4  
2008 WORDS AND MUSIC: JOY Presenter/Curator Tony Cheevers BBC R3  
2007 OEDIPUS REX CONCERT Narrator Alison Riach BBC R3  
2007 THE EARLY MUSIC SHOW : PURCELL & SHAKESPEARE Guest Presenter Rebecca Bean BBC R3  
2007 DESERT ISLAND DISCS Castaway Leanne Buckle BBC Radio  
2007 A SHROPSHIRE LAD Narrator Steven Canny BBC R4  
2007 TOM JONES Henry Fielding Claire Grove BBC R4  
2007 THE MAKING OF MUSIC: THE HISTORY OF WESTERN CLASSIC Reader Sara Conkey BBC R4  
2007 WORDS AND MUSIC Reader Tony Beevers BBC R3  
2006 TWENTY MINUTES: MOZART Reader Chris Wines BBC R3  
2006 SUNDAY FEATURE: BERTOLT BRECHT & HIS COMPOSERS Reader Jessica Isaacs BBC R3  
2005 TRAFALGAR Narrator Lisa Osborne BBC R4  
2005 LE GRAND MEAULNES Francois Seurel Sara Davies BBC R4  
2005 A CERTAIN AGE Tim Dawn Ellis BBC R4  
2005 DE PROFUNDIS Reader Lu Kempe BBC R4  
2004 JAPANESE GOTHIC TALES Sakagami Roxanna Silbert BBC  
2004 A MAP OF BRITISH POETRY Reader Tim Dee BBC R4  
2003 HARRIET Hector Peter Kavanagh BBC R3  
2003 SPECIAL BERLIOZ EVENING Berlioz Adam Gatehouse BBC R3  
2003 PIAF & COCTEAU Jean Cocteau Peter Kavanagh BBC R4  
2004 THE NATIONAL TRUST (10 part series for BBC2/BBC4) narrator   Oxford Film & TV This won the 2004 BAFTA for Best Factual Series

Open University

1995 HENRY V Henry Nick Levinson Open University  

Concerts

2010 PROM: SONDHEIM’S 80th BIRTHDAY Singer Bridget Caldwell Royal Albert Hall/R3/BBC 2  
2006 DANCERS ON A TIGHTROPE Shostakovich Gerard McBurney Queen Elizabeth Hall  
2003 FIRST NIGHT OF THE PROMS: IVAN THE TERRIBLE Narrator Leonard Slatkin (conductor) BBC TV/Radio 3  
2002 ARTAXERXES Narrator Ian Page Classical Opera Co  
2002 FACADE     Nash Ensemble  
2001 MUSIC & POETRY: AUDEN & BRITTEN Narrator Philippe van Kessell Societe Philharmonique de Bruxelles  
2000 THE FIREBRAND OF FLORENCE Narrator Paul Curran Barbican Hall/BBC R3  
1996 STRAVINSKY PROMENADE Narrator Steven Maddox Royal Albert Hall/BBC R3  

Simon is an Associate Artist of the Royal Shakespeare Company, an Associate of the National Theatre and Almeida Theatre, and in 2003 was awarded a CBE in the Queen’s Birthday Honours List for his services to the Arts.

He is an Honorary Fellow of Gonville & Caius College, Cambridge and of the British Institute of Psychoanalysis. He holds Honorary Doctorates from Warwick University, City University, London and the Open University, and is a Fellow of the Royal Society of Arts.

artist profile

John Rogan

THEATRE includes:

2015 RULES FOR LIVING Francis Marianne Elliot National Theatre  
2012 PORT AUTHORITY Joe Tom Attenborough Southwark Playhouse  
2008 A COUPLE OF POOR POLISH-SPEAKING ROMANIANS Old Man Lisa Goldman Soho Theatre  
2007 AWAKE AND SING Jacob Michael Attenborough Almeida Theatre  
2005 JULIUS CAESAR Artemedorus Deborah Warner Barbican & International Tour  
2005 MACBETH The Porter John Caird Almeida Theatre  
2004 BURIED CHILD Father Dewis Matthew Warchus National Theatre  
2004 JUMPERS Crouch David Leveaux Brooks Atkinson Theatre, New York  
2003 JUMPERS Crouch David Leveaux National Theatre/West End  
2002 THINGS YOU SHOULDN’T SAY PAST MIDNIGHT Mr Abramson Abigail Morris Soho Theatre  
2002 PLASTICINE The Headmaster Dominic Cooke Royal Court Upstairs  
2001 THE PLAYBOY OF THE WESTERN WORLD Michael James Fiona Buffini Royal National Theatre  
2000 PEER GYNT The Thin Man Conal Morrison Royal National Theatre  
1999/00 VOLPONE Corbaccio Lindsay Posner RSC Stratford/Barbican  
1999/00 DON CARLOS The Inquistor Gail Edwards RSC Stratford/Barbican  
1998 THE SCHOOL FOR SCANDAL Rowley Declan Donellan RSC Stratford & London  
1998 THE ICEMAN COMETH Pat McGloin Howard Davies Almeida Theatre & Old Vic  
1996/7 THE CRIPPLE OF INISHMAAN The Doctor Nicholas Hytner Royal National Theatre  
1996 THE LOVES OF CASS McGUIRE Ingram Garry Hynes Druid Theatre Company  
1996 CHARLEY’S AUNT Mr. Spetigue Tim Luscombe Palace Theatre, Watford  
1996 THE MACHINE WRECKERS Old Reaper Katie Mitchell Royal National Theatre  
1996 RICHARD II Lord Marshall/Bishop of Carlisle Deborah Warner Royal National Theatre/Salzburg & Paris  
1994 LOOT McLeavy Gwenda Hughes Birmingham Rep  
1994 ENTERTAINING MR.SLOANE Kemp Gwenda Hughes Birmingham Rep  
1994 ON BORROWED TIME   Imelda Staunton Southwark Playhouse  
1993 THE MATCHMAKER Malachai Patrick Mason Chichester Festival & Tour  
1992 AS YOU LIKE IT Duke Frederick/Corin Richard Carson Greenwich Theatre  
1992 LA B TE Bejart Richard Jones Lyric, Hammersmith  
1991 OUR TOWN Prof. Willard/Joe Stoddart Robert Ackerman Shaftesbury Theatre  
1991 THE PLOUGH AND THE STARS Uncle Peter Sam Mendes Young Vic  
1990 INTO THE WOODS Mysterious Man Richard Jones Phoenix Theatre  
1989/90 LONDON ASSURANCE Mr. Meddle Sam Mendes Chichester Festival/Tour & Haymarket Theatre  
1989 LOVE’S LABOURS LOST   Sam Mendes Chichester Festival Theatre  
1989 CULTURE VULTURES   Matthew Francis Chichester Festival Theatre  
1989 VICTORY   Patrick Garland Chichester Festival Theatre  
1988 A CRUCIAL DAY IN THE LIFE OF A GROCER’S ASSISTANT   Garry Hynes Abbey Theatre, Dublin & Tour  
1988 THE FILM SOCIETY Fox Michael Attenborough Hampstead Theatre  
1987 PUBLIC ENEMY Thompson Malcolm McKay Lyric, Hammersmith  
1987 TWO NOBLE KINSMEN   Barry Kyle RSC Mermaid Theatre  
1986 TURKEY TIME Edwin Stow Roger Rees Bristol Old Vic  
1986 OBSERVE THE SONS OF ULSTER MARCHING TOWARDS THE SOMME   Michael Attenborough Hampstead Theatre  
1986 THE SAXON SHORE   Pierre Audi Almeida Theatre  
1984/5 THE MERCHANT OF VENICE Old Gobbo   RSC Stratford & Barbican  
1984/5 LOVE’S LABOURS LOST Sir Nathaniel   RSC Stratford & Barbican  
1984/5 RICHARD III     RSC Stratford & Barbican  
1984/5 DREAMPLAY     RSC Stratford & Barbican  
1983 HENRY V Bardolph Adrian Noble RSC Stratford & Barbican  
1983 ALL’S WELL THAT ENDS WELL   Trevor Nunn Martin Beck Theatre, New York  
1981/3 HENRY IV   Terry Hands RSC Stratford & Barbican  
1981/3 A WINTER’S TALE   Terry Hands RSC Stratford & Barbican  
1981/3 THE WITCH OF EDMONTON Sergut Barry Kyle RSC Stratford & Barbican  
1981 A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM Quince Ron Daniels RSC Stratford & Barbican  
1980 JUNO & THE PAYCOCK Joxer Trevor Nunn RSC Aldwych Theatre For this he was nominated for Best Supporting Actor for 1980 by the Society of West End Theatre Managers
1979/80 MUCH ADO ABOUT NOTHING   Howard Davies RSC Small Scale Tour  
1979/80 THE CAUCASIAN CHALK CIRCLE   John Caird RSC Small Scale Tour  
1979/80 THE LOUD BOY’S LIFE   Howard Davies RSC Small Scale Tour  
1976 SKIN OF OUR TEETH     Royal Exchange Manchester  
1975 HAPPY END     Oxford Playhouse Company  
1973 CAT’S PLAY   Robin Phillips Greenwich Theatre  
1973 HANS KOLHASS   Fred Proud Greenwich Theatre  
1973 BORN YESTERDAY   Robin Phillips Greenwich Theatre  
  THE RIVALS   Frith Banbury Chichester Festival  
1971 REUNION IN VIENNA   Frith Banbury Chichester Festival  

TELEVISION includes:

2013 HOLBY CITY Brendan Graeme Harper BBC TV  
2009 WALLENDER Hans Laurensson Andy Wilson Left Bank Pictures (Wallender) Ltd  
2007 THE BILL x 2 episodes Mark Holman Di Patrick Talkback Thames  
2003 HOLBY CITY English Vicar Clive Arnold BBC  
2003 SERVANTS Father Byrne Hetty Macdonald Whitby Davison Productions  
2002 CHRISTOPHER WREN: MASTER OF THE UNIVERSE The Dean Julian Birkett BBC  
2001 WEIRDSISTER COLLEGE Professor Jonathan Shakeshaft Stefan Plezczynski Global Arts/United  
1997 FATHER TED Mr Fox Graham Linehan Hat Trick  
1996/7 THE BILL (recurring character) Kingsley O’Leary Tim Holloway Thames TV  
1996 BROKEN GLASS Bernard David Thacker BBC  
1993 DEMOB Schoolmaster Parker Rob Knights Talkback  
1993 WOODCOCK Priest Michael Leggo BBC  
1992 THE BUDDHA OF SUBURBIA Ken Roger Michell BBC  
1991 MAKING OUT   Alistair Hallam BBC  
1990 POIROT   Brian Farnham LWT  
1990 BOON   Robert Chetwyn Central  
1987 SMALL WORLD   Robert Chetwyn Granada  
1986 PORTERHOUSE BLUE The Chef   Picture Partnership  
1983 SQUARING THE CIRCLE Jurczyk Mick Hodges TVS  
2002 DR JEKYLL & MR HYDE The Priest Maurice Phillips Dr Jekyll Films  
1980 CALEB WILLIAMS   Herbert Wise Claridge Films  
1980 DANGEROUS DAVIES   Val Guest Maidenhead Films  

FILMS

2014 CHICKLIT Chebutykin Tony Britten Coach House Films  
2007 LECTURE 21 Aristocrat 4 Alessandro Barecco    
2002 INTERMISSION Alfred John Crowley Brown Sauce Films  
2001 DOCTOR SLEEP Paladine Nick Willing Kismet Films  
1996 RICHARD II Bishop of Carlisle Deborah Warner Illuminations  
1987 DROWNING BY NUMBERS Gregory Peter Greenaway    
1987 THE OLD JEST   Robert Knights Lawson Productions  
1985 FOREIGN BODY   Ronald Neame Consignal  
1985 CARAVAGGIO   Derek Jarman British Film Institute  
1979 SCUM   Alan Clarke Kendon Films  
RADIO includes:
2012 ULYSSES: BLOOMSDAY Richard/Various Jeremy Mortimer BBC R4  
2009 PRAGUE PICTURES Reader Gemma Jenkins BBC Radio 3  
2009 SYNGE: 100 YEARS ON Priest/Old Man Steven Canny BBC Radio 3  
2008 THE ADDING MACHINE Shrdlu Steven Canny BBC R3  
2008 WORDS AND MUSIC: JOY Reader Tony Cheevers BBC R3  
2007 MY COUSIN RACHEL Vicar/Sawyer Clive Brill BBC R4  
2006 AGATHA RAISIN Jimmy Raisin + others Carol Smith BBC R4  
2004 HIPPOMANIA Valera/MacNamara Ned Chaillet BBC R3  
2003 TEACHING ROBOTS Atrun Gordon Lamont/Jeff Capel BBC R3  
2003 SWAN SONG FOR THE NIGHTINGALE Father Dwyer Ned Chaillet BBC R4  
2002 PLASTICINE Various Mary Peate BBC R3  
2001 RTE Radio Programmes Presenter John Hughes RTE  
2001 MY SKY BLUE TRADES Adult Victor Cherry Cookson BBC R4  
2000 CRIME AND PUNISHMENT The Captain John Taylor Fiction Factory obo R4  
1998 STILL TIME Walter/The Registrar Cathryn Horn BBC R4  
1997 RAISING PATRICK DOHERTY Patrick   BBC  
1995 SILVER’S CITY   Ned Chaillet BBC  
1995 BEST WORDS   Fiona Mclean BBC  
1999 KING LEAR Fool Clive Brill Riverrun Productions  
1999 MUCH ADO ABOUT NOTHING Friar Francis Clive Brill Riverrun Productions  
1998 MACBETH Old Man Nicholas Soames Naxos Audiobooks  
1998 TIMON OF ATHENS Various Clive Brill Riverrun Productions  

artist profile

John Quentin

THEATRE includes:

2004 BECKETT Archbishop John Caird Haymarket Theatre  
2002 THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST Canon Chasuble Bill Alexander Theatre Royal, Northampton  
2001 LOVE’S LABOURS LOST Don Armado Steven Unwin English Touring Company  
2000/1 HAMLET Ghost/Player King Bill Alexander Birmingham Rep/Tour & Elsinore  
2000 THE CHERRY ORCHARD Gaev Steven Unwin English Touring Company  
1998 HAMLET Ghost/Player King Bill Alexander Birmingham Rep  
1998 CAUSE C…L»BRE Judge/Francis Rattenbury Neil Bartlett Lyric Hammersmith  
1997 WHAT THE BUTLER SAW Dr Rance Michael Grandage Crucible, Sheffield  
1997 MRS. WARREN’S PROFESSION Rev S Gardner Neil Bartlett Lyric Hammersmith  
1996 ENDGAME Hamm Alastair Middleton Arts Theatre  
1996 A SONG AT TWILIGHT Sir Hugo Latimer   Greenwich Theatre  
1995 CORPSING Howard Diana Fairfax Tristan Bates Theatre  
1995 BARNABY DOWNING Barnaby Downing Alastair Middleton Gate Theatre/New End  
1995 FORTY YEARS ON Headmaster Tim Carroll Northcott, Exeter  
1995 THE CURLEW’S CRY Sir Peter Pears Tim Carroll Northcott, Exeter  
1994 GHOSTS Pastor Manders Sean Mathias Sherman Theatre  
1993 SINGLE SPIES Antony Blunt David Masarella Salisbury Playhouse  
1992 HENRY VIII Stephen Gardiner Ian Judge Chichester Festival  
1992 LES FEMMES SAVANTES Trissotin Tony Britton Chichester Festival  
  INADMISSIBLE EVIDENCE Maple/Jones Anthony Page Royal Court  
  CRUCIFER OF BLOOD Major Ross Paul Giovanni Haymarket  
  WOMAN IN MIND Vicar Hugh Hodgart Lyceum  
  EDWARD II Gaveston Clive Perry Arts Theatre & Leicester  
  DONKEY’S YEARS Quine Michael Rudman Globe Theatre  
  ROMEO & JULIET Paris Franco Zeffirelli Old Vic/World Tour  
  TWO GENTLEMEN OF VERONA Valentine Richard Digby Day Regent’s Park  
  TRAVESTIES James Joyce Peter Wood RSC  
  THE CLANDESTINE MARRIAGE Sir John Melvil Anthony Quayle Albery Theatre  
  DEMOCRACY President Matthew Lloyd Gate Theatre  
  1776 Thomas Jefferson   Albery Theatre  
  HAMLET Hamlet Richard Digby Day Welsh Theatre Company  
  LORD ARTHUR SAVILE’S CRIME Lord Arthur Clifford Williams National Tour  
  JULIUS CAESAR Octavius Caesar Toby Robertson Bristol Old Vic  
  SCHOOL FOR SCANDAL Joseph Surface   Derby Playhouse  
  THE RIVALS Falkland   Tour  
  THE WINSLOW BOY Sir Robert Morton Cyril Frankl Vienna’s English Theatre  
  CYMBELINE Cloten AndrÈ van Gyselghem Nottingham Playhouse  
  PYGMALION Professor Higgins Richard Digby Day Newcastle Playhouse  
  THE SEAGULL Konstantin Geoffrey Ost Sheffield Playhouse  
  VOLPONE Sir Politick Wouldbe Hugh Hodgart Royal Lyceum, Edinburgh  
  THE COCKTAIL PARTY Sir Henry Harcourt Reilly Richard Digby Day Theatre Royal, York  
  WOMAN IN MIND Gerald Hugh Hodgart Royal Lyceum, Edinburgh  
  HAY FEVER Richard Greatham Roger Redfarn Far East Tour  
  LIONEL & CLARISSA Mr. Jessamy Laurier Lister Inaugural Guildford Festival  

TELEVISION includes:

2010 MIDSOMER MURDERS Dr. Frost Simon Langton Bentley Productions  
2001 HARRY & THE WRINKLIES Freddie Andrew Morgan Scottish Media Group  
2000 DARWIN Oxford College Master Alastair Reid WGBH Boston/United  
1999 POIROT: LORD EDGWARE DIES Sir Montague Corner Brian Farnham Carnival Film & TV  
  LONGITUDE Dr Bradley Charles Sturridge Granada  
  KAVANAGH QC Prosecuting QC Chris Kelly Carlton TV  
  THE DETECTIVES III     Celador  
  LOVEJOY Ronald Edghill   BBC  
  THE LAST ENGLISHMAN Colonel Wintle John Davies BBC  
  HEIDI   Kevin Connor Disney  
  THE SIEGFRIED IDYLL Ludwig of Bavaria   BBC  
  STRANGERS & BROTHERS Nightingale Ronald Wilson BBC  
  SELLING HITLER C Douglas Home Alistair Reid BBC  
  OFFICERS & GENTLEMEN Ivor Claire Donald McWinnie BBC  
  GREAT EXPECTATIONS Mr. Wopsle Kevin Connor Prime Time  
  MAN & SUPERMAN Octavius   BBC  
  THE DUEL Deacon Charles Jarrett BBC  
  GLASSES Lord Iffield Charles Jarrett BBC  
  COLDITZ Von Eisinger Peter Cregeen BBC  
  SEARCH FOR THE NILE John Hanning Speke Richard Marquand BBC  
  MARTIN CHUZZLEWIT Tom Pinch Joan Craft BBC  
1996 COUSIN BETTE The Marquis Karel Reiz    
1995 THE STENDHAL SYNDROME Father Dario Argento    
  SHADOWLANDS Don Richard Attenborough    
  BLUE Reader Derek Jarman    
  WITTGENSTEIN Maynard Keynes Derek Jarman    
  EDWARD II Baron Derek Jarman    
  THE SPY WHO CAME IN FROM THE COLD   Martin Ritt    
  ISADORA Pym Karel Reisz    
  A HANDFUL OF DUST Lawyer Charles Sturridge    
  RANSOM Caspar Wrede      
RADIO and VOICE WORK includes:
2010 PRIMARY ELT: DISCOVERY ISLAND LEVEL 2 Granddad David Briscoe Pearson Education  
2009 PRIMARY ELT POPTROPICA: OPEN AIR ART SHOW & BEACH HOLIDAY Granddad Robin Clarkson 1410 Educational Film  
2004 IMPROBABLE Reader Jill Waters BBC R4  
1999 THE JUDAS KISS Sandy Moffatt David Hare BBC  

artist profile

Robert Putt

THEATRE includes:

1999 CANDIDA Burgess Selina Cadell Drum Theatre, Plymouth & Salisbury Playhouse  
1997/8 MY FAIR LADY Doolittle David Sulkin Crucible, Sheffield  
1997 THROW AWAY Long George Kate George Theatre Royal, Stratford East  
1994 THE MERRY WIVES OF WINDSOR Sir Hugh Evans Barrie Rutter Northern Broadsides Tour  
1991 SHOOTING DUCKS   Philip Hedley Theatre Royal, Stratford East  
1990 MOSCOW GOLD Yakovlev Barry Kyle Barbican Theatre  
1990 WILD JUSTICE   Philip Hedley Theatre Royal, Stratford East  
1989 BOUNCERS   Richard Lewis Queen’s Theatre, Hornchurch  
1987 THE RULING CLASS Tucker Ian Kelgren Liverpool Playhouse  
1986 THE BEAUX STRATAGEM Scrub Peter James Lyric Theatre, Hammersmith  
1981/2 OVERHEARD Sergeant Buttimer Clifford Williams Haymarket Theatre  
1980 ONCE IN A LIFETIME Kammerling Trevor Nunn RSC Piccadilly Theatre  
1979 THE GOVERNMENT INSPECTOR School Superintendent   Old Vic  
1978 THE RECRUITING OFFICER Sergeant Kite Peter James Crucible, Sheffield  

TELEVISION includes:

2015 DOCTORS Don Tracey Larcombe BBC TV  
2012 CALL THE MIDWIFE Mr Gillespie Roger Goldby Neal Street Productions obo BBC  
2010 HOLBY CITY Martin Fiveacres Dermot Boyd BBC TV  
2010 WHITECHAPEL 2 Mad Danny David Evans Carnival Films  
2009 DOC MARTIN Mr Morrison Ben Bolt Buffalo Pictures  
2008 CAUGHT IN A TRAP William MIchael Samuels Greenlit Rights Ltd.  
2005 CASUALTY Tommy Steve Finn BBC  
2005 THE MAN AND THE MOUSE D.I. Clarkson Audrey Cooke Tiger Aspect Productions  
2005 THE GREEN, GREEN GRASS Landlord Tony Dow Shazzam Productions  
2003 THE BILL Eric Jim O’Hanlon Thames TV  
2002 MIDSOMER MURDERS Oyster Man Sarah Hellings Bentley Productions  
2000/2 HARRY & THE WRINKLIES (2 series) Banger Andrew Morgan STV  
2001 THE MANY LIVES OF ALBERT WALKER Ben Drake Harry Hook BBC  
2000 LOS DOS BROS Gerry John Henderson TalkBack  
2000 URBAN GOTHIC Grandad Chris Bould Urban Gothic Productions  
1999 EASTENDERS Bert James Kent/Chris Drury BBC  
1997 THE BILL Stall Holder Nigel Bristow Thames TV  
1996 WYCLIFFE Lionel Stamford John Glenister HTV  
1995 ESKIMO DAY Road Sweeper Piers Haggard Greenpoint Films  
1995/6 PIE IN THE SKY Chief Constable Alan Braithwaite Martin Hutchings SelecTV  
1994 TIME AFTER TIME (2 series) Uncle Vinny Peter Keye Cooper LWT  
1994 MARTIN CHUZZLEWIT Mr. Jones Pedr James BBC  
1993 UNDER THE HAMMER Lennie David Tucker Meridian  
1988 HERCULE POIROT   Rennie Rye LWT  
1985 DECEMBER ROSE   Rennie Rye BBC  
1985 RETURN TO TREASURE ISLAND Caleb Lewis Piers Haggard HTV  
1985 THE MONOCLED MUTINEER   Jim O’Brien BBC  
1985 SILAS MARNER   Giles Foster BBC  
  THE JEWEL IN THE CROWN        
  PENNIES FROM HEAVEN        
  THE PROFESSIONALS        
  BARMITZVAH BOY        
  Z CARS        
  CORONATION STREET        

FILMS

2003 VERA DRAKE Police Sergeant Mike Leigh Thin Man Films  
2001 MIKE BASSETT: ENGLAND MANAGER Jack Marshall Steve Barron Hallmark Films  
2000 THREE IN ONE Brian Bull Mick Pantaleo Mondial Productions  
1997 TOM’S MIDNIGHT GARDEN Tower Keeper Willard Carroll Jadeinn Ltd  
1995 KARAOKE   Renny Rye Whistling Gypsy Productions  
1993 MIDNIGHT MOVIE   Renny Rye Whistling Gypsy Productions  
1992 THE HOUR OF THE PIG   Leslie Megahy C de Mille/British Screen  
1992 NAKED Chauffeur Mike Leigh Thin Man Films  
1989 TREASURE ISLAND Job Anderson   MFS Films  
1986 LITTLE DORRIT     Sands Films  
1985 JOHN LENNON AND YOKO ONO: A LOVE STORY     Winfold Productions  
  PORRIDGE        
  THE RUTLES        
  IT SHOULD’T HAPPEN TO A VET        
RADIO
2006 I’M STILL HERE Len Nicola Baldwin Resonance Fm  

artist profile

Leighton Pugh

THEATRE includes:

2011 A WOMAN KILLED WITH KINDNESS Roger Spiggott Katie Mitchell National Theatre  
2011 ROCKET TO THE MOON Ensemble Angus Jackson National Theatre  
2010 THE HABIT OF ART Matt Nicholas Hytner National Theatre and Tour  
2006 TRUE WEST Austin Kathrin Sievers English Theatre, Essen  
2006 MACBETH Macduff/Duncan Kathrin Sievers English Theatre, Essen  
2005 FAUSTUS Pope/Duchess Chris Jamba Etcetera Theatre  
2004 THE EMPEROR OF THE EAST Theodosius Vivien Heilbron The Globe (Workshop)  
2003 THERE Derek Janette Smith Royal Court  

TELEVISION includes:

2014 50 WAYS TO KILL YOUR LOVER Iain Hanna Berrigan ThumbsUp for Discovery  
2013 GRANDPA IN MY POCKET Mr Munchmold Mellie Buse Shrinking Cap Productions  
2004 FINGERSMITH Policeman Aisling Walsh Sally Head Productions  

RADIO includes:

2006 THE TRAGICAL ADVENTURES OF HEINRICH VON KLEIST Reader Angela Hind BBC R3  
2005 GAWAIN AND THE GREEN KNIGHT King Arthur/ Servant 1 Jeff Capel BBC R4  
2005 MURDER BY THE BOOK Colin David Blount BBC R4  
2003 SCENES FROM PROVINCIAL LIFE Fred David Blount BBC R4  

VOICE WORK includes:

2016 THE LIFE OF THE BUDDHA by Bhikkhu Nyanamoli Reader Nicolas Soames Ukemi Productions  
2016 WICKED GAME by Matt Johnson Reader   White House Sound Ltd.  
2016 5000-1: THE LEICESTER CITY STORY by Rob Tanner and Alan Smith Reader   White House Sound Ltd.  
2016 THE GHOST HUNTERS by Neil Spring Robert Caxton   White House Sound  
2016 ASHES OF LONDON by Andrew Taylor Reader   White House Sound  
2016 NOTHING IS TRUE AND EVERYTHING IS POSSIBLE by Peter Pomerantsev Reader   Red Apple Creative  
2016 THE ZOO by James Mollart Reader   White House Sound  
2015 DON’T TRUST, DON’T FEAR, DON’T BEG by Ben Stewart Reader   Red Apple Creative  
2015 BILLIONAIRE by Peter James Reader   Macmillan  
2015 SCARPIA by Piers Paul Read Reader Adam Bromley Rushforth Media  
2015 COVENTRY by Frederick Taylor Reader   Rushforth Media  
2015 THE HARVEST MAN by Alex Grecian Reader   White House Sound  
2015 TO HELL AND BACK by Ian Kershaw Reader   Rushforth Media  
2015 WAR IN THE WEST vol 1 by James Holland Reader   Random House Audio  
2015 THE BUBBLE GUM TREE/THE SPAGHETTI TANGLE by Alexander McCall Smith Reader   White House Sound  
2015 CONSTANCE STREET by Charlie Connelly Reader   White House Sound  
2015 THE GOLDEN AGE OF MURDER by Martin Edwards Reader   White House Sound  
2015 HOOK’S DAUGHTER y Heidi Schulz Reader   White House Sound  
2015 GLORY by Rachel Billington Reader   White House Sound  
2014 THE STORY OF KING LEAR by Melanie G Mazzucco Reader   White House Sound  
2014 GERMINAL by Emile Zola Reader John Foley Naxos Audiobooks  
2014 A TWIST OF THE KNIFE by Peter James Reader   Strathmore  
2014 BRING HIM BACK by Scott Mariani Reader   White House Sound  
2014 SAMUEL PEPYS DIARIES: VOLUMES I-III Pepys Nicholas Soames Naxos Audiobooks  
2014 THE SPRING OF KASPER MEIER by Ben Fergusson Reader   Little Brown Books/Hachette  
2014 THE KING OF DIAMONDS by Simon Tolkein Reader   White House Sound Ltd.  
2014 THE INHERITANCE by Simon Tolkein Reader   White House Sound Ltd.  
2014 A PLEASURE AND A CALLING by Phil Hogan Reader   White House Sound Ltd.  
2013 OLD DREAMS DIE Reader   White House Sound Ltd.  
2013 DESERT FIRE by Phil Campion Reader   White House Sound Ltd.  
2013 KILLING RANGE by Phil Campion Reader   White House Sound Ltd.  
2013 DOUBLE SILENCE by Mari Jungstedt Reader   AudioGo Ltd  
2013 THE AFTERMATH by Rhidian Brook Reader Roy McMillan Penguin Books  
2012 WAITING FOR SUNRISE by William Boyd Reader   RNIB Books  
2012 THE FORBIDDEN Reader   RNIB Books  
2012 THE NIGHT OF THE TRIFFIDS Reader   RNIB Books  
2011 BUSINESS RESULTS CORRECTIONS Voice Over Ian Harker Oxford University Press  
2011 BACHILLERATO Voice Over Ian Harker Oxford University Press  
2011 OXFORD EXCELLENCE Voice Over Ian Harker Oxford University Press  
2010 GET SMART LEVEL 3 Voice Over Martin Williamson Oxford University Press  
2010 REEC TESTS Voice Over Ian Harker Richmond ELT  
2010 CHECK YOUR AVIATION ENGLISH Voice-over Ian Harker Macmillan Education  
2009 RICHMOND ESSENTIAL ENGLISH LEVEL 3 Voice-over Ian Harker Richmond Publishing  
2009 IN COMPANY UPPER INTERMEDIATE Voice-over Ian Harker Macmillan Publishers  
2008 DBS COMMUNICATION SKILLS: MEETINGS Voice-over Ian Harker Delta Publishing  
2007 ENGLISH FOR LIFE PRE-INTERMEDIATE Voice-over Ian Harker Oxford University Press  
2007 CORNELSON SHORT COURSES FOR EXPRESS SERIES Voice-over Ian Harker Oxford University Press  
2005 THE PERSIANS Messenger David Blount Open University  
2004 READING HOMER Narrator David Blount Open University  
Skills include

Speaks fluent German, advanced Italian and basic French.
Good ear for accents, sings Baritone/Tenor.
Advanced stage combat skills.

artist profile

Phillip Pope

THEATRE includes:

2012/13 THE HITCHHIKER’S GUIDE TO THE GALAXY various   Radio Theatre Company/Tour  
2010 WILTON’S CHRISTMAS SHOW MD Nick Hutchison Wilton’s Music Hall  
2010 IT’S NEVER ALL RIGHT ON THE NIGHT (3 hander) 3rd Player & Pianist Simon Williams The Mill at Sonning  
2006 NEXT DOOR’S BABY workshop Uncle Willie Paul Prescott Orange Tree Richmond  
1987/8 WHO DARES WINS     UK Tour & Edinburgh Festival  
1979 RADIO ACTIVE     UK Tour & Australia  

TELEVISION and FILM includes:

2015 MUSIC HEROES OF BRIAN PERN Mike the Drummer Rhys Thomas BBC TV  
2015 BALLOT MONKEYS Activist Andy Hamilton/Guy Jenkin HatTrick Productions  
2013 MUSIC HEROES OF BRIAN PERN Mike the Drummer Rhys Thomas BBC TV  
2013 OUTNUMBERED Mr Farthingwell (Music Teacher) Andy Hamilton Hat Trick Productions  
2012 A TOUCH OF